Odporcovia paktu sa zhodujú v tom, že ide o stieranie rozdielov medzi legálnou a nelegálnou migráciu. Broža však v rozhovore pre kanál ČT24 povedal, že termín nelegálna migrácia sa vraj v medzinárodnom práve bežne nepoužíva.
“Používa sa “neregulárna migrácia‘. A v dokumente sa rozdiel medzi legálnou a neregulárnou migráciou uvádza,“ tvrdá Broža z Informačného centra OSN.
Základom dokumentu je podľa neho myšlienka, že migrácia, ktorá vo svete prebieha, by mala byť primárne regulárna, teda legálna. “Znamená to, že by sme ju mali usmerňovať tak, aby sme tú problematickú časť migrácie, ktorá neprebieha v súlade s právnymi predpismi štátov, eliminovali,“ povedal Broža.
Odborník pripustil, že každý štát má právo na suverénne rozhodnutie, krajiny, ktoré sa rozhodli Globálny pakt OSN o migrácii podporiť, vytvorí do budúcnosti dobrý základ.
Nepripúšťa si však, že by mohol mať tento pakt nemal pozitívny posun. “Na druhej strane si dokážem predstaviť, že sa nemusia pripojiť úplne všetky štáty, hoci globálne dohody tohto typu sú v podstate založené na globálnej akceptácii.
Následne reagoval na argumenty českého ministra zahraničia Tomáša Petříčka s tým, že nie je najmenším cieľom ľudí vyzývať a podnecovať, aby migrovali, nič také tam nie je,” odmietol tak slová ministra, že pakt podnecuje migrantov, aby smerovali do ekonomicky výhodnejších regiónov.
Broža tvrdí, že v pakne nie je podnet: Ľudia, migrujte. Podľa jeho slov je tam podnet: “Ľudia, máte možnosť, ak splníte určité podmienky, a môžete mať to šťastie.”
“Negarantuje to hneď možnosť migrovať,” tvrdí Broža aj napriek tomu, že samotné požiadavky na štáty, ako napríklad zvýšiť dostupnosť a flexibilitu ciest pre legálnu migráciu, pôsobia ako pozvánka pre ďalších migrantov v duchu “my to zvládneme”.