Ako uviedol Hajšel, opatrenia budú europoslanci schvaľovať vo štvrtok a v piatok (16. a 17. 4) na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu, ktoré väčšina absolvuje online.
“Som rád, že sa nezabudne ani na najviac sociálne odkázaných, keď na potravinovú a materiálnu pomoc vytvoríme Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby.”
Hajšel dodal, že okamžitá niekoľko miliardová pomoc pôjde na distribúciu ochranných zdravotníckych potrieb, ale aj ventilátorov v štátoch, ktoré to teraz najviac potrebujú. “Ako vidíme, európskych nástrojov pomoci pribúda a dúfajme, že aj naša vláda ich začne využívať,” skonštatoval europoslanec.
V závere ešte doplnil, že diskutovať budú aj o tzv. korona eurobondoch či recovery bondoch. “Teda európskych dlhopisoch, ktoré budeme garantovať priamo z rozpočtu EÚ,” vysvetlil.
Klus: Ambíciou EÚ je nájsť vhodný mix opatrení, ktoré budú limitovať šírenie nákazy, zlepšovať epidemiologickú situáciu v Európe, ale zároveň nepoložia naše ekonomiky
Štátny tajomník MZVaEZ SR Martin Klus (SaS) na sociálnej sieti informoval o tzv. exit-stratégií, ktorú v stredu predstavili čelní predstavitelia EÚ. Táto stratégia prináša odporúčania pre členské štáty na koordinované a postupné uvoľňovanie zavedených opatrení v boji so šírením nákazy.
“EÚ tak reaguje na viaceré členské štáty, ktoré začínajú s uvoľňovaním opatrení. Verím, že aj Slovensko ako nateraz jedna z najmenej zasiahnutých krajín pandémiou, bude súčasťou tejto diskusie,” napísal Klus.
Dodal, že budúci týždeň sa kvôli tomu uskutoční videokonferencia s partnermi na Rade pre všeobecné záležitosti a téma bude diskutovaná aj medzi lídrami krajín na budúci štvrtok, na čo sa na ministerstve musia pripraviť . “Ambíciou EÚ je totiž nájsť vhodný mix opatrení, ktoré budú limitovať šírenie nákazy, zlepšovať epidemiologickú situáciu v Európe, ale zároveň nepoložia naše ekonomiky, pretože tým by opäť trpeli len ľudia.”
“Vieme, že boj s vírusom nie je ešte ani zďaleka vyhratý. A i keď nám je jasné, že nás čaká veľká ekonomická recesia, spoločná európska odpoveď v podobe Plánu pre ekonomickú obnovu tzv. ‘Recovery Strategy’ je presne to, čo ľuďom môže dodať tak prepotrebnú nádej, že opäť bude dobre,” pokračoval Klus s tým, že dúfa, že plán uverejnenia koncom apríla sa dodrží.
Tatiana Stará