V roku 2000 sa za patriotov považovalo 84 % Rusov. Následne sa tento ukazovateľ menil od 80 % (v roku 2011 a 2016) do 88 % (v roku 2008), uvádza RIA Novosti. Väčšina Rusov (59 %) nerobia rozdiel medzi vlastenectvom a láskou ku krajine, no v ostatných rokoch sa tento názor stal menej populárny (od 72 % v roku 2014).
Vyše tretina Rusov (39 %) spája vlastenectvo so snahou k zmenám stavu vecí v štáte, tento podiel za rovnaké obdobie vyrástol o 5 %. Častejšie začali vlastenectvom nazývať aj činy na blaho štátu (38 % proti 36 percentám štyri roky predtým).
Pod vlastenectvom sa rozumie obrana svojho štátu od akýchkoľvek útokov a obvinení, nazdáva sa 29 % Rusov. 19 % si myslí, že to znamená hovoriť o svojom štáte pravdu, nech by bola akokoľvek horká“. No a s tým, že príznakom vlastenectva je nevšímanie si nedostatkov štátu, súhlasia len 3 % respondentov.
Vedúci spoločenských výskumov Stepan Ľvov poznamenáva, že v ruskej spoločnosti je čoraz viac badateľná „evolúcia vlastenectva“ – hnutie od pocitu pohotovostnej spoluúčasti k uvedomelej a aktívnej účasti na živote štátu. Vraj to má súvis s posilnením pozícií „súčasných občanov“ – ľudí najviac zapojených do hospodárskeho a sociálneho života.
Eugen Rusnák