Zachovanie písanie belochov s malým “b” obhajoval viceprezident agentúry AP John Daniszewski.
“Súhlasíme, že farba pleti bielych ľudí hrá úlohu v systémovej nerovnosti a nespravodlivosti, a chceme, aby naša žurnalistika tento problém do hĺbky skúmala,” uviedol Daniszewski. “Písať slovo, White ‘s veľkým písmenom by však mohlo legitimizovať názory belošských rasistov, ktorí toto slovo s veľkým písmenom používajú,” vysvetlil ďalej.
Fiala je ale presvedčený, že nové pravidlá, ku ktorým sa zaviazali aj New York Times, USA Today či NBC News, zavádzajú rasizmus proti belochom.
“Takže keď máte bielu farbu pleti, hráte podľa slniečkarov automaticky ako beloch úlohu v, systémovej nerovnosti ‘. To je normálne rasizmus proti belochom!”, napísal Fiala na Facebooku.
Podpredsedovi SPD ďalej vadilo, že denník New York Times vo svojom zdôvodnení zase tvrdil, že “bieli nereprezentujú zdieľanú kultúru a históriu spôsobom, ako je to v prípade čiernych”.
“Máme tu ďalší dôkaz toho, že takzvaný, boj proti rasizmu “slniečkarov v skutočnosti znamená len rasizmus naruby, teda rasizmus proti belochom,” reagoval na novú iniciatívu Fiala. “Odmietame sa ospravedlňovať za to, že sme belosi a odmietame sa klaňať pred černochmi!” zvolal.
Jedným z charakteristických prejavov protestov proti rasizmu, ktoré iniciovalo hnutie Black Lives Matter po zabití černocha Georgea Floyda belošským policajtom je kľačanie, ktoré sa vyžaduje okrem iného aj od policajtov. Práve Floydova smrť, okrem protestov, vyvolala aj mnoho debát o tom, ako písať o téme rasizmu a čo všetko je prejavom tzv. systémového rasizmu.
V prípade veľkých začiatočných písmen, káblové televízne stanice FOX News a CNN budú s veľkým písmenom písať aj o belochoch.
Ďalšie prejavy protibelošského rasizmu
Fiala upozorňuje, že nejde o posledný prejav diskriminácie belochov. Z knihy spisovateľa Benjamina Kurasa Pochovávanie slobody uvádza príklad, kedy University of Wisconsin napríklad zaviedla študijný predmet “Problém belosti”, v ktorom učia, ako sa má človek vysporiadať s tým, že je beloch a odstrániť svoju bielu nadradenosť.
Z akademického prostredia ďalej Fiala uvádza príklad dekanky ošetrovateľstva Leslie Neal-Boylanovej z Univesity of Massachusetts-Lowell, ktorá prišla o miesto po tom, ako v emaile napísala, že “na životoch černochov záleží (Black lives matter), ale záleží aj na životoch všetkých ( everyone ‘s live matter).
“Slniečkari zavádzajú praktiky známe z dôb totality,” zhrnul Fiala počínanie bojovníkov proti rasizmu s tým, že odmieta okrem “rasizmu naruby” aj pozitívnu diskrimináciu.
Postupu takzvaných slniečkarov sa nie je čo čudovať. Sú to iba novodobí marxisti a tí vždy inklinovali k totalite a potláčaniu práv ľudí v mene rôznych, spravidla šialených ideálov.