Aktuálne obvinila Weinsteina aj herečka Uma Turmanová. Uviedla, že producent filmu Kill Bill ju najprv obťažoval v Paríži a potom v Londýne, kde ju v hotelovom apartmáne zvalil, snažil sa ju dostať pod seba a pritom sa aj obnažil.
Weinsteinovi právnici podľa zverejnených informácií priznali, že sa ich klient dopustil nevhodného správania, ale fyzický útok popreli. Hovorca producenta však vysvetlil, že Weinstein “nesprávne rozlúštil signály”, ktoré Thurmanová “vysielala”.
Ku kampani #MeToo, ktorú iniciovala herečka Alyssa Milano, sa pridali aj Angelina Jolie, Ellen DeGeneres a Lady Gaga. K sexuálnemu obťažovaniu sa vyjadrili aj známe slovenské osobnosti.
„Mala som šťastie, že producenti, s ktorými som pracovala, boli vždy dobrí ľudia. Ale zažila som to napríklad na koncerte, rôzne ohmatávanie a sexuálne otravovanie, drogy do drinku a tak ďalej,“ uviedla v rozhovore pre český portál ireport.cz Celeste Buckingham.
K sexuálnemu obťažovaniu sa vyjadril aj redaktor televízie Joj. Na sociálnej sieti opísal správanie ženy, ktoré on považuje za sexuálne obťažovanie: „Mal som zamestnankyňu, ktorá ma otvorene sexuálne obťažovala, odhaľovala sa pri pracovných pohovoroch na intímnych miestach – sedela oproti mne, roztiahla nohy a pod sukňou nemala nič.“
„Volávala mi občas domov a vzdychala. Nútila ma, aby som sa jej dotýkal. Raz mi dokonca chytila ruku a dala medzi nohy, že pozri, aká som vlhká… Odolal som, bol som v dlhoročnom vzťahu,” dodal.
“Ale, prosím ťa, neblázni!”
Kampaň #MeToo sa však stretla aj s kritikou. Otvorene sa voči nej postavili mnohé umelkyne, vrátane herečiek Catherine Deneuve či Brigitte Bardotovej. „Znásilnenie je zločin. Ale neodbytné alebo nemotorné flirtovanie nie je zločin a ani galantnosť nie je agresiou mužského šovinizmu,“ uviedli ženy vo vyhlásení pre denník Le Monde.
Podobný názor zdieľa aj slovenská herečka Zdena Studenková. „Amerika vždy príde s niečím novým. Teraz je to harassment, sexuálne obťažovanie. Je smiešne tvrdiť, že to platí len v šoubiznise, existuje to v každom povolaní. Mnohokrát je to založené na tom, že muž má záujem o ženu a vôbec za tým nemusí byť ambícia ponúknuť jej zvýšenie platu,“ uviedla pre portál čas.sk.
Podľa jej slov je smiešne vyťahovať to po toľkých rokoch. Pokiaľ šliapala kariéra, tieto dámy mlčali, a teraz rozprávajú detaily.
Studenková: “Odsudzujem akékoľvek vydieranie a zneužívanie mladistvých. Pokiaľ je však dotyčná dáma plnoletá, tak je jej problém, či ide do izby s producentom alebo s režisérom, pretože si myslí, že jej ide ukazovať motýle,“ vysvetlila.
Známa slovenská herečka ozrejmila, že aj jej sa niečo podobné stalo. „Nevyplývalo to však z toho, že by mi režisér chcel dať ďalšiu rolu, ale z toho, že sme spolupracovali dva mesiace a mal pocit, že sa mu na mne niečo páči. Vždy som tieto veci ukončila tým, že som sa zasmiala a povedala: Ale, prosím ťa, neblázni! No a bolo vybavené.“
Česká slávica o obťažovaní
V podobnom duchu sa k téme vyjadrila aj české slávica Lucie Bíla. Speváčka kritizovala ženy, ktoré sa prílišne sťažujú na sexuálne obťažovanie, v prípadoch, keď ide o bežné dvorenie zo strany muža. „Na čo by sa tie dievčatá mali sťažovať? Je predsa pekné, že o ne chlap prejaví nejaký záujem. Vy chlapi využijete akúkoľvek príležitosť. Tak čo? Na žene potom záleží, ako sa s tým popasuje. A nemusí sa s tým hneď vyťahovať, alebo toho chlapa zhadzovať,“ povedala v rozhovore Bilá.
“Mám pocit, že to je taký trend, že budeme nahlas hovoriť veci, ktorými sa zviditeľníme. Niektoré veci by mali byť proste potichu, veď nikto nikomu neublížil. Keď mňa niekto tľapne po zadku? Veď to je predsa lichôtka, nie? Že si všimol, že mám pekný zadok. Ja by som to nepreháňala,” vysvetlila česká speváčka (viac TU).
Štvanice proti mužom
Česká sexuologička a psychologička, Laura Janáčková, si tiež myslí, že kampane ako #MeToo, sa podobajú štvaniciam na mužov, ktoré sa v konečnom dôsledku obrátia proti ženám (viac TU).
Takéto kampane totiž vnášajú nepriateľstvo medzi mužov a ženy, čo je ich najnegatívnejším prínosom. V záujme dobrej myšlienky likvidujú normálne vzťahy. Už dnes ľudia uzatvárajú svoje prvé manželstvo okolo tridsiatky a takéto kampane k zoznamovaniu a následnému chodeniu určite neprispejú, práve naopak ešte viac skomplikujú už i tak narušenú komunikáciu medzi pohlaviami.