Mahmúd Musáví Madžd, ktorého tiež obvinili z práce pre izraelskú rozviedku Mosad, popravili v pondelok ráno.
Trestné stíhanie odsúdeného sa začalo ešte pred smrťou Sulejmáního a údajne nemá nič spoločné s operáciou USA proti iránskemu generálovi.
USA vykonali 3. januára v Bagdade operáciu s cieľom likvidácie Sulajmáního. V reakcii na to zaútočil Irán na irackú základňu, kde sú rozmiestnení americkí vojaci. Prezident USA Donald Trump a vedenie Pentagonu pôvodne vydali vyhlásenie, že k žiadnym obetiam ostreľovania nedošlo. Potom ale nútili vojakov priznať, že obete boli, pričom ich počet stále rástol.
Reakcie na správu OSN
Správa OSN ohľadom vraždy iránskeho generála Kásima Sulejmáního “denervovala USA,” vyhlásil iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa.
“Zverejnená správa svedčí o nezákonnosti aktivít USA. Ich prudká reakcia ukazuje, ako veľmi kvôli tomu denervovali,” vyhlásil minister, ktorého komentár zverejnila štátna televízna a rozhlasová spoločnosť IRIB na svojej stránke na Telegrame.
Nezávislá zvláštna expertka Rady pre ľudské práva OSN pre mimosúdne popravy Agnes Callamardová predtým vyhlásila, že USA využili ako zámienku sebaobranu, aby zlikvidovali Sulejmáního a, že existuje riziko, že iné štáty túto taktiku prevezmú. Zdôraznila, že štáty majú presne stanoviť, čo je to sebaobrana a ako možno použiť túto stratégiu za účelom odstránenia nevhodných osôb.
Minister zahraničia USA Mike Pompeo neakceptoval kritiku OSN a označil závery zvláštnej expertky za fiktívne.