“Iránsky minister zahraničia v liste označil za námorné pirátstvo nezákonné, provokatívne a nebezpečné hrozby a vyhrážky zo strany USA. Vyhlásil, že sú hrozbou pre región. Zaríf takisto pripomenul, že vláda USA je zodpovedná za dôsledky akýchkoľvek nezákonných akcií a zdôraznil, že Irán má právo na nevyhnutné opatrenia proti týmto hrozbám,” uvádza sa vo vyhlásení iránskeho ministerstva zahraničia.
Iránske ministerstvo zahraničia tiež predvolalo švajčiarskeho veľvyslanca, ktorý zastupuje Spojené štáty v Teheráne. Diplomata požiadali, aby oznámil Washingtonu dotyčné varovanie iránskych úradov.
Minister zahraničia Venezuely Jorge Arreaza skôr vyhlásil, že Spojené štáty stíhajú tankery prevážajúce palivo do zeme, a označil podobné rokovania za porušenie medzinárodných noriem a práv občanov Venezuely.
Agentúra Reuters predtým s odvolaním sa na vysoko postaveného zástupcu administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa informovala, že Washington zvažuje opatrenia, ktoré môžu byť prijaté voči Iránu, ktorý dodáva Venezuele ropu. Podľa zdroja agentúry je Washington celkom presvedčený, že venezuelská vláda platí za dodávky “tony zlata“.
O tom, že Irán odoslal do Venezuely približne päť tankerov s ropou, informoval portál Al–Masdar News. Uvádzali, že k podobným krokom došlo kvôli palivovej kríze, ktorou Venezuela prechádza v dôsledku obchodnej blokády zo strany Spojených štátov a ich spojencov.
Pripomeňme, že po aprílovom incidente s nebezpečnými manévrami v Perzskom zálive veliteľ Iránskych revolučných gárd Hossein Salami varoval, že námorníctvo krajiny bude útočiť na americké vojenské lode, pokiaľ budú ohrozovať bezpečnosť civilných a vojenských plavidiel. Zareagoval tak na rozkaz prezidenta Trumpa ničiť iránske vojenské lode, ktoré na mori prekážajú americkým silám.
V roku 2018 Spojené štáty jednostranne odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a znovu uvalili na Teherán sankcie, vrátane sekundárnych, ktoré sa vzťahovali k iným krajinám obchodujúcim s Iránom. Washington vtedy oznámil svoj zámer znížiť vývoz iránskej ropy na nulu.