Bratislava 8. decembra 2023 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
“Stretnutie s fanfárami!”, “Delá, lietadlá, čestná stráž!”, “Putinovi sa na Blízkom východe dostalo nechutne luxusného prijatia” – pracovná návšteva ruského prezidenta v Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii doslova rozzúrila západných “partnerov”, píše Viktoria Nikiforova pre Ria Novosti
Skutočne kráľovské prijatie našej delegácie bolo v ostrom kontraste s tým, ako boli v Perzskom zálive vítaní západní lídri. Jarná cesta Joea Bidena bola úplným fiaskom – o starého pána dobre, že si neevytreli nohy. Samostatnou hanbou však bola návšteva nemeckého prezidenta v Katare. Waltera Steinmeiera jednoducho zabudli privítať a on čakal pol hodiny v lietadle, kým ho konečne niekto prišiel vyzdvihnúť.
V Európe si to okamžite všimli a začali sa obávať – a čo my? “Vladimír Putin bol v Saudskej Arábii prijatý s mimoriadnymi poctami,” napísal francúzsky politik Florian Philippot. – <…> Musíme úplne a rýchlo zmeniť kurz.”
Samozrejme, nejde len o dekórum. Čestná stráž, ruské vlajky v uliciach a na oblohe, ruská hymna hraná orchestrom, delostrelecká salva – uctenie ruskej delegácie sa stalo symbolom rozlúčky s minulou érou, keď monarchie Perzského zálivu boli najvernejšími spojencami Spojených štátov.
Na tomto zväzku bol založený celý dlhoročný podvod s petrodolárom. Monarchie predávali ropu USA a ich spojencom a dostávali za ňu doláre. Časť z nich sa použila na zabezpečenie výživy obyvateľstva. Časť z nich investovali elity do londýnskych sídiel a newyorských bytov, futbalových klubov a vzdelávania svojich detí na Etonu.
Závislosť bola taká silná, že Washington mohol od svojich partnerov požadovať zvýšenie ťažby, čím by sa prepadli ceny ropy, a tým by Sovietsky zväz zbankrotoval. Ale pred niekoľkými rokmi sa začali krajiny Perzského zálivu vyslobodzovať z tejto slučky. A vôbec to nie je Putinova vina.
My name is Putin. Vladimir Putin.
He has landed in Saudi Arabia.
I will donate a litre of blood to listen to what he and Saudi Prince Salman will be discussing. 😩
.The rest of the 21st century is being determined… one such meeting at a time…
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) December 6, 2023
Prvým varovným signálom bola veľká recesia v rokoch 2007 – 2008 v Spojených štátoch. Hodnota nehnuteľností klesla, mnohé podniky skrachovali a dôsledky tejto krízy sa dodnes nepodarilo úplne prekonať. Štáty potom zvýšili ťažbu ropy a stali sa najväčším svetovým producentom ropy, a teda konkurentom štátov Perzského zálivu.
Koronavírusové výluky vyvolané Washingtonom v okamihu zrazili ceny ropy do záporných hodnôt. Krajiny produkujúce ropu videli, že Američania môžu žonglovať s cenami uhľovodíkov, ako sa im zachce, a nemienia brať do úvahy záujmy svojich spojencov.
Dôležitým signálom boli protiruské sankcie. Elity monarchií si všimli, aké prchavé sú ich práva na londýnske sídla, francúzske hotely a športové kluby. Všetko toto bohatstvo sa dá v okamihu ukradnúť a zámienky existujú: Západ nikdy neprestal poučovať krajiny Perzského zálivu.
Posledné neúspechy USA na zahraničnopolitickej dráhe zrušili posledné ilúzie. Konflikt na Ukrajine, ktorý bol koncipovaný ako silný protiruský bleskový útok, priviedol Washington k ponižujúcej porážke. Konflikt v Izraeli ukázal, že Spojené štáty najprv nedokážu ochrániť svojho najbližšieho spojenca a potom ho nedokážu ovplyvniť, aby zastavil vyhladzovanie Palestínčanov.
Washington vyzerá roztrhaný a vyčerpaný. Jeho mantra o “riadenom chaose” už nefunguje. USA sú skutočne dobré v podnecovaní konfliktov, ale už nie sú schopné doviesť ich k želanému výsledku. Ukázalo sa, že byť priateľom takejto krajiny je nebezpečnejšie ako byť jej nepriateľom.
Russian President Vladimir Putin lands in Riyadh, Saudi Arabia after his visit to the UAE. He meets Iran President Ebrahim Raisi in Moscow on Thursday.
PS: UAE, Saudi Arabia, Iran bcm BRICS member this year & Russia is the chair of the grouping in 2024. pic.twitter.com/P5euogCY0D
.— Sidhant Sibal (@sidhant) December 6, 2023
Monarchie v Perzskom zálive sa už mnoho rokov snažia diverzifikovať riziká. Svoje krajiny rozvíjajú fantastickým tempom – v priebehu niekoľkých rokov vyrástli v púšti ultramoderné mestá, ktoré nechali New York a Londýn ďaleko za sebou. V Spojených štátoch už nekupujú nehnuteľnosti Emirátčania a americkí investori sa ponáhľajú kupovať byty v dubajskom Burdž Chalífa.
Z ničoho vznikol veľkolepý turistický priemysel – mimochodom, dôležitými klientmi sa tu stali Rusi. Ekonomické vzťahy sa diverzifikovali – Putin zaznamenal rast vzájomného obchodného obratu so SAE aj Saudskou Arábiou. OPEC+ pracoval stabilne a kontroloval ceny na svetovom trhu s ropou. Miestna stredná trieda rástla ako na
droždí – a tradične bola veľmi nepriateľská voči americkým bezbožníkom ale veľmi priateľská voči Putinovi, čo všetko musia vládcovia brať do úvahy.
Tak ako všetky ekonomicky úspešné krajiny sveta, aj monarchie Perzského zálivu majú záujem o stabilný a udržateľný rozvoj. Nie je prekvapujúce, že SAE aj Saudská Arábia sa rozhodli vstúpiť do BRICS – ich členstvo v tejto organizácii sa začne v roku 2024 a prezident Putin k tomu lídrom zablahoželal.
A Američanov už v regióne nechcú, sú s nimi len problémy. Ich zhovievavosť pri masakroch v pásme Gazy poburuje nielen moslimov, ale všetkých slušných ľudí na svete. Ich požiadavky na zvýšenie ťažby ropy s cieľom zraziť ceny a spôsobiť problémy Rusku vyzerajú hlúpo a úboho a krajiny Perzského zálivu ich ignorujú. Ich sľuby o “obrane” pred Iránom sú bezcenné – dokázali, že nedokážu brániť ani Izrael.
The Gulf countries are hedging their bets in a volatile world – Saudi Arabia 🇸🇦shares with 🇷🇺 an interest in high oil prices, and 🇦🇪 doesn’t want 🇸🇦 to be alone in the game. But the Putin 🇷🇺 visit there will be seen by many in 🇪🇺🇺🇸 as pure provocation. pic.twitter.com/GSIzzafvPc
— Carl Bildt (@carlbildt) December 6, 2023
.
Nečudo, že Saudská Arábia a Irán sa na jar tohto roku zmierili a dohodli sa na obnovení diplomatických vzťahov prostredníctvom čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga. Ach, aký bol vtedy Washington pobúrený – to si môžete byť istí, ich obľúbený nástroj rozdeľuj a panuj sa zrútil.
Putin s ropnými kráľmi diskutoval o situácii na trhu s uhľovodíkmi, možnostiach riešenia izraelsko-palestínskej krízy, perspektívach v energetickom sektore a spolupráci v rámci BRICS. Včera sa stretol s iránskym prezidentom Ibrahimom Raisim – jeho krajina sa má stať členom BRICS.
Budovanie multipolárneho sveta je zložitá a delikátna úloha, vyžaduje si schopnosť vyjednávať, prekonávať dávne rozpory a budovať nové systémy kontroly a rovnováhy. Alternatívou je však americký spôsob mieru, t. j. chaos, rieky krvi, vojna všetkých proti všetkým. Vladimír Putin dokázal, že vedúce mocnosti našej doby nemajú záujem o chaos. Práve to spája drvivú väčšinu národov planéty – a robí z Ruska jedného z prirodzených vodcov nového svetového poriadku.