V utorok hovoril Rjabkov v online formáte so zástupcami intrafrakčnej skupiny Adalbiho Šchagoševa. Počas stretnutia sa Gorelkin spýtal, či musí krajina, ktorá najskôr uvedie na trh vakcínu proti koronavírusu, zdieľať technológiu s ostatnými štátmi.
Ako uviedol Rjabkov, v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie existujú dohody, ktoré sa usilujú o uľahčenie prístupu pre tých, ktorí takéto lieky potrebujú
“Myslím, že v tejto situácii bude medzinárodné spoločenstvo usilovať o to, aby vlády a spoločnosti boli povinné bezodkladne poskytnúť prístup k novým liekom čo najširšiemu okruhu krajín. Ak budú proti tomu vystupovať Spojené štáty a veľké farmaceutické spoločnosti – skôr áno, ako nie. V takom prípade však máme väčšinovú prevahu tých, ktorí vnímajú situáciu primeranejšie. A tu považujem šance na pozitívne rozhodnutie za pomerne vysoké,” citoval Gorelkin slová námestníka ministra.
USA nepodporia poskytnutie vakcíny proti covid–19 chudobným krajinám, ak si nekúpia patent
Denník The Financial Times s odvolaním sa na informované zdroje skôr oznámil, že USA chcú odmietnuť podporu rezolúcie Svetovej zdravotníckej organizácie o poskytnutie vakcíny proti koronavírusu chudobným krajinám bez toho, aby si kúpili patent.
Podľa slov veľvyslancov afrických štátov v Ženeve sa ich americkí diplomati snažili prehovoriť, aby podporili zmiernenie formulácií v novej rezolúcii. Zástupcovia týchto krajín to však odmietli z obáv, že bohatšie štáty im zabránia v získaní prostriedkov proti koronavírusu. Hlasovanie a prerokovanie rezolúcie má skončiť v utorok.
Treba poznamenať, že USA a možno aj iné štáty so silným farmaceutickým sektorom, ako sú Veľká Británia, Švajčiarsko a Japonsko, sa snažili vylúčiť z rezolúcie formulácie o deklarácii podľa dohody TRIPS, v súlade s ktorou môžu vlády zrušiť pravidlá týkajúce sa intelektuálneho vlastníctva v podmienkach mimoriadnej situácie. V prípade, keď budú tieto formulácie zachované, budú chudobné krajiny môcť prehovoriť spoločnosti vyrábajúce lieky a vakcíny proti koronavírusu, aby postúpili práva intelektuálneho vlastníctva pre lacnejšiu výrobu prostriedkov v týchto krajinách miestnymi odborníkmi bez patričného patentu.
Očakáva sa, že nehľadiac na odpor Spojených štátov bude rezolúcia WHO schválená.
Pandémia covid-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie covid–19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ WHO informoval o vyhlásení pandémie covid–19.
Pandémia covid–19 sa rozšírila takmer do všetkých krajín. Podľa dát WHO sa nakazilo vyše 4,8 milióna ľudí, zomrelo vyše 319 tisíc.