Ivan Korčok z Washingtonu by sa chcel vrátiť do Únie, ktorá bude silnejším globálnym hráčom

Ivan Korčok z Washingtonu by sa chcel vrátiť do Únie, ktorá bude silnejším globálnym hráčom

Bratislava 26. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

Odchádzajúci štátny tajomník MZV Ivan Korčok priznal, že Bratislavský summit vyvolal očakávania, ktoré sa ešte stále nepodarilo naplniť

Na snímke Ivan Korčok (vpravo)

Za tri roky, čo bol Ivan Korčok štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí, sa urobilo mnoho pozitívneho, pokiaľ ide o zvládanie kríz či jednotu Európskej únie pri brexite, na druhej strane, po Bratislavskom summite vznikli očakávania, a tie neboli ešte naplnené. „Prichádzal som v období, keď doznievala grécka kríza, ale zároveň vrcholila migračná kríza. Odvtedy sa pri týchto krízach aj brexite urobilo mnoho a urobilo sa mnoho pozitívneho. Samozrejme, je zlé, že Británia odchádza, ale na strane pozitív, tá situácia sa nejako zvláda,“ povedal v rozhovore pre SITA odchádzajúci štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok s tým, že brexit je zásadný zárez do existencie Únie. Korčok bol štátnym tajomníkom tri roky, venoval sa hlavne otázkam súvisiacim s Európskou úniou. Od jesene bude veľvyslancom v USA.

Reklama

Pokiaľ ide o brexit, Korčok vysoko hodnotí jednotu, to že Únia hovorí jedným hlasom ako má vyzerať odchod Británie. „Snažíme sa to uzavrieť čo najskôr, aby sme sa bavili o budúcnosti. Toto sa zvláda s tou dôležitou výhradou, že odchod Británie je obrovská strata. Veľa sa urobilo aj v migrácii. Migrácia nás hlboko poznačila, rozdelila politicky, ale vidíme sami, že vďaka mnohým opatreniam, ktoré Únia urobila, vďaka veľkým nákladom, ktoré to stálo, aj túto krízu dostávame postupne pod kontrolu,“ zhodnotil Korčok to, ako sa za tri roky jeho pôsobenia na tomto poste menila Európska únia.

„Čo vidím ako isté sklamanie, je, že pred dvomi rokmi sme tu v Bratislave počas nášho predsedníctva podľa môjho názoru veľmi správne zvolali summit, ktorý mal byť veľmi mobilizačný, a on aj veľmi mobilizačný bol. Na Hrade vznikli veľké očakávania, ale keď dnes porovnáme pohľad spred dvoch rokov s realitou, tak myslím si, že sme vtedy čakali viac,“ priznal Korčok. Ako vysvetlil, on očakával, že minimálne v tých veciach, ktoré sú pre Úniu a jej budúcnosť kľúčové, a to je dopracovať projekty menovej únie, vnútorného trhu či schengenského priestoru, sa pohneme ďalej. „Tá stavba ostáva nedokončená. Stále mám pocit, že len pridávame na niektorých častiach, dostaviame múry, ale už poďme stavať strechu, kým svieti slnko, aby nám tam znovu do nej nenatieklo. Za tieto dva roky je moje sklamanie v tom, že sme sa v mnohých veciach jednoducho neposunuli. Stále dlžíme našim občanom odpovede. Ja ich dnes takisto nemám,“ vysvetlil Korčok.

Reklama

„Moja najťažšia skúsenosť, za tých desať rokov, ktoré som strávil vo vnútri EÚ, bola jednoznačne kríza eura. Boli situácie, keď euro naozaj stálo na pokraji priepasti a ja stále opakujem slová, ktoré vtedy zneli možno pre niekoho až neadekvátne, ale nemecká kancelárka Angela Merkel povedala, buď zachránime euro, alebo sa nám rozpadne celá Európska únia. To bola mimoriadne dramatická situácia,“ odpovedal na otázku, ktorá situácia v EÚ bola pre neho najnáročnejšia. Na druhej strane dodal, že pokiaľ ide o najväčšie politické náklady a rozdelenie Únie, to spôsobila migračná kríza. „Tá hrozba nebola takého charakteru. Pri eure mali ľudia odrazu strach o depozity, čo sa stane s ich menou, ktorú majú v peňaženke… Migračná kríza bola iná. Bolo to o ľuďoch – ľudských bytostiach, ktoré nekontrolovane prichádzali do EÚ, neboli sme schopní naplniť podstatu schengenského priestoru – a to je ochrana vonkajšej hranice. Zároveň sme tu mali hlboký rozkol o tom, ako bude vyzerať naša odpoveď,“ povedal Korčok.

Po štyroch – piatich rokoch, keď sa bude vracať z Washingtonu, by sa chcel vrátiť do Únie, ktorá bude otvorená ostatným, ktorá sa nebude uzatvárať do seba. „Veľmi by som chcel vidieť, aby sme boli oveľa silnejším, rešpektovanejším, globálnym aktérom. Ak niekde ako EÚ krívame, tak je to náš zahranično-politický výtlak. Už 70 rokov žijeme zo zakladajúceho DNA – že Únia riešila všetko dovnútra. Ale dnes žijeme v opačnom svete, takmer každý problém, s ktorými sme konfrontovaní, je z vonkajšieho prostredia,“ vysvetlil Korčok. Samozrejme, zároveň by to mala byť Únia, ktorá nebude ľuďom nosiť Jóbové zvesti, ako tomu bolo, keď sme bojovali o záchranu spoločnej meny.

Na otázku, ako sa to dá docieliť, keď každá krajina má iné záujmy, napríklad pokiaľ ide o ruské sankcie, Korčok odpovedal, že spoločná zahraničná politika bude silnejšia, keď si každý jeden štát – veľký či malý, uvedomí, že spoločný výtlak viac ako 500-miliónového spoločenstva a trhu s obrovským potenciálom bude vždy silnejší, ako keď si krajiny svoje záujmy budú ošetrovať individuálne. „V praxi to podľa môjho názoru znamená, že je najvyšší čas, aby sme aj v spoločnej zahraničnej politike robili odvážne rozhodnutia a nielen rozhodnutia, ktoré majú najnižší spoločný menovateľ, ktoré sú takým kompromisom, že všetci s nimi môžeme žiť v EÚ, ale vo svete si ich nikto nevšimne,“ pokračoval štátny tajomník a dodal, že s tým súvisí aj to, či máme dosť inštrumentov, či vynakladáme na projekciu našej sily a našich záujmov v zahraničí dostatočné množstvo prostriedkov. „Ak chceš mať výtlak vonku, tak to súvisí aj so zdrojmi. Ak chceš mať výtlak vonku, musíš mať aj vojenské spôsobilosti. Tu sa treba zomknúť a treba začať konečne konať,“ uviedol Korčok. Pokiaľ ide napríklad o to, aké protichodné postoje majú európske krajiny ku Kremľu, Korčok tvrdí, že nejednota je práve to, čo robí našu zahraničnú politiku všetkým, len nie vplyvnou.

Ivan Korčok pôsobil tri roky ako štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí, rok zastupoval ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka počas jeho pôsobenia v OSN. Štátnym tajomníkom bol aj v rokoch 2002 – 2005. Venoval sa európskym otázkam, na starosti mal predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ počas druhého polroka 2016. V rokoch 2009 až 2015 zastával post stáleho predstaviteľa Slovenska pri EÚ, na ktorý prešiel z veľvyslaneckého postu v Berlíne (2005 – 2009). V minulosti zastával funkciu vedúceho delegácie pre prístupové rokovania do NATO. V začiatkoch svojej diplomatickej kariéry pôsobil aj v Berne či Bonne.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

16:43

Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu.

16:42

Ministri obrany Číny a Iránu sa dohodli na užšej vojenskej spolupráci počas zasadnutia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré sa koná v Kazachstane.

16:41

Propalestínski študenti v piatok zablokovali vchody do renomovanej parížskej univerzity Sciences Po na protest proti jej postoju voči vojne v Pásme Gazy.

16:40

Polícia upozorňuje na víkendové obmedzenie v doprave na diaľnici D2 v smere do Bratislavy. Informuje o tom na sociálnej sieti.

16:24

V letnej sezóne pomôžu bratislavskému letisku M. R. Štefánika stovky brigádnikov. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Novotu je nahlásený dostatok brigádnikov, avšak počas hektických dní ich budú potrebovať viac. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD).

letisko M. R. Štefánika
Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota
16:23

Guvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta vyzval na “včasné, zároveň však iba mierne” znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Takýto postup umožní ECB reagovať na zmeny vo vývoji na trhu a zmierniť riziko dlhodobej ekonomickej stagnácie v eurozóne.

16:22

Spojené štáty stiahnu časť svojich vojakov z Čadu, informoval vo štvrtok Pentagón. TASR

16:22

Na začínajúcu sa letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách. Prvý charterový let tejto dovolenkovej sezóny vypravili v piatok skoro ráno, smeroval do egyptskej Hurghady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali