Reakcia Milana Špánika na článok v Hlavných správach o jeho útokoch voči ĽSNS

Bratislava 23. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Minulý týždeň sme uverejnili článok o poslancovi Národnej rady SR Milanovi Špánikovi, ktorý sa obrátil na Generálnu prokuratúru a Ministerstvo vnútra s návrhmi na vyradenie ĽSNS z volebného boja z dvoch formálnych dôvodov. Milan Špánik nastúpil na miesto poslanca NR SR za stranu ĽSNS po vyradení Milana Mazureka. Poslanecký klub ĽSNS však následne opustil už koncom októbra a v súčasnosti pôsobí ako nezaradený poslanec. Špánik na článok zareagoval, uverejňujeme jeho odpoveď

Na snímke Milan Špánik

Poslanec Milan Špánik sa cíti byť dotknutý naším článkom o jeho boji proti ĽSNS (nájdete ho TU ) a požiadal nás o zverejnenie jeho reakcie. Tu je v plnom znení:

„Poukázať na porušenie zákona zo strany ĽSNS je džihád? A prečo by zákony nemali platiť pre všetkých rovnako?

Pán Lehotský, chcel by som reagovať na Váš článok o mojich podaniach na Generálnu prokuratúru a Ministerstvo vnútra ohľadne podľa môjho názoru protiprávne zaregistrovaných stanov politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Po jeho prečítaní som zostal v nemom úžase. Tak jednostranný a nepravdivý článok plný dohadov, dezinterpretácií, konšpirácií a obrovskej straníckej angažovanosti v prospech ĽSNS som snáď nevidel ani na jednom z ich straníckych webov. Až začínam mať z toho pocit, že Vás za to snáď slušne platia. Svedčilo by o tom aj to, že v poslednej dobe ste sa stali doslova a do písmena straníckym webom ĽSNS. A ich praktiky poznám keď už v minulosti ‚vyčejnčovali‘ ospevné články o predsedovi a strane v Extraplus.

Tiež ma zaráža Vaša obrovská dávka neobjektivity, keď ste mi nedal absolútne príležitosť, k tým nezmyslom čo ste popísal, vyjadriť sa. Ale aj to mi pripomína ‚demokraciu po kotlebovsky‘. Váš článok, patrí možno tak do osobného blogu, ale určite nie na hlavnú stránku webu, ktorý o sebe hovorí že je nestranný a prináša objektívne a pravdivé informácie.

Opäť sa oháňate tým istým ako chrlili na mňa pred nedávnom za kritiku vodcu a jeho strany. Akú mám motiváciu, kto to platí, kto za tým je a podobné otázky. To akože na poukázanie protiprávneho konania potrebujete motiváciu alebo peniaze? Kritika vodcu a jeho strany ĽSNS, či poukázanie na porušenie zákona z ich strany je neprípustné? Nemýlite si severokórejský web so slovenským?

Takže teraz niekoľko faktov. Na to, že bol registráciou ich stanov porušený novelizovaný zákon o politických stranách a politických hnutiach, si nepotrebujem dávať robiť žiadne ako píšete ,drahé právne analýzy‘. Ja som práve nedokončil pomocnú školu, ako som mal pocit z Vášho článku. Stačí si pozorne prečítať odôvodnenie autorov tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu a zistíte, že registráciou týchto stanov bol jednoznačne zmarený účel ustanovenia tejto novely.

Obhajujete ich, že ‚kotlebovci‘ nie je meno, ale skupina osôb. Áno, môže to byť povedzme mužský spevácky zbor, hudobná skupina či amatérske futbalové družstvo. Ale v spojení s názvom politickej strany je to priezvisko a ako som zdôvodnil v podaní, pomnožné podstatné meno mužského rodu v páde nominatív, ktoré je podľa pravidiel slovenského pravopisu vytvorené z vlastného životného podstatného mena ,Kotleba‘, teda priezviska štatutárneho orgánu tejto politickej strany, čo je jednoznačne v rozpore zo zákonom o politických stranách a hnutiach.

Definičným znakom právnych noriem je ich všeobecnosť. A z vyššie uvedeného jednoznačne vyplýva, že názov politickej strany nemôže obsahovať meno alebo priezvisko štatutára v žiadnej morfologickej kategórií, ktorej východiskom je meno alebo priezvisko tohto štatutára (ani napríklad v množnom čísle, páde, rode či slovnom druhu). Lebo podľa Vašej logiky z vášho angažovaného straníckeho článku povedzme ak vytrhnete dôchodkyni tašku a ujdete jej, tak by ste to mohol vlastne interpretovať, že to bola len nezištná pomoc, lebo vy ste jej ju len chcel pomôcť odniesť a nemôžete za to, že Vám nestačila v chôdzi? Politické strany ktorých sa táto novelizácia týka to bez problémov rešpektovali a meno či priezvisko zo svojho názvu odstránili. Len ,narcizmus‘ vodcu bol asi silnejší ako prispôsobenie sa zákonným normám. Vy tam tiež obhajujete, že prečo by sa tohto priezviska v názve strany (v akejkoľvek podobe) mal vzdať, lebo veď to je ,jeho strana‘. Opäť sa opakujem, nie sme v Severnej Kórei, tu platia zákonné požiadavky na vnútornú demokraciu politických strán a nie ,vodcovský princíp‘.

Ďalším faktom, ktorý ste si absolútne neoveril je časová nezrovnalosť. Stanovy boli zaregistrované 12. 11. 2019. To mi chcete nahovoriť že vy ako novinár si neviete zistiť kedy sa konal snem strany, ako jej najvyšší a jediný orgán ktorí môže prijímať tak závažné rozhodnutia ako je zmena stanov strany, zmena názvu či štatutára? Tak ja Vám to poviem, konal sa 17. 11. 2019 v Ružomberku, teda skoro týždeň po ich predložení Ministerstvu vnútra. A podľa mojich informácií tam boli tieto zmeny že vraj len oznámené ako fakt.

To že tieto stanovy boli na Ministerstve vnútra zaregistrované ešte nemusí automaticky znamenať, že sú v súlade so zákonom. Veď stačí pozrieť zverejnenú komunikáciu Kočnera z jeho Threemy, v ktorej sa píše, že nezrušenie ĽSNS v roku 2018 malo politické krytie zo strany Smeru, výmenou za ich tichú podporu pri zlyhaní koaličného partnera Mostu. A preto je na mieste moja otázka. Nemá aj táto registrácia stanov, evidentne porušujúcich novelu zákona o politických stranách, tiež politické krytie? Nebude niekto opäť potrebovať Kotlebovú tichú podporu? Alebo to niekomu matematicky vychádza tak, že ho bude potrebovať na to, aby druhá strana nezostavila vládu?

Ale samozrejme tiež mi je jasné, že takéto úvahy sa absolútne nehodia do vašej angažovanej straníckej literatúry, plnej konšpirácií a neobjektívnych faktov. A ak majú všetko právne v poriadku ako ich aj vy obhajujete, tak tie moje podania vlastne nemali stáť ani za zmienku. Ale to, že reagujete s krvavými očami a s penou okolo úst, asi svedčí o tom, že všetko nie je s ,kostolným poriadkom‘. Alebo si pri písaní tých ,oslavných ód‘ púšťate pieseň od ABBY, Money, Money, Money‘?

Ing. Milan Špánik

Poslanec NRSR“

 

Toľko text Milana Špánika. Patrí sa naň aspoň stručne odpovedať. Tak teda:

Pán Špánik v podstatnej časti svojho dlhého textu farbisto rozpitváva myšlienku, že sme stranícky predpojatí, a že asi sme k tomu nejako motivovaní. Nuž, pravda je taká, že je pán Španík v svojich obvineniach voči Hlavným správam mimo. Ani autor článku osobne ani Hlavné správy žiadne peniaze ani inú „motiváciu“ od kotlebovcov, či ich predstaviteľov alebo sponzorov, a ani od iných strán nikdy nedostali. Možno je to pre niekoho s jeho hodnotovým vybavením ťažko pochopiteľné, ale my jednoducho iba stojíme a aj vždy budeme stáť na strane tých, ktorí obhajujú záujmy slovenského národa a keď vidíme podozrivé jednotlivosti, ktoré pekne zapadajú do celkovej koncepcie globalistického liberalistického valca, ktorý potrebuje Slovensko na kolenách, tak na tieto veci poukazujeme a poukazovať budeme, nech si to kto chce, nazýva ako chce.

Pán Špánik kritizuje, že sme náš článok nekonzultovali vopred s ním. Lenže v prípade autorského komentára, ktorého témou je práve pochybnosť o úmysloch pána Špánika, konzultácia nie je ani účelná, a ani štandardná. Alebo azda komentátori iných médií konzultujú s politikmi (povedzme s bývalým predsedom vlády) kritické komentáre na ich adresu, kde sa zamýšľajú nad ich motiváciou a konaním?

Pán Špánik vysvetľuje svoj pohľad na zmenu názvu ĽSNS, a vysvetľuje ho tak isto, ako ho vysvetľoval aj na svojej tlačovej konferencii. A aj náš pohľad je rovnaký, aký bol aj predtým – prikláňame sa k interpretácii právnych expertov ĽSNS a ministerstva vnútra a k názoru, že čo nie je zakázané, je povolené.

Pokiaľ ide o termínovú nezrovnalosť schvaľovania a registrácie stanov firmy, hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica nám poskytol toto vyjadrenie: „Nové stanovy boli schválené uznesením Schôdze strany (najvyššieho orgánu strany) z 29. 10. 2019. Podané boli 30. 10. 2019. Celý postup bol teda plne v súlade so zákonom. Na základe toho boli dňa 12. 11. 2019 zaregistrované na MVSR.“

Zdá sa, že Hlavné správy nie sú jediné, komu udrela do očí Špánikova prílišná snaha pred voľbami utopiť ĽSNS. Mimovládka Transparency International Slovensko (TIS) si dala zmonitorovať Špánikovu aktivitu a zistila, že mal v novembri zverejnených prinajmenšom 57 bilbordov, čo je viac, ako mali niektoré politické strany. Takáto kampaň, ktorá musela stáť niekoľkotisíc eur, je podľa TIS porušením volebného zákona, keďže tento zákon v čase oficiálnej predvolebnej kampane zakazuje robiť si kampaň iným subjektom ako samotným politickým stranám. Špánik síce v nadchádzajúcich voľbách kandiduje za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti, lenže tá podľa TIS ako objednávateľ na bilboardoch nevystupovala a ani nemá takéto výdavky na svojom volebnom účte.

K motivácii pána Špánika sa vyjadrila aj ĽSNS. Jej hovorca uvádza: „Pán Špánik sa chce útokmi na našu stranu predovšetkým zviditeľniť. Pochybujeme tiež, že koná sám za seba. Dnes má na Slovensku niekoľko billboardov, robí trápne mediálne výstupy, pôsobí dosť nervózne a obzvlášť v jeho prípade je ťažké uveriť, že si toto divadlo platí z vlastného vrecka.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Fico: Ak experti potvrdia správnosť celoplošného testovania, Smer-SD ho podporí

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ak experti po vážnej diskusii povedia, že plán celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus krajine pomôže, tak opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) tento návrh podporí. V dnešnej diskusnej relácii Braňo Závodský naživo rádia Expres to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. V…

Nový Zéland bude mať najrozmanitejší parlament v histórii

0 icon

Wellington 19. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Warner/Rotorua)   Novozvolený novozélandský parlament bude najinkluzívnejším parlamentom v histórii krajiny. Zastúpenie v ňom budú mať okrem vysokého počtu žien aj ľudia odlišnej farby pleti, pôvodní obyvatelia a členovia komunity LGBT. Informáciu priniesla v pondelok agentúra Reuters   Medzi novozvolenými poslancami sa nachádza aj 16…

Taliansko sprísňuje obmedzenia. Slovinsko vyhlásilo epidémiu. Poľsko registruje prudký nárast prípadov

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Mauro Scrobogna, Czarek Sokolowski)   Taliansko sprísňuje obmedzenia zamerané proti šíreniu nového koronavírusu. Sériu opatrení v nedeľu večer predstavil premiér Giuseppe Conte s tým, že sú potrebné, aby sa krajina "vyhla ďalšiemu lockdownu", ktorý by mohol vážne uškodiť jej ekonomike. Informuje o tom spravodajský portál…

Pacienti s poruchou autistického spektra môžu byť po novom prednostne vybavovaní

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Pacienti s poruchou autistického spektra môžu byť po novom prednostne vybavovaní na úradoch či v nemocniciach. Prednostné vybavenie by týmto pacientom mohol zabezpečiť preukaz osoby s poruchou autistického spektra, ktorý na pondelňajšej tlačovej besede predstavil minister zdravotníctva Marek Krajčí Ako uviedol, tieto…

Prezidentka navrhla zvolanie bezpečnostnej rady: „Bude ma zaujímať stav príprav na plošné testovanie“

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Kancelária prezidentky SR)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes ráno navrhla zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti so zámerom vlády na celoplošné testovanie. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už informoval, že na utorok 20. októbra zvoláva Bezpečnostnú radu „Bude…

Matovičove rýchlotesty od juhokórejského výrobcu boli vyrobené pre krajiny 3. sveta a nízkopríjmové štáty s finančným prispením Nadácie Billa & Melindy Gates

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (HSP/WHO/Foto:Facebook,TASR-Jaroslav Novák)   Na verejnosť začínajú presakovať zaujímavé informácie nielen o pochybnom výbere pofidérnych firiem, ktoré bez verejnej súťaže získali lukratívnu štátnu zákazku na dodávku rýchlotestov pre plošné testovanie Slovákov. Premiér Igor Matovič by zrejme mal vysvetliť aj samotný pôvod týchto rýchlotestov Objavili sa totiž informácie,…

Evolučný biológ Flegr o Matovičovom celoplošnom testovaní: Táto akcia nedáva z epidemiologického hľadiska zmysel. Také niečo si môže dovoliť len hlúpa alebo skorumpovaná krajina

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Plán slovenského premiéra Igora Matoviča na celoplošné testovanie  obyvateľov Slovenska okomentoval popredný český evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr, ktorý vyhlásil, že táto akcia nedáva z epidemiologického hľadiska zmysel. Zmysel by to podľa neho dávalo iba v tom prípade,ak by sme boli Severná…

Výrobcovia elektriny podali pre G-komponent sťažnosť na Európsku komisiu

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Výrobcovia elektriny podali pre G-komponent, platbu za prístup do distribučnej sústavy, sťažnosť na Európsku komisiu. Sťažnosť podala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Slovenské elektrárne a spoločnosť Veolia Energia. Výrobcovia v sťažnosti upozorňujú na právny nesúlad G-komponentu v slovenskej legislatíve s nariadením Európskeho…

Asistent poslanca zverejnil svoju skúsenosť premiérom v televízii. Matovič mal po vyjadrení Žigu uviesť: „Postaviť k múru a zastreliť!“

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (HSP/Foto:Facebook- Na telo/ SITA-Branislav Bibel/TASR - Martin Baumann)   Asistent poslanca Petra Žigu (Hlas-SD) Maroš Stano sa podelil so svojou osobnou skúsenosťou s premiérom Igorom Matovičom. Spolu sa stretli v zákulisí pred natáčaním diskusnej relácie Na telo v televízii Markíza, kde Žiga stretol spolu s ministrom…

Slovenská lekárska komora k testovaniu: Slovenské zákony nepoznajú obmedzenie zdravotnej starostlivosti

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Slovenská lekárska komora (SLK) je k organizovaniu celoplošného testovania obyvateľstva skôr skeptická, hoci získané dáta považuje za dôležité. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, takáto akcia, takéhoto rozsahu pri celoplošnom testovaní obyvateľstva je najväčšou logistickou akciou, akú…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Paulov

Čo mi vŕta v hlave, alebo Matovičov lock-down.

0icon

  Pozrime sa podrobnejšie na čísla, ktorými nás médiá ohurujú. Na oficiálnej stránke korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku som si vyhľadal oficiálne čísla, aktualizované 17.10.2020: Počet všetkých vykonaných testov: 606 149 Pozitívne testovaní ľudia: 28 268 Počet vyliečených pacientov: 7 297 Počet úmrtí: 82 Počet hospitalizovaných: 614 Hospita

Roman Huťa

Zbavme ho funkcie, alebo svojprávnosti.

0icon

Jeden despotický sociopatický magor tu nebude terorizovať celý národ, aby sme všetci tancovali, ako on píska. Nech dodržiava zákony a ústavu, alebo ho okamžite zbavme funkcie, alebo svojprávnosti, a pošlime ho tam kde patrí. Do ústavu, alebo do basy.

Viktor Pondělík

I bez dezinfekce jsme namydlení

0icon

Když se člověk podívá na dnešní českou situaci, nemohou se ho nezmocňovat pochyby nad tím, zda jde vůbec v případě lidu a vlády o příslušníky jednoho a téhož státu. Protože se počínání si vládnoucích politiků a prostých lidí rozchází více než extrémně. I nezasvěcení už dne vědí, jak zběsile dokáže česká…

Gustáv Murín

Čo po korona-panike?

0icon

V záplave nedomyslených likvidačných „opatrení“ a na hrane občianskeho vzdoru sme už pomaly zabudli, že sme tu mali len nedávno iný idiotský nápad Globalizačnej kliky. Symbolicky bola ich vývesným štítom duševne nekompletná Grétka a šíriacemu sa greténizmu sme unikli len vďaka korone! Grétka upadá do zabudnutia, ale ešte nedávno klima-aktivisti demonštrovali pred…

Marián Tkáč

Otázka znie: Je občan Igor Matovič psychicky spôsobilý vykonávať funkciu predsedu vlády?

0icon

Drahí priatelia, občania Slovenskej republiky, kladiem si otázku, akým spôsobom by bolo možné exaktne zistiť, či je občan Matovič jednoducho spôsobilý na výkon funkcie predsedu vlády Slovenskej republiky. Ja a iste nie sám sa totiž nazdávam, že nie je. Mne sa javí byť psychicky chorý. Skrátka si myslím, že by…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Prečo hory nerastú navždy? Vyrastie niečo vyššie ako Mount Everest?

0 icon

Predstav si svet, v ktorom hory vyrastajú tak vysoko, že sa prehrabávajú vo vyšších vrstvách atmosféry a vytvárajú pre pilotov skalné bludisko pri navigácii. Možno takýto svet existuje niekde v ďalekých končinách vesmíru. Ale na Zemi nemôžu hory vyrásť oveľa vyššie ako Mount Everest , ktorý sa rozprestiera na 8 840 metroch nad…

Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti (1. časť)

0 icon

V minulosti sme písali o tomto viac než zaujímavom bankárovi, ktorý sa obesil pod mostom Blackfriars Bridge v Londýne. Teda aspoň to naznačovali prvotné oficiálne verzie. Na svetlo sveta však začali vychádzať znepokojujúce dôkazy. Ukázalo sa totiž, že Calvi sa nezaplietol len s najväčšou talianskou súkromnou bankou a tá s…

Lietajúce taniere a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

O existencii mimozemských foriem života špekulovali už v devätnástom storočí spisovatelia ako napríklad Jules Verne. Avšak už v druhej polovici minulého storočia sa existencia mimozemšťanov stala rozšíreným presvedčením. Zostáva však niekoľko otázok: Existujú? Precestovali milióny svetelných rokov, aby nás navštívili? Prišli náhodne alebo o nás vedeli vopred? A utajujú svetové…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Pripravili sme si pre vás sériu článku s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií. Má sa za to, že je to akási tieňová organizácia, o ktorej konšpirátori veria, že stojí prakticky za všetkým, čo sa vo svete deje, či už ide o kapitalizmus a komunizmus, či sionizmus a katolicizmus.…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako funguje vyhľadávanie informácií na webe prostredníctvom Google vyhľadávača

0 icon

Ako funguje vyhľadávanie prostredníctvom Google? Ako je možné, že hoci majú webové stránky rovnaký obsah, tak jedna stránka sa zobrazí vyššie a druhá zas nižšie? Ako Google vie, kde nájdeme to, čo hľadáme? Tak to sú otázky, ktoré si už bezpochyby povedali už mnohí z nás. Spoločnosť Google prostredníctvom svojej…

Pozrite si prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete z Google Play dočasne zadarmo

0 icon

Nový týždeň začal a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelný prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 14 aplikácií, z ktorých vyčnievajú Accumulator PDF creator a Videoplayer – Oplayer. V prvom prípade ide o šikovný nástroj na správu .pdf súborov a v druhom…

Xiaomi predstavilo bezdrôtovú nabíjačku schopnú nabiť prvých 10 percent batérie s kapacitou 4 000 mAh za 1 minútu

0 icon

Xiaomi opäť raz dokazuje, že dokáže vytvoriť inovatívny produkt, a nemusí to byť len smartfón. Spoločnosť prostredníctvom svojho blogu predstavila bezdrôtovú rýchlo nabíjačku, akú sme doposiaľ ešte nevideli. Zariadenie nabije len za pár minút Xiaomi konkrétne predstavilo bezdrôtovú rýchlo nabíjačku s výkonom 80W. V praxi to znamená, že za 1…

Huawei Mate 40 Pro – poznáme kompletné špecifikácie ako aj unikátny dizajn

0 icon

Úplné odhalenie smartfónov tesne pred ich oficiálnym predstavením je už akousi tradíciou, s ktorou sa pri predstavovaní novinky viac menej počíta. Nie je tomu inak ani v prípade pripravovaného vlajkového smartfónu Mate 40 Pro od spoločnosti Huawei, ktorý bude predstavený spoločne s celým modelovým radom Mate 40 už o pár…

Ako sa môžeme dozvedieť viac informácií o najbližšej supermasívnej čiernej diere?

0 icon

Einsteinove teórie tvrdia, že čierne diery možno charakterizovať pomocou troch vlastností. Tie sú hmotnosť, rotácia a elektrický náboj. Píše o tom portál Universe Today. Čierne diery by mali mať takmer nulový elektrický náboj, pretože zachytený materiál býva spravidla elektricky neutrálny. Hmotnosť čiernej diery určuje veľkosť jej horizontu udalostí a tú…

Armádny Magazín

V Baku uviedli, že arménsky motostrelecký prápor odmietol bojovať v Karabachu kvôli nedostatku vojakov a munície

0 icon

Azerbajdžan, 19.október 2020 (AM)  - Azerbajdžanské ministerstvo obrany oznámilo, že prápor 527. pluku arménskych ozbrojených síl sa odmieta zúčastňovať na bojoch na kontaktnej lín

Čínska hypersonická hrozba proti USA odhalená? Video strategického bombardéra s neznámou raketou

0 icon

Zdá sa, že v pretekoch hypersonických zbraní sa Rusko a Čína dostali výrazne dopredu v porovnaní s inými veľmocami. Rusko nedávno uviedlo do prevádzky systém Avangard, (hypersonický klzák HGV pre Hypersonic Glide Vehicle). Nosičom je medzikontinentálna balistická raketa RS-18 (kód NATO SS-19). Systém vyvíja spoločn

Ruské bezpečnostné sily vyostrili boj s mimovládkami: Kontrola v prezidentskej Akadémii - hlavnej liberálnej liahni

0 icon

Ruská akadémia národného hospodárstva a verejnej správy pri prezidentovi Ruskej federácie - RANEPA ( Prezidentská akadémia)  sa zaoberá školením a rekvalifikáciou špecialistov na najvyššej riadiacej úrovni. Je to najväčšia univerzita v humanitnom a sociálno-ekonomickom profile v Rusku a Európe s viac ako 55 pobočkami. Univerzita by teoreticky mala pripravovať budúcich

Výzva prezidenta Azerbajdžanu Ilhama Alijeva pre národ v súvislosti s bombardovaním civilistov v Ganji

0 icon

Azerbajdžan, 19.október 2020 (AM) - Hlava azerbajdžanského štátu sa ľuďom prihovorila v súvislosti s tragédiou v Ganji a oznámila oslobodenie nových osád krajiny spod okupácie. Celé znenie prejavu je zverejnené na webovej stránke prezidenta Azerbajdžanskej republiky.   [caption id="attachment_26929" align="al

Blafuje pred voľbami? Trump vyhlásil, že USA už majú hypersonické rakety

0 icon

USA, 18.október 2020 (AM) - Počas svojho vystúpenia v meste Ocala na Floride sa v rámci predvolebnej kampane americký prezident Donald Trump zmienil o hypersonických raketách. Podľa neho je Spojené štáty už majú. "Už teraz máme h

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA