Je čas na systémovú zmenu, komentuje sudca Šamko posledné rozhodnutia ESĽP proti Slovensku

Je čas na systémovú zmenu, komentuje sudca Šamko posledné rozhodnutia ESĽP proti Slovensku

Bratislava 4. augusta 2023 (TerazTakto/HSP/Foto: Screenshot)

 

Veľkou témou posledného videa Teraz takto Anky Žitnej so sudcom Petrom Šamkom je používanie výpovedí kajúcnikov ako rozhodujúceho či niekedy až jediného dôkazu pri konaniach pred súdom. “Je asi čas na systémovú zmenu,” myslí si Šamko

Sudca Peter Šamko u Anky Žitnej v štúdiu
Sudca Peter Šamko u Anky Žitnej v štúdiu. Podobné rozhovory by možno prebudili verejnosť z právneho bezvedomia, ktoré u nej prevláda

Z Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) sa Slovensku vrátila kauza, ktorá nemá veľa spoločné s dnes medializovanými prípadmi, napríklad proti nominantom Smeru SD. To, čo spoločné má, však vyzerá, že je pre ESĽP dôležité. Kauzu zhrnieme veľmi zjednodušene: V prípade vraždy bol páchateľ usvedčený len na základe výpovede dvoch kajúcnikov, ktoré neboli podopreté inými hmotnými dôkazmi, dokonca boli vzájomne v čiastočnom rozpore. ESĽP rozhodol, že ľudské práva odsúdeného boli porušené. Ide o prípad Erik Adamčo, pre tých, ktorí si chcú vyhľadať podrobnosti.

Reklama

 

Pozri, kto to hovorí

Sudca Šamko hneď v úvode rozhovoru s Ankou Žitnou upozornil, že hoci výpovede kajúcnikov sa u nás už roky využívajú, od roku 2019 sa podobných rozhodnutí ESĽP nazbieralo viac. Ide väčšinou o kriminálne mafiánske prípady. Konkrétne Adamčo sa sťažoval, že výpovede kajúcnikov boli osamotené a nepreverené. ESĽP vytýka Slovensku veci, ktoré sa vyskytujú stále dookola a, ako vraví Šamko, aj za posledné tri roky.

Reklama

Čo teda ESĽP pri kajúcnikoch vadí? Ako povedal Šamko, ESĽP tvrdí, že kajúcnik nie je obyčajný svedok. Je to svedok, ktorý sám spáchal trestný čin, preto musí byť jeho výpoveď hodnotená inak ako výpoveď bežného svedka, napríklad dôslednejšie a obozretnejšie. Ďalším tvrdením ESĽP je, že skutočnosť, že sa niekto stal kajúcnikom, neznamená, že hovorí pravdu. To je v priamom rozpore s propagandou posledných troch rokov, ktorá sa snaží presvedčiť verejnosť, že kajúcnici majú vždy pravdu, že nemajú dôvod si vymýšľať. Tieto výčitky adresuje Slovensku ESĽP opakovane.

Práve preto, že kajúcnikovi sú prisľúbené nejaké benefity, získava motiváciu na také konanie. ESĽP hovorí, že to môže byť aj kvôli osobnej pomste. Podľa Šamka je čas prestať s glorifikovaním kajúcnikov, s podsúvaním verejnosti, že vždy hovoria pravdu. ESĽP vytýka Slovensku aj hodnotenie výpovedí kajúcnikov. V prípade Adamča slovenské súdy vyhodnotili rozpory medzi výpoveďami dvoch kajúcnikov ako dôkaz, že hovoria pravdu, že ich nikto nenavádzal na to, ako majú vypovedať. Podľa ESĽP by to malo byť skôr naopak.

ESĽP si všimol aj to, ako Slovensko narába s faktom, či výpoveď kajúcnika je podporená aj nejakým iným dôkazom. U nás je trend podporiť takú výpoveď previerkou na mieste činu, neberie sa do úvahy, že aj tá je vlastne súčasťou výpovede, ktorá sa tým len fragmentuje do viacerých úkonov.

(Je až neuveriteľné, že takéto veci, ktoré napadnú každému človeku s elementárnym zmyslom pre spravodlivosť, sa musia do nášho právneho systému dostávať cez rozhodnutia nadnárodného súdu pre ľudské práva! – pozn. redakcie)

ESĽP do určitej miery karhal naše súdy za to, že namiesto aby sa snažili dokázať skutok, sústredia sa na obranu výpovede kajúcnika. Dokonca súdy odmietajú dôkazy, ktoré výpovede kajúcnikov spochybňujú.

Reklama

A čo za to?

V ďalšom priebehu rozhovoru sa Žitná a Šamko sústredili napríklad na skutočnosť, že kajúcnik u nás, na rozdiel od iných krajín, nepodlieha súdnej kontrole, alebo na bežný fakt, že kajúcnik usvedčuje ľudí zo spáchania trestného činu, ktorý je oveľa menej závažný, než trestný čin, ktorý spáchal on sám. Niekoľko minút venovali aj tomu, ako inštitút kajúcnika deformuje spravodlivosť v krajine, v ktorej je hojne využívaný – v USA.

Po zhliadnutí celého rozhovoru musí človek nadobudnúť pocit, že s tvrdením o existencii právneho štátu u nás je to ako s výpoveďou kajúcnika. Tí, ktorí o právnom štáte hovoria, sa snažia jeho existenciu dokázať práve len tvrdeniami, že existuje, a od tých, ktorí to spochybňujú, odmietajú prijať akékoľvek dôkazy a argumenty, že to tak nie je.  Ak na ESĽP poputujú hromadne žaloby na SR kvôli procesom s kajúcnikmi, vyzerá to, že suma štátneho dlhu o niečo poskočí.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

17:58

Marine Le Penová v stredu vyzvala svojich voličov, aby vo voľbách do Európskeho parlamentu spôsobili strane prezidenta Emmanuela Macrona čo najzdrvujúcejšiu porážku. Podľa správy agentúry AFP to Le Penová uviedla v prejave na sneme svojej strany Národné združenie (RN), ktorý sa konal v juhofrancúzskom meste Perpignan a bol venovaný príprave stratégie strany pred eurovoľbami vypísanými vo Francúzsku na 9. júna.

17:56

V Pásme Gazy sa nachádza viac vojnového odpadu a trosiek než na Ukrajine, uviedol v stredu predstaviteľ Služby OSN pre boj proti mínam (UNMAS) Charles Birch.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali