Každý mesiac mieri z Poľska do Česka niekoľko kamiónov, ktoré podľa dokladov dovážajú odpad na recykláciu. V skutočnosti je to len zakrytie lukratívneho kšeftu.
Z Poľska smeruje odpad, ktorý musí skončiť na špeciálnych skládkach alebo v spaľovniach, pretože inak sa využiť nedá.
V Nemecku a v ďalších štátoch je však jeho likvidácia niekoľkonásobne drahšie, a dovozcom sa tak oplatí odpad dovážať do Česka.
Najnovší český prípad ukázal celý postup činnosti – firma si prenajala halu na Frýdecko-Místecku a zaplnila ju odpadom. Polícia varuje, že poľská odpadová mafia hľadá po celom Česku ďalšie nové “sklady”. Zlikvidovať taký odpad vyjde na milióny korún.
“Oplatí sa ho odviezť, pretože poplatky za skládkovanie sú v zahraničí vysoké. Točia sa v tom obrovské peniaze, sú schopní zaplatiť nájomné, aké vám nikto v živote nedá, “hovorí Jaroslav B., muž, ktorý prenajal jednu z hál práve poľskej firme a po troch mesiacoch v nej našiel staré pneumatiky.
Polorozpadnutú halu pri Ostrave bez vody či elektriny prenajal za 35 tisíc korún mesačne, reálne by ju prenajal ako sklad maximálne za tretinu. Čo zarobil, dal nakoniec za odvoz a likvidáciu pneumatík, ktoré neboli jeho.
Pri tom každá tona uloženého nelegálneho nebezpečného odpadu v Česku vynesie organizátorom až šesť tisíc korún, a to po odpočítaní nákladov na dopravu alebo platby nájmu za haly či sklady.
Na západe je likvidácia takéhoto odadu oproti Poľsku a Česku až trojnásobne vyššia. Poliaci vlani zo zahraničia do svojej krajiny doviezli okolo 700 tisíc ton odpadu.
Aby na tom organizátori zarobili ešte viac, vymysleli jednoduchý model, ako sa odpadu zbaviť. Účelovo založí firmu, na čele ktorej stojí “biely kôň”. Firma si v Česku prenajme halu, niekoľko mesiacov platí za prázdny sklad a potom do neho naraz navezie odpad.
Polícia sa preto rozhodla varovať majiteľov skladov. “Môže sa jednať o nehnuteľnosti prenajímané prostredníctvom realitných kancelárií, rovnako ako majiteľom ponúkané priestory. Vlastníci by mohli byť kontaktovaní poľsky alebo česky hovoriacimi záujemcami.”
Celý prípad momentálne prešetruje polícia. Firmám za navezenie nelegálneho odpadu hrozí pokuta až päťdesiat miliónov korún, jednotlivcom milión.
Podľa informácií portálu sa však jedná iba o zlomok oproti množstve odpadu skladovanému v Poľsku. Len za posledných 5 mesiacov došlo v Poľsku k 17 požiarom nelegálnych skládok pneumatík, plastov a chemikálií.