Nemecký futbalista tureckého pôvodu Mesut Özil sa rozhodol opustiť nemeckú futbalovú reprezentáciu, pretože cítil nedostatok rešpektu voči svojim tureckým koreňom a rasizmus zo strany nemeckého futbalového zväzu.
V reakcii na to vytvoril 24-ročný Ali Can, ktorý už v útlom detstve prišiel s rodičmi do Nemecka z Turecka kvôli prenasledovanému kurdskému pôvodu, nový hashtag #MeTwo, ktorým chcel vyvolať predovšetkým diskusiu o “novom poňatí nemectva”, že imigranti a ich potomkovia môžu cítiť lásku k dvom krajinám (Me Two): k Nemecku aj ku krajine, v ktorej majú svoje korene.
“Mojou vlasťou je Nemecko, hlásim sa k nášmu liberálno-demokratickému zriadeniu. Zároveň však cítim, že patrím aj k ľuďom v tureckej dedine, v ktorej som sa narodil,” povedal Ali Can v rozhovore pre mediálnu skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland v novinách Hannoversche Allgemeine.
Hashtag #MeTwo sa stal ihneď populárnym a podľa agentúry DPA na začiatku tohto týždňa ho obsahovalo už 153-tisíc twítov od zhruba 40-tisíc užívateľov. Mnohí z nich popisovali svoje skúsenosti s každodenným rasizmom v škole, na ulici, medzi priateľmi, ale aj v partnerských vzťahoch.
Napríklad novinár prestížneho magazínu Der Spiegel Hasnain Kazim zdieľal osobnú skúsenosť, že “aj keď je v preplnenom vlaku ako jediný nebiely, polícia vyzve práve jeho, že musí ukázať svoj preukaz”.
Svoj názor podľa BBC však pridal aj nemecký poslanec tureckého pôvodu za stranu Zelených Cem Özdemir, ktorý napísal, že keď chcel ísť študovať na gymnázium, učiteľ a spolužiaci ho vysmiali, a tak šiel len na školu s učňovskou prípravou bez diplomu.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa na Twitteri taktiež vyjadril: “Kto si myslí, že rasizmus už v Nemecku nepredstavuje problém, tomu odporúčam, aby si prečítal všetky tweety #MeTwo. Je obdivuhodné a bolestivé, koľko ľudí pozdvihlo svoj hlas. Pozdvihnime svoj hlas s nimi: proti rasizmu, vždy a všade.”
#MeTwo bola inšpirovaná kampaňou #MeToo
Hashtag #MeTwo reaguje na už rozšírenú kampaň sociálnych médií #MeToo, ktorá mobilizovala tisíce žien na celom svete, aby ohlásili svoje skúsenosti so sexuálnym obťažovaním.
Treba však pripomenúť, že mnohé z nich boli prehnané, čo potvrdzujú aj názory viacerých odborníkov, ako napríklad sexuologičky a psychologičky Laury Janáčkovej, podľa ktorej celá kampaň podobá na akúsi “štvanicu na mužov”, čo sa v konečnom dôsledku obráti proti ženám (viac TU).
Kampaň #MeToo mala svoj ohlas aj medzi herečkami, no našli sa aj také, ktoré ju odsudzovali, ako slávna Catherine Deneuveová či Brigitte Bardotová, podľa ktorých “flirtovanie nie je zločin a ani galantnosť nie je agresiou mužského šovinizmu”. (viac TU)
Herečka Zdena Studenková v súvislosti s kauzou uviedla: „Amerika vždy príde s niečím novým. Teraz je to harassment, sexuálne obťažovanie. Je smiešne tvrdiť, že to platí len v šoubiznise, existuje to v každom povolaní. Mnohokrát je to založené na tom, že muž má záujem o ženu a vôbec za tým nemusí byť ambícia ponúknuť jej zvýšenie platu,“ uviedla pre portál čas.sk.
Podľa jej slov je smiešne vyťahovať to po toľkých rokoch. Pokiaľ šliapala kariéra, tieto dámy mlčali, a teraz rozprávajú detaily.
Studenková: “Odsudzujem akékoľvek vydieranie a zneužívanie mladistvých. Pokiaľ je však dotyčná dáma plnoletá, tak je jej problém, či ide do izby s producentom alebo s režisérom, pretože si myslí, že jej ide ukazovať motýle,“ vysvetlila.
Známa slovenská herečka ozrejmila, že aj jej sa niečo podobné stalo. „Nevyplývalo to však z toho, že by mi režisér chcel dať ďalšiu rolu, ale z toho, že sme spolupracovali dva mesiace a mal pocit, že sa mu na mne niečo páči. Vždy som tieto veci ukončila tým, že som sa zasmiala a povedala: Ale, prosím ťa, neblázni! No a bolo vybavené.“