Expremiér v rozhovore pre denník Plus jeden deň pripomenul, že Smer-SD išiel do volieb s heslom zodpovednej zmeny. “Nebol to len slogan, ale začiatok procesu, ktorý mal Smeru prinavrátiť voličov, ktorých sme z nejakých dôvodov stratili. Urobili sme celý rad sociálnych opatrení, ale mladší voliči dali svoj hlas iným. Je čas dotiahnuť politiku zodpovednej zmeny tak, aby sme svojou slušnou ľavicovou politikou oslovili voličov vo všetkých vrstvách spoločnosti.”
“Smer stojí na križovatke. Dlhoročné pôsobenie vo vláde a teraz v opozícii nás núti premýšľať ako ďalej. Obsah politiky je ľavicový a taký zostane, potrebujeme však obnoviť dôveru väčšiny spoločnosti k našej politike. Ukázať, že sa dokážeme vyrovnať aj s niektorými zlyhaniami z minulosti. Kto robí, robí aj chyby. Je čas zdvihnúť hlavu hore a posunúť sa ďalej. Minulosť nemôže byť balvan na našich pleciach.”
Podľa Petra Pellegriniho je Smer-SD “širokospektrálnou ľavicovou stranou”. “Je tam viacero ideových prúdov, od marxistov, ako je Ľuboš Blaha, až po európskych socialistov. Je prirodzené, že občas zaznejú iné hlasy, ale treba sa potom pozrieť na výsledok – ako strana hlasuje a čo prezentuje. Smer-SD považujem ešte stále za slobodnú stranu, kde si môže každý vysloviť názor. Podstatné je, čo prezentuje strana ako celok.”
Dodal, že ľavicová politika je základným pilierom strany. “Počas dvadsaťročnej existencie strany sme prijali celý rad sociálnych opatrení: zvýšili sme minimálnu mzdu a platy v štátnej sfére i v zdravotníctve, zastropovali odchod do dôchodku… Robíme politiku pre ľudí, ochraňujeme pracujúcich, slabých a chudobných, zdravotne znevýhodnených. Čiže v obsahu nie je žiaden rozpor, pretože aj moja vláda prijala silné sociálne opatrenia. Rozdiel vidím v politickom potenciáli osloviť všetky vrstvy spoločnosti,” reagoval expremiér Pellegrini na slová šéfa strany Roberta Fica, že chce zo Smeru tvrdú ľavicovú stranu.
“V prípade, že by sa situácia vo vnútri strany mohla skomplikovať, tak áno, to by sme mohli interpretovať tak ako som sa už niekde vyjaril, že v prípade, že by som sa ocitol v subjekte, kde ma v skutočnosti nechcú a na druhej strane ten dopyt ľudí a slovenskej spoločnosti bude, tak potom áno, asi by som nejakým spôsobom hľadal možnosti ako by som aj s ďalšími kolegami ponúkol občanom možno nejaký nový slušný typ ľavicovej sociálno-demokratickej politiky.”