Rozmery geografie BRICS. Veľkosť, susedia, regionálne uzly

Rozmery geografie BRICS. Veľkosť, susedia, regionálne uzly

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Moderndiplomacy/Foto:Twitter)

 

Využitie kontinentálnej vzdialenosti pre rozvojové ekonomiky môže byť najdôležitejším poslaním BRICS a Novej rozvojovej banky (NDB) v nadchádzajúcich desaťročiach. Rámec BRICS+ ponúka platformu na zintenzívnenie investičnej spolupráce prostredníctvom zapojenia regionálnych rozvojových inštitúcií, ktorých sú krajiny BRICS členmi, píše Modern Diplomacy

BRICS
Ilustračné foto

Bolo mnoho pokusov spojiť všetky krajiny BRICS pod jedného spoločného menovateľa – spoločný znak, ktorý by vysvetľoval dôvody vzniku takéhoto zoskupenia. Spomedzi mnohých spoločných faktorov pre krajiny BRICS bol populárnejší rastový potenciál, pričom v počiatočných fázach vývoja BRICS prevládali predpovede o rastúcom podiele krajín BRICS na svetovom hospodárstve. Ďalšou víziou bolo, že ekonomiky BRICS predstavujú popredné rozvíjajúce sa trhy s niektorými z najlikvidnejších aktív a najväčšími trhmi vo svete. Okrem niektorých z týchto zjednocujúcich tém sa však zdá, že medzi krajinami BRICS existuje aj menej preskúmaná spoločná črta súvisiaca s ich geografickými špecifikami. V skutočnosti sa geografia z hľadiska veľkosti ekonomík BRICS, vzdialenosti, ktorá ich delí, a regionálnych úloh BRICS v ich kontinentálnom susedstve javí ako jedna z najzásadnejších a dlhodobých tém, ktoré určujú cesty budúcej spolupráce BRICS.

Reklama

Pokiaľ ide o ústrednú úlohu geografie ako určujúceho a zjednocujúceho prvku BRICS, existuje jednoduchý fakt, že BRICS patria medzi územne najväčšie krajiny sveta. Najmä Rusko je najväčšou krajinou s rozlohou viac ako 17 miliónov štvorcových kilometrov, na 3. mieste je Čína, na 5. mieste Brazília a na 7. mieste India. Okrem toho prvé tri miesta na svete z hľadiska počtu krajín, ktoré hraničia s príslušnými ekonomikami, obsadili ekonomiky BRICS – Čína a Rusko sú na prvom mieste so 14 hraničnými krajinami, zatiaľ čo Brazília a India obsadili 3. – 4. miesto, každá s 10 hraničnými krajinami. Štyri ekonomiky BRICS tiež obsadili prvé 4 miesta na svete z hľadiska dĺžky hranice so susednými ekonomikami. Na prvom mieste je Čína, za ňou nasleduje Rusko a potom Brazília a India.

Ďalším spôsobom, ako si predstaviť jedinečnosť geografie BRICS, je samotná vzdialenosť, ktorá oddeľuje jej členov. Ak by sa vzdialenosť merala na základe vzdialenosti medzi jednotlivými hlavnými mestami, potom by najväčšia vzdialenosť medzi dvoma ekonomikami BRICS bola medzi Brazíliou a Čínou – takmer 17 000 km. Vzdialenosť medzi Ruskom a Brazíliou je takmer 11700 km. Tieto vzdialenosti sú niekoľkonásobne väčšie ako najdlhšie vzdialenosti medzi hlavnými mestami v rámci EÚ (vzdialenosť Varšava – Lisabon je 2760 km) a stále výrazne väčšie ako najextrémnejšie priestorové vzdialenosti vo vyspelom svete (Londýn – Canberra je 10545 km a trasa New York – Canberra je niečo viac ako 10000 km).

Reklama

Ale pravdepodobne najdôležitejšou spoločnou črtou ekonomík BRICS je, že slúžia ako kľúčové regionálne uzly pre svojich kontinentálnych susedov, najmä pre rozvíjajúce sa vnútrozemské ekonomiky. Každá ekonomika BRICS susedí s niekoľkými vnútrozemskými rozvojovými ekonomikami – v mnohých prípadoch ide o niektoré z najväčších vnútrozemských ekonomík na svete. V prípade Brazílie ide o Paraguaj a Bolíviu. V prípade Južnej Afriky je to Botswana, ako aj Zimbabwe a Lesotho. V prípade Indie je to Bhután a Nepál. V prípade Číny a Ruska sú to dve najväčšie vnútrozemské ekonomiky na svete – Kazachstan a Mongolsko – ktoré sú medziľahlými ekonomikami dvoch najväčších krajín Eurázie (Číny a Ruska). V prípade Ruska sú to aj vnútrozemské ekonomiky SNŠ, ktoré hraničia s Ruskom (Bielorusko, Arménsko, Azerbajdžan). Vo všetkých týchto prípadoch môžu ekonomiky BRICS potenciálne slúžiť ako odbočky k prístavom a globálnym trhovým cestám pre príslušné vnútrozemské ekonomiky, ktoré sú ich regionálnymi partnermi.

Čo všetky tieto geografické faktory znamenajú pre vektory hospodárskej spolupráce medzi krajinami BRICS? Bezprecedentné priestorové oddelenie znamená, že intenzita obchodu medzi ekonomikami BRICS bude obmedzená gravitáciou vzdialenosti (v súlade s údajmi “gravitačného modelu” medzinárodného obchodu – čím väčšia je vzdialenosť a čím menšia je veľkosť dvoch ekonomík, tým menšia bude intenzita bilaterálneho obchodu). Zároveň však existuje obrovský priestor pre projekty prepojenia vzhľadom na veľkosť krajín BRICS a potreby dopravného prepojenia v regiónoch prítomnosti BRICS, najmä pokiaľ ide o vnútrozemské krajiny.

Rozsah projektov konektivity pre ekonomiky BRICS sa môže zväčšiť na rozsah pevniny rozvojového sveta prostredníctvom platformy BRICS+, ktorá spája Afriku, Latinskú Ameriku, ako aj Áziu. Táto platforma BRICS+ predstavuje obrovskú pevninu, ktorá je v porovnaní s časťou územia, ktorú zaberá rozvinutý svet, podstatne menej dopravne prepojená. Ak v prípade BRICS+ predstavuje celková rozloha územia takmer 100 miliónov štvorcových kilometrov, v prípade vyspelých ekonomík je to približne tretina rozlohy krajín BRICS+.

Využitie kontinentálnej vzdialenosti pre rozvojové ekonomiky môže byť najdôležitejším poslaním BRICS a Novej rozvojovej banky (NDB) v nasledujúcich desaťročiach. Rámec BRICS+ ponúka platformu na zintenzívnenie investičnej spolupráce prostredníctvom zapojenia regionálnych rozvojových inštitúcií, ktorých sú krajiny BRICS členmi. V súlade s tým môžu regionálne rozvojové banky, regionálne finančné organizácie spolu s NDB konať spoločne pri presadzovaní trvalo udržateľného rozvoja a prepojenia v krajinách globálneho Juhu.

Celkovo možno povedať, že dva rozmery geografie BRICS, a to vnútrokontinentálne a medzikontinentálne priestory rozvojového sveta, určujú cesty budúcej spolupráce BRICS. Obrovské vnútrokontinentálne vzdialenosti pre BRICS sa môžu stať výhodou a súborom príležitostí pre rozvoj spolupráce Juh – Juh prostredníctvom projektov konektivity. Rozsah medzikontinentálnych rozdielov zároveň poukazuje na potrebu pokročiť smerom k vytvoreniu globálnej dohody o voľnom obchode Juhu, projektu, ktorý je vzhľadom na rastúcu vlnu protekcionizmu vo svetovom hospodárstve čoraz účelnejší.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:37

Daňové licencie, ktoré od budúceho roka prinesú minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich hospodársky výsledok, ovplyvnia viac než 43 % slovenských spoločností. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Ich majitelia by si preto mali zvážiť, ako ďalej postupovať, upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.

Daňové licencie majú byť podľa odborníka pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti doteraz vyhýbali. Zasiahnu však aj podnikateľov, ktorí majú neaktívne spoločnosti.

09:48

Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým ochotnejší sú ľudia presťahovať sa za prácou do zahraničia. Urobilo by tak 22 % ľudí, pričom 69 % takúto možnosť odmieta. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na viac ako 76.000 respondentoch z 13 krajín.

V strednej Európe, na Balkáne a v regiónoch Pobaltia a Fínska je vyhliadka na lepší plat najpresvedčivejším dôvodom na zváženie zamestnania v zahraničí. Ako kľúčový motivačný faktor ju uviedlo približne 60 percent respondentov.

09:05

Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na prelome rokov 2021 a 2022 Slováka Mariána Vajdu.

Djokovič ukončil spoluprácu s Ivaniševičom
Na snímke z januára 2023 srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a jeho vtedajší tréner Goran Ivaniševič počas tréningu pred grandslamovým turnajom Australian Open v Melbourne
08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

08:30

Barack Obama, Bill Clinton a niekoľko veľkých mien zo sveta americkej zábavy sa vo štvrtok večer zišli v New Yorku, aby pomohli na akcii prezidentovi Joeovi Bidenovi získať rekordnú sumu 25 miliónov dolárov na kampaň za jeho znovuzvolenie. Informovala agentúra AP.

Nálada vo vypredanej koncertnej sále Radio City Music Hall v New Yorku bola elektrizujúca. Obama ocenil Bidenovu ochotu hľadať spoločnú pôdu a povedal: “Toto je ten typ prezidenta, akého chcem.”

Joe Biden Barack Obama Bill Clinton Stephen Colbert
Stephen Colbert spoločne s Bidenom, Obamom a Clintonom v New Yorku
08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

07:52

Súd v ruskej exkláve Kaliningrad vo štvrtok odsúdil novinára Michaila Feldmana na dva roky odňatia slobody za kritiku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Polícia v Moskve počas 24 hodín zadržala ďalších piatich reportérov, informuje agentúra AFP.

07:30

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí. 

Podľa policajného hovorcu autobus prevážal študentov strednej odbornej školy vo Warburgu. Vracali sa z výletu v Anglicku.

07:20

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Prípadom sa zaoberá polícia, informoval portál iDNES.cz.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo.

07:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že členovia skupiny G20 sa budú musieť zhodnúť, či pozvú ruského lídra Vladimira Putina na novembrový summit v Brazílii. Informovala agentúra AFP.

Brazília sa postavila proti snahe izolovať a potrestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu a tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a západné krajiny nesú časť viny za vojnu.

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali