Kostoly sa zatvorili, sviatosti sa nevysluhujú. Avšak potratové kliniky a v niektorých štátoch aj marihuanové predajne sú otvorené, pretože sa považujú za „nevyhnutné“. Celý tento vývoj ukazuje na zdravotnú, ekonomickú a duchovnú katastrofu.
Myšlienka na budúcnosť spôsobuje ďalšie súženie. Liberálne svetské zriadenia nás varujú, že návrat k normálnosti sa konať nebude. Koronavírusová kríza zmení svetový poriadok, zastrašuje Henry Kissinger v medzinárodnom denníku The Wall Street Journal. Máme sa vraj pripraviť na mrazivú budúcnosť po pandémii.
Zdá sa, že na zvrátenie katastrofy sa nič nedá robiť.
Avšak jeden faktor je mimo toho celého – a to Boh.
Činiteľ – Boh
Áno. Boha v tomto hrozivom scenári vynechali. Vedecké i politické zriadenia okolo Neho prechádzajú bez povšimnutia a snažia sa vytvárať krízové scenáre bez Neho. Boh sa politikom a technokratom, ktorí navrhujú riešenia, nehodí. Hovoria Mu, aby zostal mimo krízy – keďže služby Cirkvi sú všeobecne globálne zakázané. Avšak, On je tu.
Vylučovanie Boha nie je nič nové. Celou históriou sa tiahnu etapy, keď vyzerali záležitosti Cirkvi stratené. Svetové veľmoci sú zorganizované a pripravené namieriť si to rovno ku katastrofe – bez Boha a bez Cirkvi. Zdá sa, že im stačí spoliehať sa na vlastné zdroje, kochať sa vo vlastnej pýche a raziť si svoju agendu.
Božie prekvapenia
Avšak nič nie je stratené.
V dobách ako je táto má Boh v zálohe svoje prekvapenia, ktoré udivia sekulárnych predstaviteľov, vedcov či politikov. Keď to budú najmenej očakávať, ich plány sa začnú kaziť. A nečakané sa stane realitou.
Kto privolá Božie prekvapenia? Zvyčajne vrúcne duše, ktoré pozdvihujú svoj hlas k nebu a prosia Ho o pomoc. Tieto volania k Bohu nie sú zaznamenané v žiadnom svetskom zozname, avšak majú vysokú váhu v nebeskom meradle.
Podľa všetkého by sa podobní ľudia v Amerike už ani nemali nachádzať. Keďže je krajina hlboko v modernizme a sexuálnej revolúcii, už dávno mali byť osoby s náboženským zmýšľaním preč.
Avšak, napriek všetkému je Amerika krajinou ľudí s náboženským presvedčením. V tomto čase koronavírusového trápenia sa mnohí vracajú k Bohu. Nedávne prieskumy ukazujú, že takmer polovica Američanov (44%) pokladá pandémiu za „budíček“, ktorý ich vyzýva k prinavráteniu sa k Bohu alebo ju dokonca považujú za znamenie konca časov. Viac ako polovica populácie (55%) sa modlila k Bohu za koniec krízy.
Zvyšovanie napätia
Keď sa situácia stále zhoršuje, ľudia strácajú vieru v schopnosti politikov, ktorí sa pokúšajú vyhrať nad vírusom. Sú znepokojení médiami, ktoré vyvolávajú paniku a stiesnenosť až do bodu, keď začína byť ťažké celú situáciu okolo pandémie správne pochopiť a stanoviť priority.
Riešenie stopnutia ekonomiky predstavuje hrozbu, ktorá sa dá opísať ako „liečba, ktorá je horšia ako choroba.“ Navyše, uzavretie kostolov núti ľudí pýtať sa, prečo sa úrady snažia o „karanténu Boha.“
Mnoho ľudí sa ešte neobrátilo. Zatiaľ o Jeho pomoc s horlivosťou neprosia. Avšak, aspoň hľadia smerom k Bohu. S každým uplynulým dňom sa zvyšuje počet ľudí, ktorí sa začnú zamýšľať, či pomoc predsa len nepríde od Neho.
Pripravte sa na Božie prekvapenia
Ak sa obráti dostatočný počet ľudí, môžeme zažiť prekvapenie. Boh počuje volanie ľudí a odpovie. Má pre nás pripravené plány dobra. Boh dokáže robiť zázraky aj skrz nedokonalých ľudí. Jeho zásah nevyhnutne nemusí znamenať okamžité riešenie problému, pretože utrpenie často v ľuďoch zobudí to najlepšie, čo v nich je a pritiahne ich k Bohu. Jeho riešenie je možno odlišné od toho, čo sme si predstavovali – avšak je vždy oveľa lepšie. Boh počuje naše modlitby a odpovie na ne pre svoju väčšiu slávu a naše dobro.
V komplexnom pohľade na vec – mnoho závisí práve od nás. Musíme k Bohu volať s horlivosťou a úprimnosťou. Ak my vykonáme svoju časť, Boh nás neopustí. Vskutku Boh počas dejín konal práve najmä v časoch ako sú tieto. Boh zasahuje, keď sú ľudia bezmocní, aby sa naplno mohlo ukázať, že je to práve ON, kto konal a zmenil situáciu. A tak, sme pozvaní, aby sme mu dôverovali ešte viac.
Avšak, Boh nás tiež môže prekvapiť tým, že nás požiada o veľký dar či obetu. Naša láska k Nemu nás musí priviesť k bodu, že sa obrátime a zmeníme svoj život – tak, ako nás žiada Presvätá Matka vo Fatime. Naše prosby o pomoc by nás nemali zaviesť k „normálnemu“ pred-koronovému hriešnemu spôsobu života. Musíme túžiť po kultúre a spoločnosti, ktorá si bude ctiť Boží zákon.
Keď koronavírus útočí, všetko vyzerá čierne.
My však majme dôveru v Božie prekvapenia.
Autorom článku je odborník na výskum, spisovateľ a medzinárodný spíker John Horvat II.
Preložila Viktória Dandárová