Zelenskyj na stretnutí so zástupcami krymských Tatárov zdôraznil, že chce vybudovať štát, v ktorom by sa všetci cítili ako občania Ukrajiny. „Bol by som rád, keby sa všetci cítili ako plnoprávni občania a nezabudli na históriu a tradície svojich vlastných ľudí. Chceme vás podporovať nielen slovami, ale aj skutkami na legislatívnej úrovni,“ uviedol.
Islam je po kresťanstve druhým najväčším náboženstvom na Ukrajine, keďže tatárske obyvateľstvo krymského polostrova sa prevažne radí k moslimov. Zelenskyj tiež inicioval vytvorenie pracovnej skupiny v úrade prezidenta na riešenie problémov, ktorým čelia krymskí Tatári. Podľa prezidenta sa skupina zameria na právne aj ekonomické otázky a bude zahŕňať zástupcov krymských Tatárov.
Líder krymských Tatárov, Mustafa Džemilev, poďakoval prezidentovi a uviedol: „Dúfame, že téma Krymu, téma jeho návratu k Ukrajine a obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny, nikdy nezmizne z programu vedenia nášho štátu.”
Zelenskému, jeho vláde, ako aj zástupcom krymských Tatárov, asi očividne nevadí to, že po nezávislom referende v roku 2014 sa Krymský polostrov pripojil k Rusku, a že Ukrajina tak nemá de facto na Krymskom polostrove žiadnu moc.
Od pripojenia k Rusku sa krymskí Tatári vláde Ukrajiny ako aj mimovládnym organizáciám neustále sťažujú na “neoprávnené zadržiavanie” a “porušovanie ľudských práv” na Krymskom polostrove.
Andrea Lopatková