Pred päťdesiatimi rokmi vznikla Slovenská socialistická republika

Pred päťdesiatimi rokmi vznikla Slovenská socialistická republika

Bratislava 1. januára 2019 (HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)

 

Je to presne 50 rokov od chvíle, keď sa Slovensko stalo federatívnou republikou, jednou z dvoch zložiek spoločného štátu dvoch rovnoprávnych národov, Čechov a Slovákov. Začal sa tak opätovný proces znovuvytvárania slovenskej autonómie, ktorý o ďalších 24 rokov vyvrcholil vytvorením modernej Slovenskej republiky

Ilustračné foto. Slovenská vlajka

Prvého januára 1969 sa vtedajšie Československo stalo federáciou. Navonok sa nič nezmenilo, aj názov štátu ostal rovnaký: Československá socialistická republika (ČSSR). Historický proces opätovného vyhlásenia slovenskej autonómie preto zostal v tieni udalostí z roku 1968 takmer zabudnutý, avšak nebol zbytočný: o ďalších 24 rokov uľahčil vytvorenie samostatného štátu, dnešnej Slovenskej republiky.

Reklama

Vznik Slovenskej socialistickej republiky (SSR) ohlásil presne o polnoci z balkóna Bratislavského hradu Ondrej Klokoč, vtedajší predseda Slovenskej národnej rady (SNR).

Obidve novo vytvorené federatívne republiky mali svoj zákonodarný orgán – národnú radu – a svoju vládu. Nad nimi boli federálne orgány: federálna vláda, Federálne zhromaždenie (parlament), prezident a Ústavný súd. Federálne zhromaždenie ČSSR sa skladalo zo Snemovne ľudu, ktorá mala 200 poslancov volených z celého územia federácie a Snemovne národov, kde mali obe republiky po 75 poslancov.

Reklama

Premena Československa na federáciu bola výsledkom diania v krajine počas roka 1968. Už v marci toho roku SNR na svojej schôdzi vyjadrila vôľu vytvoriť s Čechmi federáciu namiesto dovtedajšieho unitárneho štátu a následne sa tento návrh objavil aj v programe československej vlády. Začal sa pripravovať návrh ústavného zákona o federalizácii a federatívne usporiadanie štátu bolo na prelome mája a júna aj témou zasadnutia Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ). Návrh zásad federatívneho usporiadania schválila vláda 15. augusta 1968.

Týždeň nato, 21. augusta 1968, do Československa prišli vojská Varšavskej zmluvy a sovietski predstavitelia okrem iného mali výhrady aj voči plánovanému federálnemu usporiadaniu ČSSR, ale prípravy na tento krok pokračovali ďalej. Návrh ústavného zákona o československej federácii (143/1968 Zb.) prerokovala československá vláda 1. októbra a parlament ho prijal 27. októbra 1968.

Práve v tom čase bola dokončená rekonštrukcia Bratislavského hradu a jeho sprístupnenie verejnosti bolo naplánované na 28. október 1968, deň päťdesiateho výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Bola to ideálna príležitosť aj pre slávnostný akt podpisu ústavného zákona o federácii. Preto na ďalší deň, 29. októbra, prišli do Bratislavy najvyšší predstavitelia štátu na čele s prezidentom Ludvíkom Svobodom a s prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom.

Predstaviteľov Pražskej jari vítali v uliciach davy občanov, ktorí dokonca ich autá obsypali kvetmi. Večer sa vedenie krajiny stretlo s tisíckami občanov pred budovou Slovenského národného divadla, kde sa konalo predstavenie opery Krútňava od Eugena Suchoňa. Samotný slávnostný podpis ústavného zákona bol na programe 30. októbra 1968.

Aj keď sama osebe viac či menej formálna premena socialistického Československa na federáciu toho veľa nezmenila, bol to jeden z dôležitých historických momentov v procese tvorby našej novodobej štátnosti. Bez toho, aby sa, hoci zatiaľ len formálne potvrdil autonómny štatút republiky v jej aktuálnych hraniciach a začali sa postupne tvoriť (alebo znovutvoriť) štruktúry nezávislého štátneho útvaru, by bolo v roku 1993 znateľne ťažšie zakladať štát.

Reklama

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:44

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v raste vyššie a dostali sa na nové rekordné maximá. Podporili ich nádeje na znižovanie úrokových sadzieb v USA.

19:38

Pri piatkových záplavách v Afganistane zahynulo najmenej 50 ľudí, počet obetí sa však podľa tamojšieho ministerstva vnútra môže ešte zvýšiť.

19:34

Pri bojoch v jednej zo štvrtí palestínskeho mesta Gaza v piatok zahynuli štyria vojaci izraelskej armády. Podľa predbežného vyšetrovania ich zabilo výbušné zariadenie. Pri výbuchu sa vážne zranili aj ďalší dvaja dvojaci.

19:31

Desaťtisíce farmárov a pravicových aktivistov v piatok vo Varšave protestovali proti environmentálnej politike Európskej únie (EÚ). Demonštranti žiadali uvoľnenie environmentálnych opatrení EÚ a zastúpeniu EÚ vo Varšave odovzdali petíciu. Počas protestu na podporu svojich požiadaviek trúbili, púšťali sirény, odpaľovali ohňostroje a mávali transparentmi s nápisom “Preč so zelenou dohodou“. Na proteste sa podľa odhadu hovorkyne miestnych úradov zúčastnilo 30.000 až 35.000 ľudí, organizátori však očakávali viac.

Poľsko protest farmári
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024
19:25

Spoločnosť OpenAI v pondelok oznámi vytvorenie vlastného vyhľadávača, ktorý už bol označený za „zabijaka Googlu“.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Ide vraj o rozšírenie pre ChatGPT, ktoré mu umožní okamžite poskytovať podrobné výsledky s odkazmi na zdroje a dokonca vizualizovať obsah.

Zaujímavé je, že OpenAI chce svoj produkt oznámiť deň pred konferenciou Googlu, na ktorej IT gigant predstaví svoje top novinky.

19:07

Americký prezident Joe Biden v piatok schválil nový vojenský balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur), informoval Biely dom.

18:44

Valné zhromaždenie OSN v piatok väčšinovo schválilo rezolúciu, ktorá zlepšuje postavenie Palestínčanov v rámci OSN a odporúča prijať ich za plných členov v tejto organizácii.

18:43

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále.

17:59

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vymenoval Michaila Mišustina do funkcie predsedu vlády. Predchádzalo tomu schválenie Štátnou dumou, dolnou komorou parlamentu.

Michail Mišustin
Na snímke ruský premiér Michail Mišustin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali