Kedysi vyvrheľ, teraz je venezuelský líder záchrancom Západu

Kedysi vyvrheľ, teraz je venezuelský líder záchrancom Západu

Bratislava 20. novembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)

 

Nicolás Maduro sa čoraz viac teší záujmu európskych krajín, ktoré čelia obrovskej energetickej kríze v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu

Nicolás Maduro Emmanuel Macron
Na snímke z videa venezuelský prezident Nicolás Maduro (vľavo) a vpravo francúzsky prezident Emmanuel Macron

Kamery 7. novembra zachytili venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, ako si podáva ruku so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, keď sa stretli na krátkom, ale úprimnom rozhovore na okraj klimatického samitu COP27 v Egypte, píše TRT World.

Reklama

Toto stretnutie bolo široko zdieľané a komentované na sociálnych sieťach, keďže ľudia sa pýtali, či je to znamenie, že európski lídri, ktorých trápi rastúca energetická kríza, sa konečne zmierili s akceptovaním Madurovej vlády.

Macron patril medzi svetových lídrov, ktorí roky odmietali uznať ľavicového Madura za právoplatného vodcu Venezuely, ktorá má najväčšie preukázané zásoby ropy na svete s viac ako 300 miliardami barelov.

Reklama

“Európa, najmä Francúzsko, potrebuje ropu a Maduro potrebuje peniaze,” hovorí Ronald Mayora Synnes, docent sociológie na nórskej univerzite v Agderi.

“Vojna na Ukrajine mala neočakávané a nepriame pozitívne dôsledky pre Venezuelu, ktorej ekonomika zápasí s problémami,” hovorí pre TRT World.

Účty za energie pre spotrebiteľov na celom svete od februára, keď ruskí vojaci vstúpili na Ukrajinu, neustále rastú.

Európa, ktorá pred vojnou dovážala väčšinu zemného plynu z Ruska, čelí po zastavení dodávok plynu vážnemu nedostatku energie. Existujú obavy, že situácia sa ešte zhorší, keďže v nadchádzajúcich týždňoch sa ochladí.

Rusko je druhým najväčším vývozcom ropy. USA viedli spojencov vrátane Spojeného kráľovstva a Európskej únie k tomu, aby uvalili na Rusko rozsiahle hospodárske sankcie vrátane sankcií na vývoz energie.

Reklama

Synnes hovorí, že len týždeň po tom, ako Washington zakázal nákupy ruskej ropy, bola vo Venezuele delegácia amerických diplomatov, aby rokovala s Madurovou vládou.

Takéto stretnutie bolo do konca minulého roka nepredstaviteľné, keďže obe strany nemali diplomatické spojenie od roku 2018, keď sa USA rozhodli uznať venezuelského opozičného kandidáta Juana Guaidóa za prezidenta juhoamerickej krajiny, tvrdí Synnes.

Tento rok Taliansko už nakúpilo od Venezuely viac ako 3 milióny barelov ropy v rámci dohody o výmene ropy za dlh schválenej USA.

Produkcia ropy vo Venezuele drasticky klesla z maximálnej úrovne viac ako 3 mil. barelov denne (bpd) v 90. rokoch minulého storočia na súčasných pol milióna bpd, keďže krajina nebola schopná investovať do svojej ropnej infraštruktúry. Venezuela v súčasnosti vyváža 450 000 bpd, pričom väčšina ropy smeruje do Číny.

 

Reklama
Včasný kompromis

Madurova vláda aj opozícia sa snažia zmierniť hospodárske sankcie voči Venezuele pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú konať v roku 2024.

Najmä opozícia má pred sebou veľa práce, ak chce očistiť svoj záznam, keďže v priebehu rokov nabádala Washington, aby potrestal Madura zahraničnými hospodárskymi obmedzeniami.

Mnohí Venezuelčania považujú opozíciu za zodpovednú za hospodárske bolesti, ktorým čelia, hovorí Synnes, ktorý v rámci svojho výskumu absolvoval cestu do tejto juhoamerickej krajiny a viedol rozsiahle rozhovory s miestnymi obyvateľmi.

“Ľudia chcú riešenie svojich hospodárskych problémov. Chcú však miestne riešenie. Nechcú zahraničné zásahy alebo to, aby ich ropnú spoločnosť prevzala nejaká iná krajina.”

Tridsaťsedemročného Guaidóa, ktorého od prezidentských volieb v roku 2018 podporujú západné krajiny, vymenovali USA za šéfa spoločnosti Citgo, ktorá je cennou venezuelskou spoločnosťou.

Citgo, dcérska spoločnosť venezuelského štátneho ropného gigantu PDVSA, vlastní sieť ropovodov, čerpacích staníc a rafinérií v USA.

Bola hlavným zdrojom príjmov Caracasu predtým, ako Washington nariadil zabaviť jej prevádzky a odovzdať ju dozornej rade zloženej z venezuelskej opozície.

Zmiernenie sankcií je tiež na prvom mieste programu Nórskom sponzorovaného procesu rokovaní medzi Madurovou vládou a opozíciou, hovorí Synnes.

 

Skrytá ruka

Venezuelská ekonomika závislá od ropy sa po páde cien energií v polovici roka 2014 dostala do voľného pádu a počas nasledujúcich 48 mesiacov klesla o 70 %.

Reklama

Keďže vláda bola nútená zrušiť sociálne projekty, hnev verejnosti narástol a v rôznych mestách vypukli protesty.

K hospodárskym problémom Venezuely prispeli aj finančné sankcie, ktoré Washington uvalil po Madurovom víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2018.

Neprešiel deň, aby sa v západnej tlači neobjavili články o tom, ako Venezuelčanom došiel toaletný papier a ľudia sa snažili zohnať lieky pre svoje deti.

Opozičný líder Guaidó, istý si mediálnym pokrytím, sa dokonca objavil na vojenskej základni v Caracase a tvrdil, že stojí na čele vojenského prevratu proti Madurovi. Pokus o prevrat sa skončil neúspechom.

Venezuelská armáda zohráva dôležitú úlohu v záležitostiach krajiny vrátane ropnej spoločnosti PDVSA.

Reklama

Madurovi sa podarilo udržať armádu na svojej strane čiastočne vďaka najdlhšie slúžiacemu členovi jeho kabinetu, ministrovi obrany Vladimirovi Padrinovi Lopezovi.

“Padrino je veľmi dôležitá osoba a má podporu mnohých skupín v armáde. Dokonca aj Guaidó sa pokúsil o prevrat v domnení, že Padrino ho podporí. To sa však nestalo,” hovorí Synnes.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:38

Elon Musk predpovedal koniec dolára, ak sa USA nevysporiadajú so svojím štátnym dlhom.

„Musíme niečo urobiť s naším štátnym dlhom, inak bude dolár bezcenný,“ napísal na svojej sociálnej sieti X.

Počas Bidenovho prezidentovania vzrástol štátny dlh USA na 34,4 bilióna dolárov. Ako predpovedá MMF, v roku 2024 prekročí hranicu 123 % HDP krajiny.

20:12

Americké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo v piatok Rusko zo série “zlomyseľných” kybernetických útokov proti európskym krajinám vrátane Slovenska.

20:04

Jemenskí húsíjski povstalci v piatok pohrozili eskaláciou svojich útokov na lode smerujúce do izraelských prístavov ako odvetu za prípadnú izraelskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. V Rafahu našlo útočisko pred bojmi v iných častiach tejto enklávy vyše milióna Palestínčanov.

19:57

Ceny ropy v piatok klesli a za celý týždeň smerujú k najvýraznejšiemu poklesu za posledné tri mesiace. Náladu na trhoch ovplyvnil najmä horší než očakávaný vývoj na americkom pracovnom trhu za apríl. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.03 h SELČ 83,25 USD (77,49 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 42 centov (0,50 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 78,46 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 49 centov (0,62 %).

19:34

Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Berlíne poprelo zapojenie do vlaňajšieho kybernetického útoku na koaličnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD).

19:23

V Česku sa na budúci týždeň začne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Immediate Response (Okamžitá odpoveď). Zúčastní sa na ňom približne 1200 vojakov, z toho asi 850 ich pricestuje zo Spojených štátov. V piatok to oznámilo české ministerstvo obrany.

18:54

Estónsky politik Kristo Enn Vaga prešiel za necelý týždeň na bicykli 1700-kilometrovú trasu z Tallinnu do Kyjeva. Jeho cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky na pomoc ukrajinskej armáde.

18:37

Rusko bude reagovať “zničujúcim odvetným úderom” v prípade, že Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most alebo Krymský polostrov, varovala v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

18:10

Ruská armáda tento rok dobyla 547 štvorcových kilometrov územia Ukrajiny. Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý ich označil za “nové ruské územia”.

17:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron sa vyslovil proti Macronovej myšlienke vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

„Vyslanie vojsk NATO na Ukrajinu by bolo nebezpečnou eskaláciou, nie je to potrebné,“ povedal Cameron, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva.

17:46

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali