Privatizácia a Rusko. Je to aj príbeh Slovenska

Privatizácia a Rusko. Je to aj príbeh Slovenska

Moskva 30. marca 2019 (HSP/Riafan/Foto:Pixabay)

 

Na samom začiatku takzvanej perestrojky a potom počas celých „svätých 90-tych rokov“ nám neustále opakovali niekoľko postulátov. Pre detsky naivného človeka vychovaného v ZSSR sa tieto zdali byť logickými a nevyvrátiteľnými

Ilustračné foto

Téza 1: Problémy sovietskeho hospodárstva sú spôsobené absenciou súkromnej iniciatívy a konkurencie. Ak dáte priestor energii ľudí a vytvoríte konkurenciu – štát začne prekvitať. Po tom, čo sa spoločnosť stotožnila s touto ideou, okamžite jej bolo podhodené jej akože logické pokračovanie.

Reklama

Téza 2: V mene blahobytu štátu je potrebné hneď umelo vytvoriť konkurenciu a zároveň doplniť nečakane vyčerpanú štátnu pokladňu. Ako sa to má uskutočniť, „kinderreformátori“ vedeli a navrhli okamžite – je potrebná rozsiahla privatizácia. „Privatizácia – to je cesta k prosperite Ruska“, hlásali v tých časoch národu. Aby u nikoho nevznikli žiadne pochybnosti, do spoločenského priestoru bola vrhnutá ďalšia absolútne lživá téza. V podstate, ona sa aktívne pretláča dodnes. Vraj to, čo je súkromné, je vždy efektívnejšie než to, čo je štátne.

A v čom spočíva podvod? Nuž v tom, že sa tu v mene boja s nepríjemným hmyzom v budove navrhuje podpálenie celého domu. Ak niekoho obydlie je napadnuté švábmi, potom riešiť tento problém je možné rôznymi spôsobmi. Ak zoberiete plameňomet a zapálite hmyzom napadnutú stavbu, šváby zmiznú. Avšak to, že spolu so švábmi zmizne aj dom, nám poradca navrhujúci toto „riešenie“ akosi zabudol povedať.

Reklama

Presne tak je to s privatizáciou. Súkromná iniciatíva je úžasná vec, ktorú je možné a potrebné využiť v prospech rozvoja ekonomiky i štátu. Pritom súkromná iniciatíva môže harmonicky koexistovať so štátnym plánovaním, čiže súkromná forma vlastníctva spolupôsobí spolu so štátnou formou v rámci jednotného hospodárskeho priestoru. Avšak len samotná privatizácia vôbec nerieši problém osobnej iniciatívy, ale naopak, ešte ju zhoršuje!

Nie je tak zložité sa o tom presvedčiť. Najjednoduchšie je položiť si otázku, či bola v Číne (kde bola predtým ekonomika presne tak centralizovanou, ako v ZSSR) uskutočnená rozsiahla privatizácia? Odpoveď je nie, v Ríši stredu privatizácie nebolo. Ale vynikajúco sa rozvíjajúca ekonomika tu je a to taká, ktorá vytvorila nielen vnútornú konkurenciu, ale dokázala konkurovať špičkovým ekonomikám sveta v priebehu historicky relatívne krátkeho okamihu času.

Privatizácia v skutočnosti spôsobila ekonomike obrovské škody – konkrétne pre toto sa neuskutočnila v Číne. A práve kvôli tomu sa masovo prevádzala na celom postsovietskom priestore. Túto privatizáciu riadili v zrýchlenom režime také persony ako napríklad Čubajs… Osobám tohto typu už história i miera sympatií ľudu svoje hodnotenie vystavili, hoci orgány činné v trestnom konaní ešte nie…

Ak chcete zmeniť politiku – najprv zmeňte ekonomiku. Presne takto aj postupovali naši americkí „partneri“, ktorí rukami Čubajsa & Company spustili privatizáciu začiatkom 90-tych rokov, následkom čoho Rusko ako štát veľmi rýchlo stratilo aj akúkoľvek vlastnú nezávislú politiku.

Hneď po tom, čo nový ruský prezident Vladimír Putin udal smer k návratu kontroly štátu nad najdôležitejšími strategickými sektormi (ktorého etapou bolo aj uväznenie Chodorkovského), možnosti nezávislého politického konania ruského štátu sa okamžite znásobili.

Reklama

Privatizácia – to je spôsob odovzdania aktív socialistickej ekonomiky do kapitalistických rúk. Je to tak? Nie! Podstata privatizácie je v niečom inom. Hlavnú úlohu pri zmene ekonomiky štátu hrá nie privatizácia bytov či suterénov v susednom dome. Hlavnou vecou je prevod kontroly nad základnými odvetviami a podnikmi do súkromných rúk. Pritom do zahraničných rúk, o čom sa skoro nehovorí. V podstate privatizácia nie je nič iné ako ekonomickými procesmi zamaskovaný politický presun kontroly nad aktívami jedného štátu do rúk iných štátov.

Presvedčiť sa o platnosti tejto tézy nie je tak ťažké. V prvej etape „privatizácie“ sa aktíva predajú do rúk miestnych fyzických a právnických osôb, potom po niekoľkých rokoch dochádza k odpredaniu aktív zahraničnému investorovi.

Treba podotknúť, že ako je známe z oboru medicíny, aj liek sa stáva jedom v závislosti od dávky jeho užitia. Do Číny pritiahli zahraničný kapitál z dôvodu rozvoja ekonomiky. A v čom je tu rozdiel? Nuž v tom, ako sa to robilo. V Jeľcynovskom Rusku došlo k okamžitej strate kontroly štátu nad celými odvetviami. A následne noví majitelia, ktorí získali majetok počas podvodných hypotekárnych aukcií nadviazali kontakt so západným kapitálom. V Číne všetok „kontakt“ v strategických záležitostiach viedli tí, ktorých k tomu určil štát.

Čiže štát plánovite zakladal nové a rozvíjal jestvujúce odvetvia vychádzajúc zo všeobecného plánu rozvoja hospodárstva. Za týmto účelom štát prilákal aj čínskych podnikateľov, ktorí sa začali objavovať v čoraz väčšej miere, pričom tvrdo trestali úradníkov, ktorí sa opovážili uchmatnúť si niečo zo štátneho majetku.

Privatizácia sama o sebe nevytvára a nikdy nevytvorila nové podniky a nové pracovné miesta. V najlepšom prípade predaná fabrika pokračuje v práci a počet jej zamestnancov neklesá. Pretože predávajúc MAJETOK, štát stráca kontrolu nad existujúcimi aktívami a nedostáva nové. V praxi došlo k tomu, že obrovské množstvo podnikov bolo zatvorených okamžite alebo krátko po privatizácii. Všeobecne možno povedať, že privatizácia, ktorá podľa verbálnych vyhlásení mala ZVAČŠIŤ ekonomickú silu štátu, zákonite spôsobila jeho oslabenie. A tento štát následne trpí obrovskými problémami v situácii, keď sa Rusko snaží hájiť svoje záujmy na medzinárodnej scéne. Je očividné, že cesta, ktorou prešla Čína (to jest bez privatizácie) ju urobila silnou a prosperujúcou.

Reklama

Paradox? Nie. Stačí proste správne chápať, že niektoré slovné deklarácie vedú zvyčajne k diametrálne odlišným výsledkom.

Chcete rozvíjať súkromnú iniciatívu? Snažíte sa umožniť mladým talentom pracovať na svoj vlastný prospech súčasne so zlepšením života celého štátu?

Potom zaveďte a udržujte štátnu kontrolu a štátne plánovanie rozvoja ekonomiky! Parafrázujúc Napoleona môžeme povedať, že ak my nebudeme kŕmiť svoju ekonomiku, potom začneme kŕmiť cudziu. A po určitom čase bude vaša ekonomika „prikrmovať“ životnú úroveň cudzích štátov stanúc sa len trhom pre odbyt ich tovaru a územím „investovania“ kapitálu a následným v danom systéme nevyhnutným vývozom zisku a peňazí z periférie do centra.

Rekapitulácia: Konfrontácia štátneho a súkromného vlastníctva v súčasnej ekonomike vedie k jej oslabeniu, k nemožnosti jej správneho a rýchleho rozvoja. V podstate tí, ktorí horlia za rozvoj LEN štátneho alebo LEN súkromného majetku sú podobní tým, kto by v oblasti vojenskej obrany navrhoval rozvíjať LEN pozemné vojsko, alebo LEN námorníctvo.

Rusko však potrebuje námorníctvo, aj pozemné vojsko, raketové jednotky, aj silnú rozviedku. A toto všetko sú časti jedného celku, ktoré sa musia navzájom dopĺňať. Iba potom dosiahneme skutočne modernú a silnú obranu štátu.

A v ekonomike je to presne tak isto.

Nikolaj Starikov

Preklad z ruského jazyka: Tibor Korečko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali