Global Times: Obchodná vojna s Čínou? To je to posledné, o čom by Európa mala uvažovať

Global Times: Obchodná vojna s Čínou? To je to posledné, o čom by Európa mala uvažovať

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Chinatopix)

 

Portál Global Times zverejnil komentár na tému obchodná vojna medzi Európou a Čínou. Čaká nás nový konflikt?

čínska mena_juan
Ilustračné foto

Vypukne medzi Čínou a Európou obchodná vojna? Ide o nebezpečnú tému, ktorú verejná mienka v Európe, vrátane Nemecka, skloňuje vo všetkých pádoch. Čína a Európa boli v posledných rokoch hlavnými vzájomnými obchodnými partnermi a spoločne prekonali mnohé búrky. Vzhľadom na vysoko komplementárny priemyselný reťazec a veľkú hospodársku vzájomnú závislosť je logické, že obchodná vojna by sa nemala stať vážnou témou v diskusii o európskej politike voči Číne. Niektoré médiá však Európanom vykreslili “svet naruby”: Podľa iných sa Európa musí pripraviť na konflikt s Čínou, pričom vysoká hospodárska závislosť medzi Čínou a Európou nie je pre kontinent dividendou, ale “rizikom”.

Reklama

Treba zdôrazniť, že pre Európu nemožno ignorovať škody, ktoré by tieto protiprúdy verejnej mienky priniesli. V súčasnosti čelí európska ekonomika viacerým problémom vrátane rusko-ukrajinského konfliktu, energetickej krízy, vysokej inflácie, opakovaných epidémií COVID-19 a pretrvávajúcich období vysokých teplôt a sucha. V čase, keď by si Európa mala vážiť mier, vonkajšie prostredie priaznivé pre rozvoj, niektorí ľudia na kontinente majú v úmysle umelo vytvárať konflikty s Čínou. Je to len preto, že Čína sa stáva čoraz dôležitejšou pre európske záujmy, kontinent sa preto musí od Číny oddeliť, chrániť sa jej a odpudzovať ju?

Celkovo sa európska mienka v súčasnosti sústreďuje najmä na dve otázky. Prvou je, či dobrovoľne znížiť hospodársku a obchodnú závislosť od čínskeho trhu, alebo inak povedané, odpojiť sa od Číny. Po druhé, ak Európa neakceptuje niektoré politiky a rozhodnutia Číny, mala by sa uchýliť k obchodným sankciám? Je zrejmé, že mnohí Európania sú týmito dvoma problémami posadnutí, ale treba povedať, že nastoľovanie týchto dvoch otázok je skutočne problém.

Reklama

Pokiaľ ide o prvú otázku, úzke hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a Európou by sa nemali interpretovať ako jednostranná závislosť jednej strany od druhej, ale skôr ako normálna “vzájomná závislosť”. Európske hospodárstvo, najmä nemecké hospodárstvo, je silne orientované na vonkajší trh, čo je podmienené všeobecným trendom hospodárskej globalizácie, ktorý Európa zachytila, a tak v plnej miere získala výhody. Podľa správy, ktorú vydal inštitút IFO, by obchodná vojna a oddelenie EÚ a Nemecka od Číny stálo Nemecko takmer šesťkrát viac ako brexit. Bývalý prezident USA Donald Trump počas svojho pôsobenia v úrade používal voči mnohým krajinám clá, proti čomu sa Európa, najmä Francúzsko a Nemecko, dôrazne postavila. Keďže škody spôsobené vtedajšou obchodnou vojnou pretrvávajú na európskom kontinente dodnes, v európskej verejnej mienke by sa nemalo objavovať najmä slovo “obchodná vojna”.

Druhá otázka odráža aroganciu a predsudky, ktoré majú niektorí ľudia v Európe hlboko v mysliach voči Číne. Sú zvyknutí posudzovať iných vrátane Číny s pocitom nadradenosti. Podľa ich názoru sa hospodárske a obchodné sankcie môžu použiť ako politický tromf na potláčanie. V skutočnosti Európa nie je v takej pozícii a ani nemá takú moc. Prvým problémom je do veľkej miery meranie iných podľa vlastného štandardu. Tieto dve otázky sú dve strany tej istej mince, ktoré sa navzájom posilňujú. Tí, ktorí naliehajú na potlačenie Číny, sú znepokojení a obávajú sa rastúceho významu Číny. Chceli by sme tiež pripomenúť, že niektorí ľudia v Európe by nemali uvažovať o vytvorení podmienok na spochybnenie základných záujmov Číny tým, že znížia svoju hospodársku a obchodnú závislosť od Číny, čo je stavanie voza pred koňa.

Je skutočne veľa vecí, ktoré Európu znepokojujú a ktoré sa stali živnou pôdou pre rôzne extrémistické názory. Čína, ktorá je od Európy vzdialená, sa stala pre niektorých ľudí terčom na ventilovanie svojej nespokojnosti. Žiadny z uvedených problémov však nespôsobila Čína. A je nesprávnym spôsobom, ako zmierniť obavy tým, že sa otrávia základy vzájomnej dôvery medzi Čínou a Európou a podkope sa hospodárska spolupráca. V posledných rokoch USA vyvíjali silný tlak na Európu v súvislosti s hlavnými geopolitickými otázkami. Výsledkom je, že USA z toho profitovali, zatiaľ čo Európa klesla. Európa si teraz musí usporiadať domáce záležitosti a zistiť, do akej miery jej obavy v súvislosti s Čínou skutočne pochádzajú z Číny a do akej miery z odovzdania strategickej autonómie USA.

Bývalý nemecký kancelár Helmut Schmidt údajne povedal, že Nemecko by si malo dať pozor, aby nebolo morálnym apoštolom sveta. Táto veta platí aj pre celú dnešnú Európu. Viacerí európski ekonómovia nedávno pre médiá uviedli, že ľudia musia oddeliť politické rozdiely od normálneho obchodu a Čína si zaslúži náležitý rešpekt, pričom varovali Európu pred krátkozrakým konaním. Ich pripomienka je cielená, pretože verejná mienka v Európe vykazuje znepokojujúce tendencie. Zdá sa, že niektoré časti obsahu sú skopírované z USA. Európa však nie je štátom USA. Túto dôležitú skutočnosť nemôžu Európania ignorovať, inak ľahko spadnú do veľkej jamy, ktorá je špeciálne pre Európu vykopaná.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali