Juraj Draxler

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.

Včera 19:20

Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).

Včera 19:12

Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.

Útok nožom vo Fínsku
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via AP
Včera 19:10

Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.

Včera 19:06

USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.

Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.

Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.

Včera 18:56

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.

Včera 18:52

Ukončenie dodávok zbraní Ukrajine zo strany USA je signálom na zvýšenie dodávok zo strany EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová.

Včera 18:33

Rozhovor Putina a Trumpa trval viac ako hodinu, informoval Kremľ. Už sa skončil.

Včera 18:18

Svet potrebuje stretnutie na úrovni lídrov Ukrajiny a Ruskej federácie, vyhlásil Zelenskyj.

„V Rusku rozhoduje len Putin, preto je na dosiahnutie mieru potrebné stretnutie na úrovni lídrov,“ povedal.

Včera 18:03

Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.

Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.

Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.

Včera 17:49

V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.

Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.

Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.

Včera 17:40

Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.

Včera 17:32

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vo štvrtok na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave stretol s prezidentom Maďarska Tamásom Sulyokom. Obaja počas rokovania potvrdili výbornú úroveň slovensko-maďarských vzťahov.

Fico Sulyok
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | Včera 17:19

Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.

Včera 17:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pre Európu je rok 2024 extrémne dôležitý

Bývalý minister Juraj Draxler nám v nedávnom príspevku na Facebooku zhrnul, prečo je rok 2024 pre Európu nesmierne dôležitý a zostavil rebríček míľnikov svetového vývoja

Juraj Draxler
Na snímke Juraj Draxler
❚❚
.

„V únii nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu a, čo je ešte dôležitejšie, zostavovanie novej Európskej komisie,“ napísal Draxler v úvode. Upozornil, že pôjde o pomerne rozsiahlejšie čítanie.

Od bruselskej politiky na našom kontinente veľa závisí. Pritom v niečom práve teraz prechádzame značne negatívnym vývojom. Vo svojom príspevku Juraj Draxler zostavil pomyselný rebríček míľnikov svetového vývoja.

1. Geopolitická porážka Spojenými štátmi

„Vojna na Ukrajine je kľúčovým míľnikom svetového vývoja hneď z niekoľkých dôvodov,“ uviedol.

.

„V prvom rade, týmto konfliktom sa únii výrazne zúžila energetická nezávislosť. Pod nálepkou prerušenia energetických vzťahov so “zlým” Ruskom sme sa stali výrazne viac závislí od USA a rôznych nie práve ľudskoprávne prívetivých režimov. Od Azerbajdžanu či Nigérie po krajiny Zálivu (a ešte sme v podstate odfinancovali masívnu etnickú čistku v N. Karabachu),“vysvetlil.

Rrežimy sú zvyčajne kontrolované USA, pričom zvlášť výrazné je to v prípade Zálivu. Podľa jeho slov si USA v regióne vybudovali silnú vojenskú prítomnosť dvoma vojnami proti Iraku.

„Zvlášť tá druhá bola šialene devastujúca – pripomeňme štúdie žurnálu Lancet, podľa ktorých v prvom roku po invázii kvôli nej zahynulo stotísic Iračanov a v prvých troch rokoch vyše šesťstotisíc,“ uviedol.

Dodal : „Navyše, o čom sa takmer nehovorí, po invázii v Iraku došlo k rozsiahlym etnickým čistkám (Saddámov režim dovtedy rôzne sekty a náboženské komunity držal na uzde, tvrdo, ale držal). Tými svet nenávratne stratil rôzne starodávne etnické a náboženské spoločenstvá, ktoré v Iraku prežívali tisíce rokov.“

Obrovská časť Európy tak musí získavať ropu zo zdrojov, ktoré sú pod kontrolou USA : „Tie zdroje chŕlia krv.“

.

Výnimkou v tejto závislosti je podľa Draxlera čiastočne Francúzsko, ktoré má pod kontrolou svoje diktátorské ropné režimy v Afrike.

Draxler v príspevku uviedol aj tzv. poznámku na okraj. V nej vysvetlil : „Postupná kontrola oblasti Zálivu Spojenými štátmi sa v skutočnosti začala už v 70. rokoch. Možno ste niekedy počuli o nezávislom Iráne a jej šáhovi. Médiá hlavného prúdu ho roky vykresľovali ako autokratického blázna na čele úplne skorumpovaného a neschopného režimu. Veríte tomu – a potom si začnete pozerať štatistiky z tých čias, ktoré ukazujú krajinu s úspešnou vzdelávacou politikou (prudko klesajúci analfabetizmus), rýchlo sa rozvíjajúcim všestranným hospodárstvom, vrátane priemyselnej základne, a rýchlo postupujúcim rozvojom strednej triedy a hodnôt tolerancie a základných práv.“

Pozriete si televízne rozhovory so šáhom a vôbec nemáte dojem bláznivého človeka. „Faktom je, že Irán pod jeho vedením rástol až príliš úspešne a bol príliš nezávislý. Navyše s pomerne veľkým medzinárodným vplyvom.“

Podľa jeho slov nie nadarmo šáh po zvrhnutí otvorene hovoril, že prevrat proti nemu zorganizovali USA. „Tým sa, paradoxne, vcelku hodil režim, ktorý nastúpil neskôr. Prudko nepriateľský proti USA, ale zároveň medzinárodne izolovaný. Dával a dáva USA výbornú zámienku na pokračujúci vojenskú prítomnosť v tomto ropnom regióne.“

Akoby nestačilo byť závislý na rope a plyne, stávame sa prudko energeticky závislými aj na prísune jadrového paliva cez jednu krajinu, USA. „Energetická závislosť je ale len jeden z negatívnych dopadov manévrov okolo vojny na Ukrajine. Tým druhým je náš vzťah s Čínou. Čína sa pred niečo vyše desaťročím rozhodla prispieť k masívnemu prepojeniu Eurázie infraštruktúrnou iniciatívou známou ako Pásy a cesty, populárne nazývanou “nová hodvábna cesta”,“ uviedol.

.

„Čína je v súčasnosti silne závislá na USA. A naopak. USA si nemôžu dovoliť len tak začať obmedzovať dovoz tovarov z tejto krajiny, keďže tam outsourcovali obrovskú časť výrobnej základne, a naopak Čína by riskovala prudkú nezamestnanosť, ak by prestala pre USA vyrábať,“ uviedol a dodal : „Podobný anti-symbiotický vzťah majú vo finančnej oblasti.“

„Ale Čína sa chcela sčasti z tohto vzťahu vymaniť rozvíjaním hlbšej hospodárskej spolupráce inde. Vrátane EÚ,“ napísal v príspevku Draxler.

Uvádza, že nám v EÚ čisto pragmaticky spolupráca s Čínou vyhovuje. Zvlášť Nemecko tam dodáva obrovské množstvo strojov a technológií pre priemyselnú produkciu. „A ako ukazuje príklad niektorých finančných skupín aj stredoeurópskeho regiónu (napríklad skupina zosnulého miliardára Kellnera), v Číne možno naozaj obrovsky zarobiť, a profit potom využiť na rozvoj tu v Európe,“ napísal.

Rozumný vzťah s Čínou a najmä Ruskom (kde okrem hospodárskeho aspektu ide aj o kultúrny, s Ruskom sa navzájom potrebujeme) je podľa Draxlera proste vyslovene v záujme EÚ.

Pretnutie dopravných trás cez Rusko a Ukrajinu však vzťahy s Čínou komplikuje : „ Zúžil sa priestor na rýchle rozvíjanie spolupráce, ktoré by pomerne rýchlo bolo bývalo viedlo k vytvoreniu multipolárneho sveta.“

„EÚ je tak do značnej miery americkou kolóniou, vyvolaním konfliktu sa Američanom podaril kľúčový geopolitický obrat (darmo sa ruská propaganda snaží tvrdiť, že je to naopak),“ dodal k prvému bodu.

2. Prepolitizovaná EÚ

Prepolitizovaná EÚ je pre bežných občanov akousi chladnou inštitúciou kdesi na kopci, ktorá má pre bežného človeka čoraz menej priateľskú tvár.

Podľa neho sa to prejavuje napríklad výraznými dvojitými politickými štandardmi. „Únia napríklad zvykne tvrdo kritizovať úroveň právneho štátu v Maďarsku, ale neozve sa ani slovíčkom voči právnemu štátu v takom Bulharsku,“ uviedol.

„To pritom úplne nepokryte ignoruje aj dôležité európske právne normy (obrovská časť áut na cestách zjavne nespľňa európske emisné normy, proste dymí). Súdny systém krajiny je zlý vtip, zákony vyzerajú, akoby ich písali v najlepšom prípade stredoškoláci. Ale politické vedenie krajiny, z oboch hlavných strán, otrocky spĺňa úplne všetko, čo sa prikáže z Bruselu alebo Washingtonu. Domáce kontroverzné politické figúry majú prekvapivo dobré vzťahy s veľmi vplyvnými figúrami v USA. Podobne sa Bulhari využívajú na niektoré manévre v bruselských inštitúciách,“ napísal.

„A tak síce Bulharov vnímame vlažne, napríklad ohľadom vstupu do Schengenu, ale nikto nerieši, že ide o veľmi bizarný štát, ktorého občania nemajú pocit, že by sa bruselskí politici, aj tí hlasno demokratickí, o ich životy v ťažko nekompetentnom a skorumpovanom štáte zvlášť zaujímali a na ich politikov nejako efektívne tlačili,“ napísal a dodal : „ Nie, tých v Bruseli zaujíma len Orbán.“

.

V širšom meradle potom veľa Európanov začína iritovať, že z Bruselu už chodí predsa len príliš veľa rôznych noriem, ktoré treba dodržiavať. „ A najmä, že v Bruseli sa nejako sústredilo príliš veľa “nových politikov”: generácie, ktorá rozpráva cez akože humanistické klišé, ale budí dojem akejsi robotickosti a chladnej odťažitosti od reálneho života ľudí,“ uviedol.

3. Nepokoj pracujúcich

Podľa Draxlera to vidno to na masových farmárskych protestoch ostatných týždňov, ktorým európske inštitúcie teraz museli ustúpiť. „Ale rozsiahla nespokojnosť s vyčerpávajúcim životným štýlom (všade samé nové poplatky, rôzne nové nepriame dane, pokračujúci úbytok bezpečných pracovných miest garantujúcich dlhodobý udržateľný životný standard) v mnohých štátoch buble pod povrchom a je otázkou času, kedy vypukne ďalšie hnutie žltých viest, masový štrajkt, ako nedávno v Nemecku, a podobne,“ dodal.

V mnohých krajinách sa pritom hnev na modernú politiku pretavil do hnevu voči EÚ „ Čo využívajú rôzne akože antisystémové strany – štedro dotované plutokraciou, ako v Taliansku či brexitovom UK,“ napísal.

Vysvetlil : „Samozrejme, EÚ nikdy nebude štruktúrou, ktorú by jej občania plne pochopili a brali ako svoj domov. Bežný človek zvyčajne politiku stále vníma ako vec kráľov (prezidentov) a ich družiny (parlamentu). Už rozčleniť tento obraz na prezident vs. premiér znamená pre mnohých prudko chápanie politiky skomplikovať, a tak si radšej idú prečítať niečo o chemtrailsoch. A chápať štruktúry a pravidlá fungovania únie je niečo na celkom inej úrovni zložitosti.“

To samotné by nemuselo prekážať, z hľadiska samotného bránenia záujmov únie. Podľa jeho slov je problémom, že v súčasnosti neexistuje nejaké seriózne paneurópske hnutie elít, ktoré by žili presadzovaním záujmov Európy (a v tomto prípade naozaj Európy, nielen EÚ) a boli alternatívou ku korporátnemu komsomoľu, ktorý je politickou “elitou” dneška.

.

Uviedol : „To isté platí pre úroveň jednotlivých štátov. Ono sa to totiž nevylučuje, práve naopak: silná Európa potrebuje silných národných politikov.“

„No a, po tretie, tým pádom Európe občas chýba akési jasné kultúrne sebavedomie. Čo je pritom pri vonkajšom pohľade zarážajúce,“ napísal.

Vysvetlil, že Európa je mimoriadne bohatý kontinent, a vymenoval : „ Nikde na svete nenájdete taký pás blahobytu, ako keď cestujete napríklad z južného Švédska do severného Talianska. Po ceste nenájdete žiaden slum alebo výrazne chudobnú štvrť (ako by ste našli už len v hlavnom meste USA či v neďalekej Západnej Virginii). Pohybujete sa v čistom ovzduší (na rozdiel od ázijských metropol). Na ulici vidíte úplne vitálnych sedemdesiat či osemdesiatročných ľudí, ktorí by v iných častiach sveta už boli dávno mŕtvi, navyše v pohodlných autách a pohodlne oblečených.“

„Obrovské časti sveta žijú tým, čo si vymyslíme v Európe. Čínsky boháč chce kupovať víno z Bordeaux a obliekať sa do šiat vymyslených vo Francúzsku či Taliansku,“ napísal a dodal, že v väčšina toho, čo sa vo svete považuje za luxusný spotrebný tovar, sa dizajnuje v týchto krajinách.

Uviedol, že máme najrozmanitejšie materiálne viditeľné kultúrne dedičstvo na svete. „ Z Bratislavy ste do 3 hodín autom či lietadlom v Prahe, Benátkach, Ríme, Paríži, Kyjeve či na niektorom z gréckych ostrovov. Rôznorodá bohatosť architektúr, jedál, umeleckých fragmentov, akú si na tak relatívne malom území v hociktorej inej časti sveta ťažko predstaviť,“ vymenoval.

.

„Naše, európske univerzity sú spolu s americkými asi najviac vytúženým cieľom väčšiny intelektuálne zameraných ľudí v iných metropolách sveta. Obrovská časť sveta pozná francúzsku modernú filozofiu, nemeckých mysliteľských klasikov, veľká časť dokonca českú filmovú klasiku (opýtajte sa v Číne či vo Vietname), alebo maľby od renesancie po impresionistov a Picass,“ napísal Draxler.

„Samotní Európania ale občas strácajú kontakt so silným domácim intelektuálnym dedičstvom kontinentu (staré Grécko, starý Rím, silné tradície jednotlivých regiónov Európy). Lebo modernou matrou je vychovávať pre trh práce. Rozumej pre korporáty. A tak niektoré generácie strácajú kontakt s tradičnými hodnotami, ktorými sú okrem iného: individálne sebavedomie, osobné ambície, snaha prekonávať prekážky, citlivosť k rôznorodosti sveta, úcta k výkonom druhých, ocenenie intelektuálnej výkonnosti, duševná vyrovnanosť, umiernenosť, snaha o sebapoznanie a vzdelávanie.,“ vysvetlil.

Pretože verejné osoby o tomto už podľa neho dnes nehovoria, naopak, politický diskurz vypĺňa plochý a miestami impotentný newspeak : „V ktorom sú už aj také pôvodne majestátne slová ako právo či práva bez hlbšieho obsahu a efektívneho kontextu, sú z nich klišé,“ uviedol.

„Pretože nie všade, ale dosť často sa z vzdelávacích systémov stráca výchova k vnímaniu všetkých týchto aspektov života. Pokračuje vývoj k chápaniu sveta cez komodifikovaný konzum, a týka sa to všetkého, aj medziľudských vzťahov,“ napísal.

Podľa jeho názoru by bolo pekné, ak by toto všetko pomáhala prekonávať nejaké nová transkontinentálna politická elita, primerane rôznorodá (Francúz asi nebude myslieť rovnako ako elitný Grék), dostatočne sebavedomá na to, aby presadzovala záujmy nás, únie, nie niekoho iného.
„To sa v dohľadnej dobe nestane. Ale treba dúfať, že voľby do europarlamentu a menévre ohľadom nominácií do Komisie aspoň situáciu nezhoršia,“ doplnil.

Draxler si myslí, že EÚ nepotrebuje ani prílš veľa alternatívnych politikov (bežný konšpi občan by bol asi prekvapený, nakoľko je “alternatíva” platená časťou plutokracie, ak by ho to vôbec zaujímalo, čo väčšinou nie) ale ani rozširovanie tej beztvarej masy chŕliacej klišé, ktorá Bruselu dominuje dnes.

„Niežeby si inštitúcie neplnili svoju úlohu. Brusel je extrémne rôznorodý. Na jednej chodbe v Komisii nájdete aj veľmi bystrých a rozvážnych aj dychberúco nekompetentných ľudí (čo dobre poznám z vlastnej skúsenosti). Celkovo tie inštitúcie obrovskú, užitočnú technickú agendu zvládajú dostatočne na to, aby sme ako jeden obrovský ekonomický celok relatívne hladko fungovali,“ uviedol.

.

Podľa jeho slov by negatívne tendencie (od prehratej geopolitiky po neschopnosť dostatočne aspoň analyticky zvládať, čo všetko sa dnes vlastne v spoločnosti deje, vrátane rozvíjania klasicky kapitalistických problémov) mali byť varovaním.

V závere uviedol, že sme značne politicky a spoločensky poprepájaný kontinent. To, ako sa bude v nasledujúce roky dariť ľuďom v Bratislave, Prahe, Madride, Drážďanoch či Brašove, a to vôbec nie len ekonomicky, bude vo veľkej miere závisieť aj od kompetentnosti, aká bude, či nebude vidieť v Bruseli. A to na úrovni úradníkov inštitúcií, poslancov parlamentu či národných politikov, ktorí budú do Bruselu lietať rozhodovať tam, kde na úrovni únie rozhodujeme spoločne.

„Preto bude týmto veciam treba, aj v malých štátoch, venovať naozaj vysokú mieru pozornosti,“ uzavrel príspevok Juraj Draxler.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.

Bombastická správa. „Ideme odvolávať Leyenovú“ a progresívci sú z toho v panike

Vďaka spolupráci našej frakcie Európy suverénnych národov a frakcii Patriotov v Európskom parlamente, sme „dokázali iniciovať historické odvolávanie“ Ursuly von…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump hovoril s Putinom. Obsah rozhovoru

Podľa slov Putinovho poradcu Ušakova bola hlavnou témou rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina situácia na Ukrajine

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Iskandery zabili celé velenie 110. útočnej brigády Ukrajiny

Zahynul nielen veliteľ 110. brigády, ale aj jeho zástupca Dmitrij Romanjuk a náčelník štábu brigády Valerij Mirzaev

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď prišiel konečne vypovedať na políciu

Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko a skupina ďalších členských štátov je proti reforme rozpočtu EÚ

Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, skupina členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo signalizuje zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

Signál Zelenskému a Jermakovi: splnenie Putinových podmienok alebo zmena priorít. Čo znamená zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oheň na streche: Tendenčnej novinárke museli ukázať, kde je jej miesto

Robert Fico s ministrom Richardom Takáčom poskytli po výročnej tlačovke pri žatve aj priestor pre novinárske otázky. Jedna osoba sa…

03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dôjde na psa mráz? Von der Leyenová bude čeliť hlasovaniu o nedôvere

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude 10. júla čeliť hlasovaniu o nedôvere, ktoré iniciovali krajne pravicoví poslanci Európskeho…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V záporožskom TCK za rok a pol vybrali úplatky vo výške 2 milióny dolárov

GBR informuje o likvidácii schémy v mestskom TCK. Podľa vyšetrovania len za roky 2024-2025 tam prijali úplatky za vyhýbanie sa…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú

Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú. To vyplýva z prieskumu Agentúry SCIO na reprezentatívnej vzorke…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Z krvavého masakru v Gaze najviac profitujú nadnárodné spoločnosti

Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Zakladateľ organizácie Pride odsúdený za znásilnenie 12-ročného chlapca

Muža odsúdili na 24 rokov za znásilnenie „mimoriadne zraniteľného“ 12-ročného chlapca po tom, ako sa spoznali cez zoznamovaciu aplikáciu, uvádza…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Policajta, ktorý za Matovičových vlád chcel riešiť nepohodlných prokurátorov prepustili na slobodu. Jeho známy advokát prehovoril

Policajta obvineného zo sabotáže M. V. prepustili na slobodu. Informoval o tom jeho právny zástupca Peter Kubina na sociálnej sieti.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského diktát? Ruský vyslanec pri OSN nikoho nešetril

Mandát ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského skončil – a predsa pokračuje ďalej v úrade. Argument, že kvôli vojne nemožno vyhlásiť voľby,…

03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Ako vyzerá boj slovenských progresívcov proti imigrácii“

Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…

03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, ktorý politik zarobil na štáte najviac?

HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur.  Strana…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusku sa neodpúšťa? Znepokojivé postoje politikov strany HLAS

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozvíril verejnú debatu vyjadrením, že možno je načase v záujme mieru odpustiť Ruskej federácii. Je…

03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európu čakajú „dánske časy“. Europoslankyňa priblížila plán dánskeho predsedníctva v Rade EÚ a snahy o obmedzenie práva veta

Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu, povedal predstaviteľ Bieleho domu pre CBS News

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela hviezda Liverpoolu. Tragická autonehoda zobrala život 28-ročného futbalistu, ktorý mal len nedávno svadbu

Dvadsaťosemročný portugalský útočník Diogo Jota zomrel vo štvrtok skoro ráno pri dopravnej nehode v španielskej provincii Zamora, píše web marca.com.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Nezamestnanosť klesá, problémy rastú: Ilúzia stability na trhu práce

Stav Slovenska podľa najnovšej správy Európskej komisie zo začiatku júna o stave veľa pozitívneho neukazuje. Síce vykazuje rast HDP a…

03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

USA pozastavili dodávky zbraní Ukrajine

USA pozastavili dodávky Ukrajine aj tých zbraní, ktoré už boli v Poľsku, informuje Wall Street Journal

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Suja o tom ako demokrati často hovoria, ako „rozviazali ruky polícii“ a „nezasahovali do rozhodovania súdov“

Miroslav Suja z hnutia Republika vo svojom príspevku informuje ako Juraj Šeliga v relácii v televízii TA3 „rozprával o tom,…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Schengen si prechádza „krízou stredného veku“. Pôvodne mal priniesť slobodu, mier a prosperitu, priniesol však len chaos

Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nárast vojenských výdavkov „nemusí podporiť hospodársky rast“ krajín EÚ

Európa vynakladá na obranu najviac prostriedkov za posledné desaťročia, napriek tomu však väčšina týchto peňazí pravdepodobne opustí kontinent. To je…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škandál multiverza: Ako akademická obec redefiniuje vedu, aby spochybnila existenciu Boha

Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…

03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krádež dokladov v zahraničí? Poisťovňa radí, ako postupovať krok za krokom

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko

03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

.

Nový nástroj umelej inteligencie je v diagnostike zdravotných problémov lepší ako lekári, tvrdí Microsoft

Spoločnosť Microsoft uvádza, že je o krok bližšie k „lekárskej superinteligencii“ po tom, ako v rámci výskumu otestovala nový nástroj…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: apoštol Tomáš

Apoštol viery a odvahy

03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vystrieľala vojenské zásoby USA

USA, 3. júla 2025 - Pentagón pozastavil dodávky niektorých typov protilietadlových rakiet a inej presnej munície na Ukrajinu. Spravodajský a…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

V dôsledku lesného požiaru na gréckom ostrove Kréta došlo k evakuácii hotelov a domov

Lesný požiar na gréckom ostrove Kréta spôsobil, že skoro ráno došlo k evakuácii viac ako 1 500 ľudí z hotelov…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tipy a triky, ktoré by sa raz mohli hodiť

Ako človek, ktorý vždy hľadá spôsoby, čo by sa mi mohli hodiť pri plnení každodenných úloh, som vždy v strehu,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump hrozí Japonsku clom až do výšky 35 %

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že ak sa do budúceho týždňa obe krajiny nedohodnú, uvalí na Japonsko „30 % alebo…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov