Podľa agentúry Bloomberg, ministerstvo vyhlásilo, že Pompeovo vyhlásenie „vážne porušilo“ zásadu jednej Číny.
“Čína nalieha na americkú stranu, aby okamžite napravila svoje chyby,” uviedlo ministerstvo vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke v stredu. „Čínska strana podnikne potrebné protiopatrenia, aby reagovala na vyššie uvedené chybné kroky zo strany USA. A americká strana by mala znášať dôsledky, ktoré z toho vyplývajú.“
Pompeo je najvyšším úradníkom USA, ktorý zablahoželal prezidentke Tsai Ing-Wenov k jej inaugurácii. Čína sa tiež ohradila že Pompeo, označil Tsai za „prezidentku“.
“Jej znovuzvolenie s veľkým náskokom ukazuje, že si získala úctu, obdiv a dôveru ľudí na Taiwane,” uviedol vo svojom vyhlásení Pompeo.
„Jej odvaha a vízie vedúce k demokracii na Taiwane sú inšpiráciou pre región a svet. Keď sa pozeráme do budúcnosti, som presvedčený, že s prezidentkou Tsai na čele Taiwanu bude naše partnerstvo naďalej prosperovať.“
Pompeovo vyhlásenie prichádza počas rastúceho napätia medzi Washingtonom a Pekingom v súvislosti s obchodnou vojnou a obvinením Pekingu z rozšírenia pandémie.
Tsai vo svojom úvodnom príhovore vyzvala na stabilizáciu vzťahov s Čínou, uviedla však, že nedovolí Číne, aby „znížila úroveň Taiwanu a podkopala súčasný status quo“.
Peking prerušil vzťahy s prezidentkou Tsai, kvôli jej odmietnutiu akceptovať jeho požiadavku, aby uznala ostrov ako súčasť Číny, s ktorou sa nakoniec zjednotí v rámci politiky „jedna krajina, dva systémy“, ako je tomu v Hongkongu.
„Princíp jednej Číny“ je čínsky termín pre presvedčenie, že Taiwan je čínskou provinciou. V skutočnosti však Taiwan nikdy pod vládou Pekingu nebol.
Taiwan bol do roku 1895 samostatnou provinciou Čchingskej ríše. Po jej rozpade až do konca druhej svetovej vojny bol súčasťou cisárskeho Japonska. V tomto období bola 1. 1. 1912 formálne vyhlásená Čínska republika Taiwan. Jej legitimitu popiera Čínska ľudová republika(ČLR) ktorá bola vyhlásená 1. 10. 1949 a prehlasuje Taiwan za súčasť ČLR bez ohľadu na to, že jeho územie nikdy nemala.