“Všetky látky obsahujúce chlór skutočne dokážu zničiť vírusy, pričom, nielen tento konkrétny, ale všetky ostatné. Ide, ale o to, že v domácich podmienkach nedosiahneme koncentráciu, ktorá bude mať ako protibakteriálnu, tak protivírusovú aktivitu. Práve z tohto dôvodu odporúčame používať doma iné prostriedky, inak nebudú ľudia mať čo dýchať,” povedal toxikológ.
Chlórové vápno je silný dezinfekčný prostriedok, ale je tiež veľmi toxický. Pracovať s ním je lepšie v ochrannom rúšku, ktoré neprepúšťa jedovaté výpary a v ochranných rukaviciach, ktoré zabránia chemickým popáleninám.
Lenže žiadne bezpečnostné opatrenia vás neubránia pred otravou chlórom v byte, čo je nebezpečné pre zdravie. V normálnej situácii by ste mohli ísť na prechádzku, kým sa jed nevyparí, ale počas karantény sa to nesmie, preto Alexej Vodovozov v rozhovore pre Sputnik poradil použitie v bytoch iné dezinfekčné prostriedky.
“Radíme používať doma látky obsahujúce lieh alebo aktívny kyslík, sú tiež iné varianty. Domáce dezinfekčné prostriedky majú byť slabšie ako chlórové vápno. Keď ide o zdravotnícke strediská, nemocnice, obchody a pod., tam je použitie dezinfekčných prostriedkov s chlórom správne,“ myslí si toxikológ.
Kvôli pandémii koronavírusu je čistota v bytoch životne dôležitá. Počas karantény sú ľudia nútení tráviť doma viac času, ako by si priali. Keď bude byt špinavý, bude to mať dodatočný negatívny vplyv na ľudské zdravie.
Pandémia COVID-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie COVID–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie COVID–19.
K dnešnému dňu sa vo svete koronavírusom nakazilo 1 521 253 ľudí, 88 570 pacientov na chorobu zomrelo a 331 355 sa z nej vyliečilo.