Austrália sa rozhodla podieľať sa budúci týždeň na vyšetrovaní hromadného komerčného aj takzvaného “vedeckého” lovu veľrýb na zasadnutí Medzinárodnej veľrybárskej komisie v Slovinsku. Ide o ulovenie viac ako 300 vráskavcov malých (minke), z ktorých bolo viacero gravidných samíc.
V tomto tzv. “vedeckom” love Japonci pokračovali po určitej prestávke, pretože Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že lovy neboli vedecké a malo by sa s nimi skončiť. Austrália preto pred pripravovaným zasadnutím komisie v Slovinsku vydala rezolúciu, aby na nej Japonsko vysvetlilo tento svoj lov.
Tento rok si pripomíname 30. výročie celosvetového moratória na komerčný lov veľrýb a 70 rokov od Medzinárodného dohovoru o regulácii lovu veľrýb.
Austrálsky minister životného prostredia Josh Frydenberg vyzýva k celosvetovej ochrane veľrýb s tým, že vláda “silne podporuje globálnye moratórium a bude sa aj naďalej usilovať o trvalé ukončenie všetkých foriem komerčného aj takzvaného vedeckého lovu veľrýb”. Myslí si, že komisia “príliš dlho odkladala zodpovednosť a musí sa viac angažovať v tejto dôležitej a rozporuplnej téme a vytvoriť svoje vlastné závery”.
Už v roku 2008 austrálsky federálny súd zistil, že japonský lov v austrálskom Whale Sanctuary je v rozpore s austrálskym právom a japonskú veľrybársku spoločnosť Kyodo pokutoval sumou jeden milión USD.
Alexia Wellbelove, programová manažérka organizácie Humane Society International, vraví: “Medzinárodný súd aj austrálsky federálny súd odsúdil japonské akcie, je na čase, aby sa medzinárodné spoločenstvo v IWC silne postavilo proti Japonsku pre jeho takzvaný vedecký veľrybársky program.”