Pallotíni z Hronského Beňadika pomáhajú deťom z misijných krajín

Pallotíni z Hronského Beňadika pomáhajú deťom z misijných krajín
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Hronský Beňadik 24. februára (TASR) – Už deviaty rok pomáhajú pallotíni z Hronského Beňadika prostredníctvom projektu Adopcia srdca deťom z misijných krajín.

“Projekt vznikol ako reakcia na tragickú občiansku vojnu, ktorá zasiahla Rwandu v rokoch 1994 – 1996. Počas genocídy v priebehu sto dní zahynulo viac ako milión ľudí. Najviac trpeli osirotené deti, ktorým sa pallotínski misionári rozhodli pomôcť prostredníctvom projektu Adopcia srdca,” uviedla Martina Holečková z Misijného sekretariátu – pallotíni.

Časom podľa jej slov k obetiam vojny pribudli deti, ktoré strácajú rodičov následkom rôznych chorôb, predovšetkým AIDS, alebo žijú v extrémne biednych podmienkach. Momentálne projekt podporuje deti na africkom kontinente v Rwande, Demokratickom Kongu, Kamerune, Madagaskare a Benine. Na iných kontinentoch to je India, Filipíny, Papuánová Nová Guinea, Brazília, Mexiko. Projekt zastrešuje na Slovensku Misijný sekretariát Spoločnosti katolíckeho apoštolátu. Rehoľa je skôr známa ako kňazi a bratia pallotíni.

Reklama

“Našim cieľom je nielen finančné zabezpečenie detí, ale usilujeme sa vytvoriť medzi deťmi a adoptívnymi rodičmi aj citovú väzbu. Prostriedkom je korešpondencia v podobe listov medzi deťmi a rodičmi na Slovensku,” podotkla Holečková. Ďalšou formou sú púte pre adoptívnych rodičov za deťmi. “V roku 2011 sa niekoľko adoptívnych rodičov osobne stretlo v Rwande s podporovanými deťmi a v minulom roku sme rovnako s niekoľkými rodičmi vycestovali a umožnili im osobne vidieť ako projekt funguje v teréne,” ozrejmila Holečková.

Adopcia na diaľku

Reklama

Ďalším aspektom projektu je podľa jej slov formácia detí. Deti zapojené do Adopcie srdca sa pravidelne zúčastňujú na formačných stretnutiach, ktoré vedú kňazi, rehoľné sestry spolu so sociálnymi pracovníkmi. Cieľom takýchto stretnutí je predovšetkým vedenie detí k zodpovednosti a prípadnej ďalšej spolupráci na projekte potom ako ho ukončia. Často sa stáva, že deti, ktoré ukončia projekt sa späť vracajú ako dobrovoľní pomocníci alebo ako opatrovníci detí, ktoré stratili rodičov.

Konkrétne dieťa si je možné adoptovať na diaľku prostredníctvom vyplnenia registračného formulára na stránke www.pallotini.sk v sekcii Adopcia srdca alebo je potrebné sa skontaktovať s Misijným sekretariátom pallotínov v Hronskom Beňadiku príp. v Bratislave.

Adoptívni rodičia na začiatku dostanú fotografiu dieťaťa a základné informácie o ňom. Následne komunikujú s deťmi prostredníctvom výmeny listov. Deti píšu rodičom približne dvakrát do roka a z krajín, kde to je možné dostanú rodičia aj vysvedčenie. V prípade, že nie je možné zaslať priamo vysvedčenie od osôb zodpovedných na mieste za projekt dostanú informáciu o školských výsledkoch podporovaného dieťaťa.

“Listy sú do jednotlivých krajín zasielané v úradných jazykoch. Preklad listov zabezpečujeme vďaka dobrovoľníkom na Slovensku. V súčasnosti naďalej hľadáme ľudí, ochotných podporiť náš projekt prostredníctvom prekladov listov z a do francúzskeho a portugalského jazyka,” uviedla Holečková.

Existuje však možnosť podporiť projekt aj všeobecne. “To znamená, že si neadoptujete konkrétne dieťa, ale podľa svojich možností prispejete na účet určený pre tento projekt s heslom Srdce,” povedala Holečková. Takýto spôsob pomoci slúži pre deti, ktoré nie sú zapojené do projektu, ale potrebujú akútnu pomoc. Napríklad zaplatiť vyšetrenie u lekára a pod.

Reklama

“Do projektu sa usilujeme v prvom rade zapojiť osirelé deti, prípadne deti z mnohopočetných rodín alebo veľmi chudobné. Rozdiel v zaraďovaní detí do projektu je podmienený krajinou v ktorej ho realizujeme. V Afrike sú to väčšinou siroty, z niektorých iných krajín sú to deti chudobné, ktoré by bez tejto pomoci nemohli chodiť do školy, napriek tomu, že žijú v kompletnej rodine,” dodala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali