Na základe rozsiahlych údajov a hĺbkovej analýzy vydanie opisuje, akým spôsobom migranti prispievajú k rozvoju našej spoločnosti. Takisto uvádza odporúčania vypracované na základe výskumu SKCH, týkajúce sa tém migrácie a rozvoja. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SKCH Monika Molnárová.
Migranti podľa charity prispievajú k ekonomike Slovenska významným spôsobom. „Prinášajú potrebné zručnosti, podporujú inovácie, pracujú v oblastiach, v ktorých je miestna pracovná sila nedostačujúca. Prinášajú nové impulzy, stimuly a inovácie do každodenných medziľudských kontaktov a sociálnych vzťahov, ako i do oficiálnych inštitucionálnych kontaktov na miestnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Aj takéto sú závery publikácie Náš Spoločný domov,“ vysvetlil Miroslav Janák z projektu MIND, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita. Projekt sa uskutočňuje spolu s ďalšími partnerskými organizáciami charity v Rakúsku, Bavorsku, Bulharsku, Českej republike, Holandsku, Belgicku, Taliansku, Portugalsku, Slovinsku, Švédsku a regionálnym sekretariátom Caritas Europa. MIND je trojročný projekt, financovaný Európskou komisiou, zameraný na zvyšovanie informovanosti širokej verejnosti, o otázkach rozvoja a o podpore rozvojového vzdelávania v Európskej únii.
Publikácia informuje, že Slovensko je historicky emigračnou krajinou, čo sa prejavilo v niekoľkých vlnách vysťahovalectva po rokoch 1968, 1989 a 2004. Slovenskí emigranti v zahraničí tvoria približne 11 percent z celkového počtu obyvateľov a ročne sa z krajiny vysťahúva ďalších približne 20 000 osôb. Aktuálne odhady veľkosti slovenskej diaspóry hovoria o vyše dvoch miliónoch osôb.
Na základe výskumu a skúseností z prvej ruky v 11 krajinách EÚ zároveň vychádza séria publikácií s názvom Spoločný domov, ktorá skúma súčasnú realitu migrácie a jej vplyv na rozvoj prijímajúcich komunít migrantov a ich miesta pôvodu. Týchto 11 štúdií zároveň zdôrazňuje bariéry a možnosti, akými migranti môžu prispieť k rozvoju. Navyše, séria Spoločný domov poskytuje odporúčania pre politikov v jednotlivých krajinách.
Náš spoločný domov je aj názov 2. ročník literárnej a audiovizuálnej súťaže, ktorý charita vyhlásila pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Účastníkovi s najlepšou esejou alebo krátkym videom na jednu z vybraných tém prinesie cestu do bezpečných regiónov v Iraku. Zúčastniť sa na súťaži môžu autori od 18 do 30 rokov. Viac informácii o súťaži je na: http://cojedomov.sk/.