Produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku v novembri klesla o 11,2 % na 551,3 mil. eur. Stavebné práce na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, sa znížili o 14,8 % na 382,9 mil. eur, práce na opravách a údržbe boli nižšie o 6,4 % na 150,8 mil. eur. “V štruktúre tuzemskej produkcie tvorila nová výstavba 69,5,% (o 2,7 percentuálneho bodu menej ako v novembri 2018), podiel prác na opravách a údržbe tvoril 27,4 %,” uviedol ŠÚ.
“November potvrdil, že problematickou časťou stavebníctva je naďalej výstavba infraštruktúry, ktorá zápasí najmä s nedostatkami a prieťahmi pri výstavbe verejnej infraštruktúry,” uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Väčšia zložka stavebníctva, výstavba budov, podľa neho v novembri potvrdzovala, že minulý rok prevažne stagnovala a jej rast, snáď len s výnimkou septembra, osciloval okolo nuly.
Z hľadiska výrobného zamerania sa zvýšil objem prác na budovách o 1,3 % (v rámci produkcie v tuzemsku tvorili podiel 68,2 %). Výrazne, o 30 %, klesli práce na inžinierskych stavbách, z celkového objemu produkcie predstavovali 31,5 %. “Pokračoval priaznivý vývoj produkcie realizovanej stavebnými firmami v zahraničí. V novembri sa medziročne zvýšila o 5,8 % na 29,9 mil. eur, z celkového objemu produkcie tvorila 5,1 %,” priblížil ŠÚ.
Stavebná produkcia realizovaná v tuzemsku za jedenásť mesiacov vlaňajška klesla o 4,5 % na 4,971 mld. eur. Objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, sa znížil o 7,1 % na 3,519 mld. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe klesli o 1,2 % na 1,299 mld. eur. “V štruktúre tuzemskej produkcie sa podiel novej výstavby, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, znížil o 2 p. b. na 70,8 %, podiel prác na opravách a údržbe vzrástol na 26,1 %,” dodal ŠÚ. Produkcia v zahraničí za jedenásť mesiacov uplynulého roka vzrástla o 20,8 % na 318 mil. eur a na celkovej stavebnej produkcii mala podiel 6 %.
“Zvýrazňujúce sa riziká v segmente výstavby infraštruktúry, ktorý mal byť hlavným ťahúňom rastu v minulom roku, ohrozujú i rast slovenského stavebníctva v nasledujúcich mesiacoch roku,” upozornil Koršňák. Spomalenie, resp. pokles produkcie v segmente by podľa neho síce malo byť len dočasné, riziká však ostávajú významné, pričom očakávané oživenie môžu oddialiť i volebný cyklus a prípadné zmeny po voľbách. Tie môžu preskupiť priority verejných investícií a opäť tak spomaliť prípravné procesy.
Segment výstavby budov by podľa analytika už mal mať svoj cyklický vrchol za sebou, neočakáva naďalej jeho dlhodobejší rast. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami by mala čoraz viac schladzovať i prísnejšia regulácia hypotekárneho trhu. “Medziročná zmena produkcie v tomto segmente s výnimkou septembra nevybočila z rámca plus, mínus 2,5 % a v priemere vykázala len zanedbateľný medziročný rast. Stavebné povolenia pritom naznačujú, že zásadnejšia zmena by nemala nastať ani v nasledujúcich mesiacoch a medziročná zmena produkcie vo výstavbe budov by naďalej mala oscilovať okolo nuly,” dodal Koršňák.