Prokuratúra alebo štátne zastupiteľstvo? (2)

Prokuratúra alebo štátne zastupiteľstvo? (2)

Bratislava 19. apríla 2020 (HSP/Foto: MV)

 

Reforma prokuratúry alebo radšej jej premena na štátne zastupiteľstvo? Máme u nás „leninskú prokuratúru“? Je monokracia znakom odlišujúcim prokuratúru od štátneho zastupiteľstva? Ako je to v iných štátoch Európy? Na tieto otázky odpovedal v prvej časti príspevku ‘Prokuratúra alebo štátne zastupiteľstvo?’ bývalý generálny prokurátor JUDr. Michal Vaľo, CSc. Aktuálne vám prinášame druhú časť analýzy

Na snímke Michal Vaľo

Na princípe vnútornej monokracie fungovali nielen jednotlivé úrady štátneho zastupiteľstva v našej histórii, ale s výnimkou Talianska tak dodnes fungujú všetky jednotlivé úrady verejnej obžaloby v Európe. Je to tak bez ohľadu na ich pomenovanie, či už sú to úrady prokuratúry, štátnej prokuratúry, kráľovskej prokuratúry, štátneho zastupiteľstva, úrady verejného ministerstva, alebo sú inak pomenované.

Reklama

Takmer vždy stojí na čele každého takéhoto jednotlivého úradu vedúci, ktorý je nadriadeným všetkým ostatným pracovníkom úradu. Niekedy je iba tento vedúci pomenovaný ako prokurátor, štátny zástupca a pod. a ostatní pracovníci úradu majú postavenie len jeho námestníkov, pomocníkov, asistentov a pod., inokedy je vedúci úradu pomenovaný ako riaditeľ, hlavný prokurátor koruny, Lord Advocate, generálny prokurátor, vrchný štátny zástupca a pod. Vždy je však (s výnimkou Talianska) vedúci úradu oprávnený dávať podriadeným pokyny. Vždy sa tu uplatňuje princíp monokracie. Inak by nebolo možné zabezpečiť rovnosť občanov pred zákonom.

V najdemokratickejších systémoch verejnej obžaloby musia byť pokyny nadriadeného potvrdzované písomne a podriadený je oprávnený odmietnuť ich splnenie alebo požiadať o odňatie veci, ak sa domnieva, že odporujú právnemu predpisu alebo sú v rozpore s jeho právnym názorom. Takáto právna úprava sa od roku 1996 stala súčasťou aj nášho zákona o prokuratúre.

Reklama

Iná je situácia v rovine usporiadania vzťahov medzi jednotlivými stupňami sústavy úradov verejnej obžaloby. Tu už nevládne taká jednotnosť, či už v historickom porovnaní alebo v porovnaní medzi jednotlivými štátmi. Existujú modely od centralistických (napr. Fínsko, Portugalsko, Španielsku, Maďarsko, Poľsko, Slovensko) cez čiastočne centralizované (napr. Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Česká republika) až po navzájom viac-menej nezávisle (Taliansko).

Čiastočne centralizovaným nazývame model, v ktorom sú vo vzťahu nadriadenosti a podriadenosti len niektoré stupne verejnej obžaloby, spravidla  sú úrady verejnej obžaloby základného stupňa podriadené úradom druhého stupňa, ale nie sú podriadené najvyššiemu úradu verejnej obžaloby, ktorý niekedy býva čiastočne podriadený ministrovi spravodlivosti.

Za čiastočne centralizovaný označujeme aj taký model verejnej obžaloby, aký je v Čechách, kde nad činnosťou každého štátneho zastupiteľstva vykonáva dohľad najbližší vyšší stupeň štátneho zastupiteľstva. Štátnym zastupiteľstvám o viac ako jeden stupeň nižším môžu byť vydávané len odporúčania všeobecnej povahy, ale nie pokyny v konkrétnych veciach. Aj v čiastočne centralizovaných systémoch je riadenie vo vnútri jednotlivých úradov verejnej obžaloby monokratické. Riadenie celej hierarchie orgánov verejnej obžaloby však nie je v rukách jej jediného najvyššieho predstaviteľa.

Práve hľadaniu najvhodnejších vzťahov medzi jednotlivými stupňami úradov verejnej obžaloby bude potrebné venovať pozornosť v súvislosti s možnými zmenami v našej prokuratúre.

Vzťah orgánov verejnej obžaloby k zákonodarnej moci, k súdnej moci a k výkonnej moci, vnútorná organizácia a spôsob kreovania riadiacich štruktúr orgánov verejnej obžaloby predstavujú zložité otázky, ku ktorým bolo zhromaždených a publikovaných množstvo poznatkov o spôsobe ich riešenia v jednotlivých štátoch a praktických výhodách  i nevýhodách jednotlivých riešení.

Reklama

Rozsiahle poznatky k týmto otázkam zhromaždil Výbor expertov zaoberajúci sa úlohou verejnej obžaloby v systéme trestného práva zriadený v rámci Rady  Európy. Z odpovedí 25 európskych a dvoch mimoeurópskych štátov (Andory a USA) na  dotazník vyplynulo, že verejná obžaloba je súčasťou výkonnej moci alebo závisí od ministra spravodlivosti v 8 z týchto štátov, nezávislá na výkonnej moci v 17 štátoch a  v dvoch štátoch tvorí súčasť súdnej moci. Výrazne teda prevažuje model verejnej obžaloby nezávislej na výkonnej moci.

Riešením uvedených otázok sa na svojich stretnutiach zaoberali aj ministri spravodlivosti a generálni prokurátori štátov EÚ. Všetky rokovania na túto  tému boli uzatvorené s tým že oba systémy sú v zásade rovnocenné, že nemožno všeobecne odporúčať  jeden alebo druhý model.

Pri posudzovaní otázky či má byť verejná obžaloba samostatná alebo či má byť podriadená ministrovi spravodlivosti alebo iného orgánu výkonnej moci, nemožno nespomenúť rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie z 27. mája 2019 vo veciach C-508/18 a C-82/19, v ktorých tento súd vyjadril názor, že prokuratúra Litvy, ktorá je samostatná a nezávislá na orgánoch výkonnej moci má postavenie justičného orgánu na účely vydania európskeho zatykača, zatiaľ čo nemecké štátne zastupiteľstvo takéto postavenie nemá, keďže pri prijímaní rozhodnutia o vydaní európskeho zatykača je vystavené riziku, že bude priamo alebo nepriamo podliehať individuálnym usmerneniam alebo pokynom zo strany orgánu výkonnej moci, akým je minister spravodlivosti.

Vo všeobecnosti možno s istotou uzatvoriť, že na funkčnosť verejnej obžaloby nemá žiadny vplyv to, ako sú úrady verejnej obžaloby pomenované, či ich nazveme prokuratúrou, štátnym zastupiteľstvom, verejným ministerstvom alebo akokoľvek inak. Istý význam má, či sa jedná o samostatnú sústavu štátnych orgánov, alebo či sú orgány verejnej obžaloby podriadené ministrovi spravodlivosti, prípadne sú súčasťou súdnej sústavy a pod. Z tohto pohľadu je rozšírenejšou a javí sa vhodnejšou forma samostatnej prokuratúry. Z hľadiska právnej úpravy má však najväčší význam, ako sú regulované vzťahy medzi jednotlivými stupňami a vo vnútri jednotlivých úradov verejnej obžaloby a hlavne výber osôb a ich príprava na výkon funkcie. Rozhodujúci je vždy ľudský faktor, odborná úroveň a vnútorná nezávislosť a integrita verejných žalobcov.

JUDr. Michal Vaľo, CSc.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) má byť Ladislav Kizak. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo (MsZ), ktoré jeho menovanie schválilo.

Včera 20:15

Futbalový tréner Dragan Stojkovič predĺžil zmluvu so Srbským futbalovým zväzom (FSS) do roku 2026. Päťdesiatdeväťročný kormidelník postúpil s národným tímom na dva veľké turnaje za sebou. Na tohtoročných ME v Nemecku sa predstavia Srbi prvýkrát v ére samostatnosti.

Včera 20:07

Početná partia dobrovoľníkov povysádzala vo štvrtok v Nízkych Tatrách neďaleko Malužinej 10.000 kusov nových stromčekov. Ide o nový slovenský rekord v počte stromčekov zasadených za jeden deň. Pre TASR to potvrdil rekordológ Igor Svítok. Akcia sa uskutočnila v rámci iniciatívy Voda pre stromy.

Včera 19:52

Americká tenistka Peyton Stearnsová sa prebojovala do semifinále dvojhry na turnaji WTA v marockom Rabate. Vo štvrťfinále zdolala štvrtú nasadenú Luciu Bronzettiovú 6:4, 4:6 a 7:5.

Včera 19:43

Protipirátske jednotky Európskej únie v Indickom oceáne a Červenom mori, ktoré sú súčasťou operácie ATALANTA, vo štvrtok potvrdili informácie o možnom útoku pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska. Informovala agentúra Reuters.

K útoku údajne došlo na obchodnú loď BASILISK, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou. Informovala o tom vo štvrtok Agentúra Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie, keď dostala hlásenie o prepadnutí obchodného plavidla.

Včera 19:41

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO. Maďarsko tak má informácie o tom, čo sa stalo pri atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Konštatoval to vo štvrtok v rozhovore pre denník Blikk maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:33

Nasledujúca sezóna hurikánov v severnom Atlantiku bude podľa predpovedí mimoriadna. Očakávajú štyri až sedem hurikánov kategórie 3 alebo vyššej. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovala americká meteorologická agentúra NOAA.

Búrky kategórie 3 dosahujú rýchlosť vetra viac ako 178 kilometrov za hodinu a spôsobujú ničivé škody na domoch, vyvracajú stromy a často na niekoľko dní či dokonca týždňov prerušia dodávku elektriny a vody.

Včera 19:33

V piatok (24. 5.) sa môžu na celom Slovensku vyskytnúť búrky. Meteorológovia preto vydali výstrahu prvého stupňa pre všetky okresy. Platí v piatok od rána do 21.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Včera 18:54

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, vo štvrtok pochovali v jeho rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu. Informovali agentúry AP a Reuters.

Raísího pozostatky uložili do hrobu v svätyni imáma Rézu. Toto miesto posledného odpočinku imáma Rézu z 9. storočia je najposvätnejším miestom islamu v Iráne, dodáva Reuters.

S iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím sa v jeho rodnom meste lúčia desaťtisíce ľudí
Na snímke ľudia obklopujú nákladné auto vezúce rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho spolupracovníkov, ktorí v nedeľu zahynuli pri havárii vrtuľníka na severozápade Iránu, v jeho rodnom meste Mašhad
Včera 18:14

Úspech júlového summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone bude závisieť aj od priebehu neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa budúci týždeň uskutoční v Prahe. Hlavnou témou bude Ukrajina. Novinárom to vo štvrtok povedal vrchný riaditeľ sekcie bezpečnostnej a multilaterálnej politiky na Ministerstve zahraničných vecí (MZV) ČR David Konecký.

Včera 18:14

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo rezolúciu o vyhlásení 11. júla ako medzinárodného dňa na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Návrh vyvolal kritiku Srbska a v radoch bosnianskych Srbov. Informujú agentúry AP a AFP.

Rezolúcia OSN k Srebrenici
Na snímke členky združenia žien, ktoré v roku 1995 stratili rodinných príslušníkov pri masakre v bosnianskej Srebrenici, sledujú zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v meste Potočari v Bosne
Včera 18:05

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám. Cieľom je kompenzácia pre subjekty, ktoré zasiahnu západné sankcie voči Moskve. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský dekrét stanovuje, že ruské firmy, organizácie a jednotlivci, ktorých sa dotknú sankcie, budú mať právo požiadať o odškodnenie ruskú vládu.

Včera 17:56

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje na dopravné obmedzenia na rýchlostnej ceste R4 medzi Kechnecom a Košicami, ktoré začali platiť od štvrtka. Čiastočná uzávera sa týka úseku mosta nad širokorozchodnou železničnou traťou v smere na Košice. Dôvodom je výmena mostného záveru, práce sa týkajú obdobia do 23. júna.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž beží na vlnolame pozdĺž jazera Michigan proti panoráme centra mesta

Autor: TASR/AP-Kiichiro Sato

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali