OZŽZ uzatvára v týchto dňoch projekt Hľadá sa pitná voda, ktorý bol zameraný na prešetrenie kvality vody studničiek a na šírenie osvety o potrebe zachovania zdrojov pitnej vody v regióne Šariša. Prednášky pre žiakov základných a stredných škôl prebiehali v júni tohto roku a paralelne sa združenie venovalo aj odberom vzoriek vody v súčinnosti s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Prešove.
Podľa štatutára OZŽZ Štefana Adamčíka je zrealizovaný projekt svojim spôsobom výnimočný. „Doteraz sme nezaevidovali žiadny monitoring kvality prameňov v takomto rozsahu, pričom ľudia ich ako zdroj vody využívajú veľmi často. Prešetrili sme 14 prameňov. Žiaľ, musíme konštatovať, že sa aj u nás, podobne ako inde vo svete, potvrdili varovné signály odborníkov, pretože pitnej vody ubúda. Tabuľkou Voda je pitná môžeme označiť len dva pramene – vo Veľkom Šariši a prameň Diana na Cemjate,“ povedal Adamčík. Kontrolované boli najznámejšie a najnavštevovanejšie pramene – Kvašná voda, dva pramene na Borkúte, na Cemjate, v Lačnove, na Sigorde, v Zlatej Bani, pod Kapušianskym hradom, prameň pri chate Sova v Slanských vrchoch a ďalšie. „Na našej webovej stránke sme sprístupnili výsledky odberov všetkých prameňov, aby si každý mohol vytvoriť aj vlastný pohľad na kvalitu svojho obľúbeného prameňa,“ dodal Adamčík.
Patogénnu vodu pijú mnohí aj bez zhoršenia zdravia
Zistené výsledky rozborov netreba brať podľa Jany Mýtnikovej, zastupujúcej regionálnej hygieničky RÚVZ v Prešove, ktorý vzorky vyhodnocoval, na ľahkú váhu. „To, že voda bola dlhodobo používaná a nedošlo pritom k ochoreniu, ešte neznamená, že ide o bezvýznamnú vec. Pravidelní spotrebitelia si môžu vytvoriť toleranciu k patogénnym baktériám, prípadne vírusom a ak nie je oslabený ich imunitný systém, pitie nevyhovujúcej vody nemusí spôsobiť zdravotné ťažkosti. Horšie sú však na tom deti, tehotné ženy, starší a chorí ľudia, teda ľudia s oslabenou imunitou,“ uviedla. Doplnila tiež, že najväčším nedostatkom prírodných prameňov a studničiek je skutočnosť, že nemajú stanovené ochranné pásma. Stupeň ich ochrany je tak oproti zdrojom verejného zásobovania často nedostatočný.
Občianske združenie Živá Zem vzniklo v roku 2008. Jeho prioritami sú iniciatívy v oblasti ekológie. Venuje sa výchovno-vzdelávacím aktivitám a tiež praktickej činnosti.