Prokuratúra alebo štátne zastupiteľstvo? (1)

Prokuratúra alebo štátne zastupiteľstvo? (1)

Bratislava 18. apríla 2020 (HSP/Foto: MV)

 

Reforma prokuratúry alebo radšej jej premena na štátne zastupiteľstvo? Máme u nás „leninskú prokuratúru“? Je monokracia znakom odlišujúcim prokuratúru od štátneho zastupiteľstva? Ako je to v iných štátoch Európy? Na tieto otázky odpovedal bývalý generálny prokurátor JUDr. Michal Vaľo, CSc.

Na snímke Michal Vaľo

Z času na čas sa ozývajú hlasy, že prokuratúra je produktom Lenina, že sa podieľala na politických procesoch v 50. rokoch minulého storočia, že Lenin rozšíril právomoci verejnej obžaloby aj mimo trestného konania, že treba urobiť prokurátorov nezávislými na nadriadených, zbaviť prokuratúru monokratického usporiadania a zmeniť ju na štátne zastupiteľstvo.

Reklama

Prokurátori tu v skutočnosti boli dávno pred Leninom, už v starom Ríme zastupovali záujmy štátnej pokladnice a cisára. V 14. storočí existovali vo Francúzsku ako kráľovskí zmocnenci pre trestné konanie. V 18. storočí sa pretransformovali na verejné ministerstvo (Ministerepublic), ktoré plnilo nielen úlohu verejnej obžaloby, ale bolo považované za strážcu zákona, vykonávalo dozor nad súdmi a zastupovalo štát aj v netrestnej oblasti. Ani dozor nad súdmi a všeobecný dozor prokuratúry teda nie sú produktami Lenina.

Francúzsky model sa okrem anglosaských krajín rozšíril do väčšiny štátov Európy a  fungoval až do druhej polovice 19. storočia aj na našom území, kde uhorský a český kráľ a rímsky  cisár Žigmund Luxemburský zriadil úrad kráľovského prokurátora už v  roku 1437.

Reklama

Potom, čo bol v roku 1873 na území rakúsko-uhorskej monarchie zavedený„nový poriadok súdu trestného“, sa prestal uplatňovať čistý francúzsky model verejnej obžaloby, zmeny však neboli zásadné. V tejto podobe existoval u nás orgán verejnej obžaloby prakticky až do roku 1953, pod názvom štátne zastupiteľstvo.

V období najhrubšieho porušovania zákonnosti, v rokoch 1948 až 1952, kedy prebiehala hlavná vlna politických procesov, sme tu nemali prokuratúru, ale štátne zastupiteľstvo. Pozostávalo zo štátnych zástupcov a ich námestníkov pri súdoch prvého stupňa a vrchných štátnych zástupcov a ich námestníkov pri súdoch druhého stupňa a z generálneho prokurátora a jeho námestníkov pri najvyššom súde.

Štátni zástupcovia pri súdoch prvého stupňa boli podriadení a povinní rešpektovať príkazy vrchných štátnych zástupcova štátni zástupcovia pri súdoch druhého stupňa a generálny prokurátor boli podriadení ministrovi práv. Jednotlivé úrady štátneho zastupiteľstva fungovali na monokratickom princípe. Ani princíp monokracie teda do fungovania verejnej obžaloby nezaviedol Lenin a nie je typický len pre prokuratúru.

Úrady prokurátorov a štátne zastupiteľstva nie sú historicky dva rôzne druhy  štátnych orgánov s rôznymi úlohami, organizáciou či postavením. Ide v podstate o jednu inštitúciu, ktorej názov i  právomoci sa v histórii  rôzne menili a preplietali. Niet preto oprávnenia pre tvrdenie, že jeden alebo druhý  názov predstavuje z historického hľadiska lepší  alebo horší obsah,  že tak alebo onak nazvaná inštitúcia je demokratickejšia.

Aj dôvodová správa k českému zákonu o štátnom zastupiteľstve hovorí, že »Terminologické označení „státní zastupitelství“ nebo „prokuratura“ je ovšem (obecně vzato) konvenční a samo osobě nevypovídá nic o povaze instituce takto označené. Jeho použití v právních řádech různých států není vyhraněné, ale závisí na etymologických momentech, tradici atd. Není proto rozhodující, jak je označován státní orgán, který je určen k tomu, aby reprezentoval a hájil státní zájmy. Rozhodující je jeho postavení, činnost a rozsah pravomocí. A to se podstatně liší ve státech právních a demokratických a ve státech totalitních.«

Reklama

Postavenie, činnosť a rozsah právomocí prokuratúry aj štátneho zastupiteľstva, sa rôznia a prelínajú v závislosti na konkrétnych právnych poriadkoch jednotlivých štátov v konkrétnych historických obdobiach. Spôsob, ako boli vymedzené v roku 1953, odlíšil vtedajšiu prokuratúru od francúzskeho modelu. Pre toto odlíšenie nebol podstatný názov prokuratúra, nelíšili sa všeobecným dozorom, ani princípom monokracie v rámci jej jednotlivých úradov, ale prísny centralizmus celej sústavy orgánov, podriadených výkonnej moci a pôsobiacich pod vedúcou úlohou komunistickej strany.

Oproti francúzskemu, čiastočne centralizovanému modelu, bol zavedený prísne centralistický model verejnej obžaloby. Všetci prokurátori boli len „orgánmi generálneho prokurátora“, ktorý vykonával „najvyšší dozor“ na vykonávanie a zachovávanie právnych predpisov všetkými súdmi,úradmi, aj jednotlivými občanmi. Generálny prokurátor bol zodpovedný vláde a prezident republiky ho vymenúval a odvolával na jej návrh. Ani podriadenosť výkonnej moci teda nie je znakom, ktorý nevyhnutne odlišuje štátne zastupiteľstvo od prokuratúry.

Od roku 1953 sa prokuratúra, rovnako ako pred tým štátne zastupiteľstvo, podieľala na  realizácii aj takých zákonov,  ktoré  svojou  podstatou  odporovali všeobecným právnym a politickým princípom uznávaným v demokratických spoločnostiach, aj na účelovej, straníckej aplikácii práva. Ale o nič lepšiu úlohu v tej dobe nezohral ani zákonodarný zbor, výkonná moc či súdy, ktorých postavenie, činnosť a právomoci boli tiež prispôsobené dobe.

Základný typ súdnictva tvorili„ľudové súdy“. Na ostatných súdoch sa kreovali  „sudcovia z ľudu“, ktorí sa rokmi pretransformovali na „prísediacich“. Napriek tomu dnes nikto neoznačuje zákonodarný zbor, vládu či súdy za „leninské“. Deformácie spravodlivosti  tej doby nevyplývali z formy verejnej obžaloby, súdov alebo iných orgánov, ale z pomýlenej, neľudskej politiky predstaviteľov vládnucej komunistickej strany.

Modely všetkých štátnych orgánov z tej doby, aj justičných orgánov vrátane prokuratúry, sa v priebehu rokov postupne zásadne menili. V roku 1965 sa prestal používať pojem „najvyšší dozor“ a prokurátori prestali byť vnímaní iba ako orgány generálneho prokurátora. Generálny prokurátor už nebol zodpovedný vláde, ale zákonodarnému zboru.

Reklama

V ďalších rokoch sa podstatným spôsobom postupne menila a zužovala pôsobnosť prokuratúry. Prestala vykonávať dozor nad súdmi, zúžili sa jej oprávnenia v netrestnej oblasti, v trestnej oblasti sa posilňovali práva obvineného aj poškodeného. Rozhodovanie o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd (väzba, domové prehliadky, odpočúvanie telefonických hovorov a pod.) prešlo do pôsobnosti súdov. Vznikli samosprávne prokurátorské orgány, zaviedla sa možnosť odmietnuť pokyn nadriadeného, verejné výberové konania, atď.

Súčasná slovenská prokuratúra má už rovnako málo spoločného s prokuratúrou, ktorá tu vznikla v roku 1953, ako so štátnym zastupiteľstvom, ktoré tu existovalo pred tým, a je plne porovnateľná s orgánmi verejnej obžaloby v iných súčasných vyspelých demokratických štátoch. Jej hierarchické usporiadanie a jednotnosť sústavy orgánov na čele s generálnym prokurátorom, v ktorej pôsobia prokurátori vo vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti nie je v Európe vnímaná ako niečo neobvyklé alebo nedemokratické. Sú to skôr typické ako výnimočné vlastnosti orgánov verejnej obžaloby v celej Európe.

JUDr. Michal Vaľo, CSc.

 

Druhú časť analýzy si budete môcť prečítať TU.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:50

Najmenej piati ľudia zahynuli a ďalších 17 utrpelo zranenia v piatok pri ruskom útoku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, uviedol tamojší gubernátor Vadym Filaškin.

Včera 19:49

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá.

Včera 19:48

Konštrukcia najväčšieho fúzneho jadrového reaktora ITER bola dokončená, jeho prevádzka sa však začne najskôr v roku 2039.

Včera 19:46

Ceny ropy zaznamenali v piatok v popoludňajšom obchodovaní mierny rast, keď trhy zareagovali na údaje z USA o zmiernení inflačných tlakov. To by mohlo podporiť dopyt po rope v Spojených štátoch, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Napriek miernemu rastu však cena ropy Brent smeruje za celý týždeň k poklesu. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 18.41 h SELČ 85,49 USD (78,50 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o deväť centov (0,11 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom dosiahla 82,82 USD. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 20 centov, alebo 0,24 %.

Včera 19:15

Päťdesiatpäťročný americký turista zomrel vo štvrtok po tom, ako mu prišlo zle počas výletu na južnej strane Etny na talianskom ostrove Sicília, uviedla v piatok talianska horská záchranná služba. Presné príčiny úmrtia nie sú známe. Záchranári varujú pred náročnými výletmi bez kondičnej prípravy.

Včera 19:07

Najmenej 16 žiakov v piatok zahynulo pri zrútení budovy školy v strednej Nigérii. Národná agentúra pre mimoriadne situácie (NEMA) oznámila, že pri zrútení budovy školy Saint Academy v okrese Jos North v štáte Plateau zahynulo “niekoľko žiakov”, neuviedla však detaily.

Včera 19:02

Nová britská labouristická vláda plánuje od septembra rozšíriť možnosť predčasného prepúšťania väzňov, aby uvoľnila miesto v preplnených väzniciach. Oznámila to v piatok ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová.

Včera 18:36

Poľský premiér Donald Tusk v piatok obvinil bývalého poľského veľvyslanca pri NATO Tomasza Szatkowského z kontaktov s nemenovanými zahraničnými spravodajskými službami a z prijímania neoprávnených finančných výhod. Tusk sa domnieva, že vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) pri jeho menovaní o týchto podozreniach vedela.

Včera 17:57

Počet obyvateľov Kosova, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, klesol za 13 rokov o viac ako desať percent — z takmer 1,8 milióna na 1,58 milióna ľudí. Vyplýva to z predbežných výsledkov sčítania ľudu zverejnených v piatok, ktoré však etnickí Srbi bojkotovali.

Včera 17:22

V Humennom inštalovali mobilné záložné zdroje teplej vody na troch miestach, aby zabezpečili dodávku pre obyvateľov. Toto riešenie vyrokovala samospráva so štátnym MH Teplárenským holdingom. Problémy firiem v priemyselnom parku Chemes to v prípade odpojenia od energií nerieši.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Krajanský dvor na slávnostiach v Detve

Autor: TASR - Silvia Tannhauserová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Jackson Robert

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali