Zvolenský: “Najdôležitejším odkazom pápeža je ľudskosť.” Komunikácia a miesta, ktoré navštívil, boli o stavaní mostov, okomentoval návštevu pápeža Haľko

Zvolenský: “Najdôležitejším odkazom pápeža je ľudskosť.” Komunikácia a miesta, ktoré navštívil, boli o stavaní mostov, okomentoval návštevu pápeža Haľko

Bratislava 15. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Jakub Kotian)

 

Najdôležitejším odkazom, ktorý pápež František na Slovensku zanechal, je ľudskosť, myslí si bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

Pápež František ukončil oficiálnu návštevu Slovenska
Na snímke bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

Ako uviedol bezprostredne po jeho odlete, Svätý Otec je človekom v tom najhlbšom slova zmysle. Hovoril o dojatí, vďačnosti a radosti z jeho návštevy

Reklama

“Sú tu náboženské posolstvá, ktoré sú dôležité pre nás. My sme za ne veľmi vďační. Ale ak by to malo byť pre celú spoločnosť, tak by som hovoril o tej ľudskosti, môžeme povedať priblíženie sa každému človeku. Bez rozdielu rasy, náboženstva… jednoducho, hlboká ľudskosť pápeža, to je to hlavné posolstvo,” vyhlásil Zvolenský.

Návštevu pápeža vníma predseda KBS ako dar.

Reklama

“Myslím, že to boli krásne dni pre Slovenskú republiku. Asi sa dotkol sŕdc každého z nás,” poznamenal arcibiskup.

Pri rozlúčke s pápežom mu Zvolenský poďakoval.

“Povedal som mu, že svojimi slovami a gestami rozsieval dobro a my sa budeme usilovať, aby prinieslo úrodu. On sa na to milo usmial a asi takto sme sa rozlúčili,” priblížil.

To, ako pápež vníma Slovensko, sa podľa neho možno domnievať z jeho príhovorov.

“Sú tam niektoré prekvapujúce hodnotenia nás, Slovákov,” myslí si arcibiskup.

Reklama

Otázka, aká je šanca, že pápež František príde na Slovensko znova, je podľa Zvolenského ťažká.

“Radi by sme ho privítali znova,” uviedol s úsmevom.

Pastoračná návšteva pápeža Františka na Slovensku sa v stredu popoludní skončila. Po svätej omši v Národnej svätyni v Šaštíne sa pápež na bratislavskom letisku rozlúčil a odcestoval do Ríma. Počas štyroch dní v Slovenskej republike absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, aj židovskej či rómskej komunity. Okrem Šaštína navštívil tiež Bratislavu, Košice a Prešov.

 

Jozef Haľko: Komunikácia a miesta, ktoré navštívil, boli o stavaní mostov

Spôsob komunikácie s biskupmi či miesta, ktoré navštívil Svätý Otec a to, čo tam povedal, bolo o stavaní mostov a pozvanie k tomu, aby sme v tom pokračovali. Uviedol to v stredu po svätej omši v Šaštíne, ktorej sa zúčastnil aj Svätý Otec František v posledný deň svojej apoštolskej cesty na Slovensku, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.

Reklama
Pápež František na Slovensku
Na snímke vpravo rímskokatolícky pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko

Pripomenul, že pápež sa nazýva aj pontifex, čiže staviteľ mostov.

“Návšteva domova Betlehem v Bratislave a košického sídliska Lunik IX je mostom smerom k ľuďom, ktorí potrebujú akúkoľvek pomoc,” povedal Haľko.

Stretnutie so židovskou komunitou je podľa jeho slov tiež premosťovaním, ktoré je historicky komplikované.

“Mládež je veľmi dôležitá skupina. Veľká časť mládeže je vzdialená od cirkvi a od Boha a tiež sme vyzvaní k tomu, aby sme hľadali mosty aj k nim,” poznamenal Haľko.

Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober povedal, že politika počas posledných štyroch dní prestala mlieť svoje zrno a spoločnosť sa sústredila na prítomnosť pápeža.

“Je to autorita veľmi vážna vo svete, morálna predovšetkým. Je to katolícka cirkev, ktorá ho sem pozvala a takisto aj predstavenstvo štátu. Myslím si, že posolstvo, ktoré urobil na každom jednom mieste, je veľmi dôležité a je treba si ho premyslieť,” povedal Bober.

Poznamenal, že ide o pohľad pápeža na cirkev v dnešnej dobe a nie sú to malé veci. Ako doplnil, ak budeme chcieť urobiť niečo so Slovenskom, tak nech sa tieto slová pápeža ujmú v každom jednom z nás, predovšetkým však u tých najvyšších.

 

Martin Kramara: Návšteva pápeža v nás zanechala pocity veľkej radosti

Návšteva Svätého Otca na Slovensku v nás zanechala pocity veľkej radosti, zároveň tiež množstvo krásnych podnetov na uvažovanie. Uviedol to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara

Martin Kramara
Na snímke hovorca Konfederácie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara

“Pán nám požehnal nádherné počasie, a tak Svätého Otca mohli prijať desaťtisíce pútnikov vo všetkých troch slovenských cirkevných provinciách – dvoch latinských, Košiciach a Bratislave, kam patrí aj Šaštín, a v Prešove, ktorý je domovom gréckokatolíckej metropoly byzantského obradu,” priblížil Kramara.

Reklama

Podľa jeho slov ľudia prežili dni plné šťastia.

“Priznám sa, že som sa neubránil slzám, keď Svätý Otec s papamobilom vošiel na štadión medzi mladých v Košiciach, bolo to nádherné. A nádherný bol aj Šaštín, napriek všetkým komplikáciám,” uviedol hovorca.

Povzbudenia Svätého Otca boli podľa Kramaru veľmi bohaté, tak pre kňazov, ako aj biskupov a zasvätených.

“Žiť vieru, ktorá nie je strnulá, ale je v pohybe, vychádza v ústrety, je prorocká, nesústredí sa na čísla a vyjadrenia moci, ale dôveruje aj v maličkosti tomu, že Božia moc je tá, ktorá rozhoduje. Žiť vieru, ktorá je znamením, ktorému budú odporovať, nie v zmysle vyvolávania konfliktov, ale v zmysle náročnosti na seba samých, aby sme vydávali autentické svedectvo evanjelia a neprepadli nikdy sebectvu a povrchnosti,” povedal Kramara.

Zároveň pápežovi Františkovi odkázal, že sa za neho budú ľudia na Slovensku modliť a poprosil, aby sa modlil aj on za našu krajinu.

Reklama

Návšteva pápeža trvala na Slovensku od 12. do 15. septembra, pričom počas svojej pastoračnej cesty navštívil Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. Išlo o prvú cestu pápeža Františka na Slovensko.

 

 

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Reklama

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali