Washington 23. júna 2017 (HSP/Foto: Chris Lee/St. Louis Post-Dispatch via AP)
Tvrdenia prezidenta USA Donalda Trumpa o nelegálnom hlasovaní v prezidentských voľbách v roku 2008 získali ďalšiu podporu novou štúdiou nezávislého think-tanku, ktorý dospel k záveru, že počet neoprávnených voličov (neobčanov) bol vyšší ako sa predpokladalo

Podľa The Washington Times, štúdia think-tanku Just Facts sa znova pozrela na pôvodnú štúdiu Harvard/YouGov, ktorá sa uskutočnila po voľbách v roku 2008, a spochybňuje množstvo predpokladov alebo údajných problémov s pôvodnou štúdiou. Napríklad poznamenáva, že z mnohých dôvodov mohol byť podhodnotený počet neobčanov, pretože používa údaje zo sčítania ľudu, ktoré zase podhodnotili prítomnosť nelegálnych prisťahovalcov v krajine.
„Úrad pre sčítanie ľudu zaznamenáva len počet tých neobčanov, ktorí poskytli svoje údaje na prieskumy sčítania ľudu, a niektorí prisťahovalci, najmä neoprávnené osoby, sa vyhýbajú takýmto prieskumom zo strachu z odhalenia ich imigračného statusu,“ hovorí štúdia. Takto sa mohlo vo viacerých prípadoch stať, že neobčania nesprávne identifikovali seba a údaje tak boli nepravdivé.
Existuje tiež tvrdé dôkazy, že hlasovali neobčania, od konzervatívnych aktivistov a ich obmedzeného vyšetrovania v Marylande a vo Virginii, kde boli zaregistrované tisíce cudzincov. Ľudia totiž získajú štatút voliča už tým, že nadobudnú vodičský preukaz, na základe ktorého sú už v istých štátoch oprávení voliť bez prihliadnutia k tomu, či je občan alebo neobčan.
Just Facts zistil, že vo voľbách v roku 2008, v ktorých prezidentský úrad získal Barack Obama, mohlo hlasovať až 5,7 milióna neobčanov. V ďalších voľbách v roku 2012, kedy Obama obhájil svoju funkciu, hlasovalo 1,2 až 3,6 milióna neoprávnených voličov.
Ak by tieto čísla boli vo voľbách v roku 2016 rovnaké alebo väčšie, mohlo by to potenciálne viesť k celkovému víťazstvu Hillary Clintonovej, čo tvrdil prezident Trump. Keby sa práve vylúčili nelegálne hlasy, Trump by vyhral aj v počte hlasov zahŕňajúcich všetkých voličov, nielen v tzv. College Vote.