Sovietsky zväz plánoval vybudovať na Mesiaci svoju základňu. Prečo k tomu nakoniec nedošlo?

Sovietsky zväz plánoval vybudovať na Mesiaci svoju základňu. Prečo k tomu nakoniec nedošlo?

Moskva 25. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:, Pixabay, Sputnik/Roscosmos)

 

Roskosmos uverejnil dokumenty o prvej automatickej stanici na svete, ktorá dodala vzorky pôdy z Mesiaca. Publikácia je venovaná 50. výročiu letu medziplanetárnej stanice Luna-16, ktorá priniesla na Zem 101 gramov lunárneho regolitu

mesiac
Na snímke mesiac

Prvá sovietska lunárna základňa, ktorá mala byť umiestnená na Mesiaci v 70. rokoch, bola podľa odtajnených dokumentov, zverejnených na webe Roskosmosu, navrhnutá pre pobyt troch kozmonautov na dobu 20 dní.

Reklama

“Hmotnosť mesačnej stanice je 8 ton, čas strávený na Mesiaci je až 20 dní, počet kozmonautov-výskumníkov tvoria 3 ľudia,” píše sa v dokumente podpísanom riaditeľom Ústredného vedeckovýskumného ústavu strojárskeho Jurijom Mozžorinom v roku 1967.

Uvádzajú, že prvé sovietske obývateľné stanice na Mesiaci mali za úlohu získať skúsenosti s vykonávaním rôznych výskumných prác človekom v lunárnych podmienkach, študovať oblasť možného pristátia budúcich ťažkých staníc s dlhou dobou prevádzky a tiež obsluhovať automatické lunárne stanice.

Reklama

“Navrhované technické a organizačné práce zabezpečia skutočné možnosti pre vytvorenie prvého lunárneho observatória na svete už v rokoch 1968-1969. Takéto observatórium sa stane prototypom budúcich lunárnych staníc určených na vykonávanie stálej a všestrannej služby Slnko, Zem (pre meteorológiu a ďalšie účely), planét a hviezd,” uvádzali v dokumente podpísanom riaditeľom Ústredného vedeckovýskumného ústavu strojárskeho Jurijom Mozžorinem v roku 1967.

Na snímke Schéma príletu pristávacích rámp typu E-8 a E8-5 po dráhe “pozemná obežná dráha – mesačná obežná dráha – povrch Mesiaca”

Uvádzali, že Mesiac je prirodzenou a pomerne stabilnou platformou pre astroteleskopický systém, pomocou ktorého je možné takmer 14 dní pozorovať akýkoľvek objekt vo vesmíre. Umožňuje vykonávať astrofyzikálny výskum bez vplyvu atmosféry.

Astronomické observatórium malo byť vytvorené na základe mesačnej pristávacej stanica E-8 a vypustené na Mesiac pomocou nosnej rakety Proton-K.

Podľa dokumentu mali byť prvé štarty v rámci vytvorenia mesačnej základne v roku 1973. Plány sa však neuskutočnili. V rokoch 1969-1972 skončili všetky štyri štarty super ťažkej rakety N-1 z kozmodrómu Bajkonur nehodami, v dôsledku ktorých bol uzavretý sovietsky mesačný program.

Schéma letu
Schéma letu návratovej rakety stanice E8-5 z Mesiaca na Zem
Veľký návrat na Mesiac?

V roku 2019 uverejnili, že Dmitrij Rogozin, generálny riaditeľ Roskosmosu, ponúkol Číne spoluprácu na vytvorení mesačnej základne. V auguste 2020 v rozhovore pre Sputnik povedal, že strany na jeseň začnú rokovania o určení kontúr a úloh základne.

Reklama

V septembri Michail Sačkov, námestník riaditeľa Astronomického ústavu Ruskej akadémie vied, povedal Sputniku, že vedci z Ruska a Číny budú uvažovať o možnosti vybudovania spoločného teleskopu Oast po roku 2030.

V minulosti oznámili, že pristátie prvého ruského kozmonauta na Mesiaci je plánované na rok 2030.

 

Americké plány

Donald Trump na začiatku apríla podpísal výnos zakotvujúci právo Američanov na ťažbu vesmírnych zdrojov a nariadil, aby do polroka boli s ostatnými štátmi prerokované dohody o Mesiaci a ďalších vesmírnych telesách. Roskosmos označil tieto plány za agresívne a škodiace medzinárodnej spolupráci.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali