Johnson nahradí premiérku Theresu Mayovú, ktorá neskompletizovala odchod Veľkej Británie z Európskej únie, o ktorom rozhodli občania v referende. Od Johnsona sa očakáva, že ešte tento rok vyvedie Veľkú Britániu z EÚ, aj v prípade, že nedosiahne dohodu s Bruselom.
Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku Veľká Británia nechce stratiť ani na krátke obdobie práva a suverenitu nad svojou krajinou. Pri rokovaniach medzi Britániou a EÚ sú podľa neho potrebné férové rokovania a trpezlivosť.
Paška pre agentúru TASR povedal, že by bolo dobré, keby v EÚ pozorne počúvali Borisa Johnsona pri formulovaní výhrad týkajúcich sa brexitu.
Johnson bude podľa Pašku rokovať o brexite a o prípadných nových požiadavkách Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na odchod, ktoré už avizoval.
“Osobne si myslím, že bude dobré, ak sa nová Európska komisia začne vážne zaoberať pripomienkami Veľkej Británie predovšetkým k írskej poistke, pretože to je zásadný problém Veľkej Británie, ktorá nechce stratiť suverenitu nad svojím územím tykajúcu sa Severného Írska,” dodal Paška.
Británia podľa Pašku nechce stratiť ani na krátke obdobie práva a suverenitu nad svojou krajinou. Pri rokovaniach medzi Britániou a EÚ sú podľa neho potrebné férové rokovania a trpezlivosť.
Odchod bez dohody
Zvolením Johnsona je podľa člena zahraničného výboru Martina Klusa (SaS) pravdepodobný scenár, že Británia odíde z EÚ bez dohody, čo poškodí nielen už aj tak vážne zasiahnutú britskú ekonomiku, ale aj členské štáty EÚ vrátane Slovenska.
“V prípade brexitu bez dohody, ktorý je s Johnsonom na čele britskej vlády najpravdepodobnejší, prestane byť zásadnou otázkou, aká bude budúcnosť Veľkej Británie mimo EÚ, ale či vôbec bude nejaká budúcnosť Veľkej Británie v dnešnej podobe,” skonštatoval pre TASR Klus.
Bude si rozumieť s Trumpom?
Politický analytik Eduard Chmelár, ktorý nedávno založil stranu Socialisti.sk si všimol najmä podobnosť Borisa Johnsona s americkým prezidentom Trumpom.
“Nie, vážení, za to, že si Západ volí nekompetentných lídrov, naozaj nemôže Putin. Ale uznávam, že nový britský premiér Boris Johnson si bude s americkým prezidentom Donaldom Trumpom rozumieť ako s oddeleným siamskym dvojčaťom.”
Bilčík: Hrozí škaredý odchod Británie
K Johnsonovi sa pred mesiacom vyjadril aj nový europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu, ktorý povedal, že Johnson môže znamenať “škaredý” odchod Británie z EÚ.
“O brexite bolo v posledných mesiacoch relatívne ticho, no zdá sa, že po voľbe nového šéfa Konzervatívnej strany a britského premiéra, môžeme už koncom októbra čeliť tvrdému a nepeknému odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Favoritom pri voľbe nového britského lídra je totiž Boris Johnson. Ten už dnes hrozí, že ak EÚ Londýnu neponúkne nové podmienky odchodu, zadrží peniaze, ktoré sa Briti zaviazali platiť do spoločného európskeho rozpočtu.”
Bilčík upozornil, že Briti majú voči Bruselu finančné záväzky bez ohľadu na to, či odídu s dohodou alebo bez dohody. “Už na jeseň nám tak hrozí rozvod, kedy sa jedna strana rozhodne, že svoj podiel nebude platiť bez ohľadu na dôsledky takéhoto kroku. Znamenalo by to, že brexit môže byť už čoskoro tvrdý a budúce vzťahy s Londýnom poznačí nová vlna nedôvery a neistoty aj pre Slovákov žijúcich v Británii či pre našich exportérov na britské ostrovy.”
“O to dôležitejšie je, aby sme sa na takýto škaredý scenár brexitu pripravili. Akokoľvek si ho neželáme, rozhodnutie o ňom je hlavne v rukách britských občanov. Preto musíme v novom Európskom parlamente a doma na Slovensku prijať také kroky, ktoré zaručia, že súčasnú krízu britskej politiky pocítime čo najmenej bolestivo,” dodal na záver.
Jaroslav Zajac