List pripomína, že 18. mája v rozhovore pro noviny Krasnaja Zvezda, veliteľ letectva dlhej vzdialenosti ruských VKS Sergej Kobylaš uviedol, že Rusko pošle nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 na Arktídu.
Najvýchodnejšie ruské mesto Anadyr leží asi 800 kilometrov od Aljašky. V októbri minulého roku tu Rusko urobilo letecké cvičenie, ktoré zahŕňalo lietadlá Tu-22M3, ktoré boli nasadené prvýkrát. „Celkovo sa týchto cvičení zúčastnilo viac než 20 lietadiel, vrátane bombardérov dlhej vzdialenosti Tu-22M3, vzdušných tankerov Il-78, piatich letísk a dvoch výcvikových priestorov,” uviedlo ruské ministerstvo obrany.
Ako uvádza autor článku, Tu-160 je lietadlo konca studenej vojny, ktoré bolo uvedené do prevádzky v roku 1987. O lietadle sa hovorilo, že je analogický americkému bombardéru B-1, ale na rozdiel od neho si Tu-160 zachováva svoju rolu jadrového bombardéru. Predpokladá sa, že má dnes Rusko asi 25 takých lietadiel.
Tu-160 bude slúžiť, dokiaľ sa neobjaví nová generácia bombardérov. V roku 2015 Rusko oznámilo, že obnovuje výrobu Tu-160. Rusko vyvíja nový bombardér PAK DA, ale zdá sa, že venuje väčšiu pozornosť modernizácii Tu-160. Modernizované lietadlo sa bude kvalitatívne líšiť od strojov dôb studenej vojny. „Vyzerá to ako Tu-160, na ktorom som lietal. Ale je to úplne iný stroj,” povedal tohto roku Putin v priebehu volebnej kampane.
NI zdôrazňuje, že lety cez Arktídu sú súčasťou celkového úsilia Ruska obnoviť svoju silnú vojenskú prítomnosť v regióne, ktorý je vďaka zvýšeniu teplôt stále viac zaujímavý. Plánom ruskej armády je výstavba vojenskej základne s rozlohou 14 kilometrov štvorcových na vzdialenej a ľadom pokrytej krajine Františka Josefa. Rusko už vybudovalo v tejto oblasti vojenské letisko. Základňa v krajine Františka Josefa je druhým arktickým vojenským zariadením pre obranné účely. Prvý objekt sa nachádza v severnej časti ostrova Kotelnyj. Podľa informácie BBC Rusko stavia štyri ďalšie vojenské základne na Arktíde. Okrem toho Rusko tiež obnovuje bývalú sovietsku základňu v Alakurtti neďaleko Fínska.
V závere časopis uvádza, že Rusko však nie je jedinou krajinou, ktorá sa snaží využiť otepľovanie na Arktíde. Ministerstvo obrany USA v roku 2016 vo svojej správe o Arktickom oceáne poznamenalo, že viac než 20 % ruskej krajiny sa nachádza za polárnym kruhom. Oficiálne medzi arktické krajiny patrí osem štátov: Spojené štáty, Kanada, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko a Rusko. Ale v tomto regióne sú aktívne aj iné štáty, predovšetkým Čína.