Bratislava 16. októbra (TASR) – Generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) by mal od januára 2014 vymenovávať a odvolávať minister dopravy bez súhlasu Rady SACR, ako to bolo doteraz. Rada je poradným a kontrolným orgánom, kde sú zastúpení odborníci a rôzni predstavitelia tohto odvetvia. Takúto zmenu navrhuje rezort dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) v novele zákona o podpore cestovného ruchu. Právnu normu dnes poslanci Národnej rady (NR) SR poslali do druhého čítania.
Podľa ministerstva je dôvodom takejto úpravy potreba zosúladiť zákon o podpore cestovného ruchu so zákonom o výkone prác vo verejnom záujme, na základe ktorého sa miesto generálneho riaditeľa obsadzuje výberovým konaním. A to bez ďalších doplňujúcich procedúr, akou je napríklad dodatočné schvaľovanie v poradných orgánoch. "Ak by totiž minister nevymenoval riadneho víťaza výberového konania len pre nesúhlas poradného orgánu, mohlo by dôjsť k porušeniu zákona," vysvetlil pre TASR hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.
Zmena však podľa jeho slov nevylučuje, že sa Rada SACR môže aj v budúcnosti podieľať na výbere generálneho riaditeľa. "Minister môže napríklad radu ako svoj poradný orgán požiadať, aby vypracovala podklady pre výber generálneho riaditeľa či navrhla kritériá výberu," priblížil Kóňa.
Toto opatrenie kritizovali v rozprave k tomuto bodu programu poslanci opozície. Ešte väčšiu kritiku opozície si však vyslúžilo druhé ustanovenie, ktoré je súčasťou novely. Ide o zavedenie podpory pre zariadenia, ktoré na Slovensko prilákajú návštevníkov z vízových krajín na dlhšie obdobie. Za každý pobyt na päť a viac nocí by podľa návrhu zákona mali dostať 35 eur. Opatrenie by si malo podľa predpokladov v roku 2014 vyžiadať náklady vo výške 2,1 milióna eur.
Ministerstvo dopravy však už avizovalo, že takáto podpora sa v roku 2014 nezavedie a táto časť sa preto zo zákona v druhom čítaní vypustí. "Z rokovaní o budúcoročnom štátnom rozpočte vyplynulo, že vzhľadom na napäté verejné financie nebude možné uvoľniť potrebnú sumu na tieto dotácie. To znamená, že v roku 2014 dotácie na podporu dlhodobých pobytov vízových turistov nebudú," uviedol Kóňa.
Tento postoj rezortu zopakoval dnes v rozprave aj minister Počiatek. Opozícia napriek tomu dotácie neúnavne kritizovala. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec napríklad žiadal stiahnutie zákona, predseda SaS Richard Sulík sa zamýšľal nad samotnou potrebou vôbec niečo dotovať. Diskusiu uzavrel Počiatek s tým, že zákon nemožno stiahnuť, keďže sa zaoberá aj inými opatreniami a znovu zdôraznil, že dotácie sa nezavedú, keďže na ne nie sú v rozpočte určené finančné prostriedky.
vk mst ed