Právnik špecializujúci sa na právo EÚ: Istanbulský dohovor označuje ako páchateľov násilia mužov. Muži a chlapci sú prezentovaní ako tí potencionálne nebezpeční

Právnik špecializujúci sa na právo EÚ: Istanbulský dohovor označuje ako páchateľov násilia mužov. Muži a chlapci sú prezentovaní ako tí potencionálne nebezpeční

Bratislava 28. januára 2020 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Erik Zbiňovský, koordinátor Slovenského dohovoru za rodinu uverejnil na stránke dohovoru sériu rozhovor s odborníkmi z Českej republiky na tému Istanbulský dohovor. Prvými hosťami bola Jana Jochová, predsedníčka Aliancie pro rodinu a Tomáš Břicháček, publicista a právnik, ktorý sa špecializuje na právo Európskej únie a medzinárodné právo

Na snímke Erik Zbiňovský a Tomáš Břicháček

Jana Jochová v rozhovore uviedla, že v Českej republike sa spoločnosť o dohovore dozvedela viac až po kázni Petra Piťha, v ktorej poukázal na problémy a riziká, ktoré predstavuje Istanbulský dohovor. Na čo v zápätí zareagovali feministické organizácie a podali na neho trestné oznámenie.

Reklama

Podľa slov Jochovej tento príklad ukazuje, ako tieto organizácie zmýšľajú, teda, že neuznávajú iný názor ako ten ich. „To mi na tom príde to najhoršie, čo môže byť, pokiaľ sa príjmu všetky tieto veci, nielen Istanbulský dohovor, pokiaľ sa všetky tieto vecí príjmu a budú tu nejakí ľudia, ktorí si budú myslieť opak, tak ľudia, ktorí tie ideológie presadzujú, ich za to budú chcieť zavrieť do väzenia.“

Jochová hovorí, že zarážajúca je aj skutočnosť, že Istanbulský dohovor je len čerešničkou na torte. „My už sme veľa genderových vecí v zákonoch a učebných plánoch, už vlastne máme.“  Genderové organizácie boli podľa nej niekoľko krokov dopredu, pretože tušili, že to príde a začali tomu, napríklad ja v Českej republike, pripravovať pôdu.

Reklama

Domáce násilie považuje za neprijateľné, na druhej strane nie je správne tvrdiť, že domáce násilie je páchané len na ženách. „Hovorím to ako žena, mne sa nepáči ten gendrový svet, ktorý vidí mužsko-ženský vzťah optikov neustáleho násilia, bojom medzi mužom a ženou. Ja si myslím, že to nie je pravda. Muž a žena majú spolupracovať. Rodina je o spolupráci,“ zdôraznila.

Uviedla, že už aj niektoré feministky dokonca priznávajú, že ID je iba z jednej tretiny právny dokument, zvyšok je podľa Jochovej gender ideológia. Rovnako aj viacero právnikov, dokonca aj Česká advokátska komora, poukázalo na to, že to nie je iba právny dokument a že skrýva množstvo nástrah.

„Každá zdravá spoločnosť sa pozná podľa toho, ako má zdravé rodiny,“  dodala v záver s tým, že aj boj za normálnu rodinu, ktorú tvorí otec, mama a deti, súvisí s Istanbulským dohovorom, pretože napr. v ČR sa dnes už hovorí aj o iných typoch rodín ako o normálnych.

 

Celý rozhovor s Janou Jochovou:

Reklama

 

Záludný dokument

Ďalším hosťom, ktorý prijal pozvanie na rozhovor, bol Tomáš Břicháček, právnik a publicista, ktorý potvrdil slová Jochovej a Istanbulský dohovor označila ako záludný dokument, ktorý klame telom. „V skutočnosti je ten text presiaknutý ideologickými konceptmi, ktorého ho presahujú a ktoré sú nebezpečné.“

Genderová ideológia jej podľa jeho slov v tomto dokumente na prvom mieste. Dohovor považuje za nástroj, ktorý sa snaží etablovať genderovú ideológiu v medzinárodnom práve a v právnych poriadkoch zmluvných štátov.

Reklama

Za problematickú považuje, rovnako ako Jochová, skutočnosť, že tento dokument označuje ako páchateľov násilia mužov. „Muži a chlapci sú prezentovaní ako tí potencionálne nebezpeční.“

Podotkol, že niektoré články dohovoru sú cielene zamerané na odstraňovanie tzv. genderových stereotypov. Hoci väčšina ustanovení možno niekomu nepríde problematická, je potrebné uvedomiť si, že čím sa môžu stať, ak ich bude vykladať  nejaký orgán, v prípade Dohovoru Grevio, ktorý sa skladá z množstva expertov na gender. A aj keď ich stanoviská a odporúčania budú nakoniec nezáväzné, nezaručuje to, že na ich základe nerozhodnú súdy.

„Základný problém vidí v tom, žeušľachtilé ciele, na ktoré sa dohovor odvoláva, sú utopené úplne v niečom inom. Na prvom mieste je to o genderi a antidiskriminácii. Predstavuje to nástroj, ktorý môže byť nebezpečnou palicou v rukách aktivistov a progresivistických sudcov a orgánov, ktoré ho budú presadzovať.“

Súčasný český právny poriadok, podľa jeho názoru, vecným ustanovenia, trestného postihu alebo ochrany obetí, vyhovuje. Z hľadiska práva považuje navyše dohovor za nekoncepčný, keďže vyzdvihuje iba jeden konkrétny druh násilia. „Nevie, čím je vražda taxikár menej závažná.“

Česká spoločnosť podľa jeho názoru v súčasnej dobe vníma Istanbulský dohovor veľmi negatívne. „Dohovor sa snaží presadzovať niečo iné, než čím sa všeobecne prezentuje. Nie je na prvom mieste o násilí na ženách a domácom násilí, ale o genderovej ideológii, o antidiskriminácii. Za druhé je nepotrebný, pretože náš právny poriadok a som presvedčený, že aj poriadky všetkých členských štátov, budú vyhovovať jeho požiadavkám,“ uviedol na záver a dodal, že dohovor má síce nejaký text, ale ten by sa mohol postupne vyvíjať úplne inak a mohol by byť nakoniec aj súdnymi a organizáciami inak vykladaný.

Proti násiliu páchanému nielen na ženách je podľa Břicháčka potrebné bojovať, ale nie Istanbulským dohovorom.

 

Celý rozhovor s Tomášom Břicháčkem:

Tatiana Stará

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali