Bratislava 29. októbra (TASR) – Do Bratislavy mieri už 12. ročník Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos. Tento rok ponúkne festival s mottom „Hudba je všade“ viac ako 20 koncertov, multimediálnych projektov a sprievodných akcií. Podujatie sa začína 8. novembra a potrvá sedem dní, do 14. novembra.
Hlavným hudobným hosťom podujatia bude fínska skladateľka Kaija Saariaho, ktorej bude venovaných viacero podujatí počas festivalu. Záverečný deň bude patriť svetovej premiére komornej verzie Saariahovej oratória La Passion de Simone v podaní francúzskych umelcov zastrešených umeleckou spoločnosťou La Chambre aus échos. „Chcela by som podčiarknuť, že festival sa dostáva do novej etapy kvôli tomu, že prvýkrát spolupracuje na objednaní nového diela, ktoré bude mať svetovú premiéru v rámci festivalu od takejto renomovanej autorky. Toto sme ešte v histórii festivalu nemali,“ priblížila pre TASR riaditeľka Hudobného centra Oľga Smetanová.
Dramaturgovia projektu ponúknu aj v tomto ročníku široké spektrum podujatí, od komorných a ansámblových programov cez orchestrálne koncerty až po scénicky uvádzané diela domácich aj zahraničných umelcov. V rámci 20 koncertov odznie 83 hudobných diel a multimediálnych projektov. Vo svetovej premiére zaznie desať skladieb, z toho štyri sú skomponované výlučne na objednávku festivalu.
Otvárací večer predstaví svetovú premiéru novej skladby amerického skladateľa Erica Nathana pod taktovkou belgického dirigenta Daniela Gazona. Nebude chýbať ani svetová premiéra opery Dorian Gray od slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej. „Je to skôr príbeh o deštrukcii ľudskej duše ako o menení sa obrazu, tak som si tam vymyslela takú elektroakustickú vložku, na ktorej so mnou spolupracoval slovenský skladateľ žijúci vo Francúzsku Róbert Rudolf,“ predstavila svoju novú operu Čekovská.
Zahraniční hostia festivalu pricestujú z viacerých krajín, napríklad zo Spojených štátov amerických, Lotyšska, Ukrajiny, Faerských ostrovov, Nového Zélandu, Portugalska, Južnej Kórey, Mexika, zo Srbska, z Grécka, Japonska či Francúzska. Organizátori nezabudli ani na domácu hudobnú scénu a iniciovali vznik niekoľkých nových skladieb vytvorených výlučne pre súčasný ročník festivalu. Autormi týchto skladieb sú Lukáš Borzík, Jonáš Gruska, Andrej Slezák a Juraj Vajó.
Zaujímavosťou festivalu bude zvuková inštalácia Jonáša Grusku, nastavená špeciálne na zvončeky obchodného domu na Kamennom námestí. Z dôvodu technickej náročnosti bude spustená v priebehu festivalu len dvakrát. V rámci sprievodných akcií sa predstaví aj multimediálna inštalácia s názvom Nox Borealis, workshopy Kaije Saariaho či flautistky Camilly Hoitengy.
Program festivalu sa bude konať vo viacerých kultúrnych stánkoch v Bratislave: Slovenská filharmónia, historická budova Slovenského národného divadla, Slovenský rozhlas, Mirbachov palác, A4 – nultý priestor, Koncertná sieň Dvorana, Mestské divadlo, Koncertná sieň Klarisky, Divadlo P. O. Hviezdoslava, Dóm sv. Martina a Veľký evanjelický kostol. Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos je členom asociácie European Conference of Promoters of New Music. Hlavným usporiadateľom festivalu je Hudobné centrum.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam
von ed