Soros poznamenáva, že “katastrofický kolaps zamestnanosti v USA spôsobený kronavírusovou krízou vyžaduje od federálnej vlády oveľa viac ako doteraz“.
Pripomenul, že za posledné tri týždne požiadalo o dávky v nezamestnanosti asi 17 miliónov Američanov a že v najbližších týždňoch by údajne mohlo zaniknúť minimálne 24 percent amerických pracovných miest.
“To by sa rovnalo najhorším rokom Veľkej hospodárskej krízy a znamenalo by to, že viac ako 37 miliónov Američanov je bez práce,“ pokračoval americko–maďarský miliardár.
„Režim spánku“ pre ekonomiku USA?
Soros verí, že na riešenie tohto problému je potrebné sa zamerať na udržanie ekonomiky v “režime spánku“. “To bude vyžadovať, aby sa to nedotklo podnikov, pracovníkov a aby sa pripravili, prebudili a vrátili sa do práce, akonáhle zdravotná kríza skončí, za účelom dosiahnutia silného zotavenia. Ako? Federálna vláda musí okamžite zaručiť výplaty všetkých Američanov po celú dobu krízy,” vyhlásil.
Poukázal na rad krajín zasiahnutých koronavírusom vrátane Nemecka, Francúzska, Dánska, Írska, Holandska, Veľkej Británie a Austrálie, ktoré poskytovali priame financovanie zamestnávateľom s cieľom “pokryť výplatu pracovníkov a udržať pracovníkov v ich zamestnaní počas karantény“.
Soros ocenil americký kongres za to, že nedávno schválil zákon o CARES (Coronavirus Aid, Relief a Economic Security) vo výške dvoch biliónov dolárov, ale zároveň skritizoval, že “finančné prostriedky pridelené na program boli príliš nízke a poskytovanie finančných prostriedkov – s pôžičkami prostredníctvom bánk – je príliš byrokratické a pomalé“.
“Potrebujeme akciu, ktorá je rýchla, priama a v mierke,“ dodal.
Zákon o záruke výplaty
Soros v tejto súvislosti označil navrhovaný zákon o výplate, ktorý predpokladá, že “ochrana bude rozšírená na všetkých 152 miliónov amerických pracovníkov, a nielen na 60 miliónov pracujúcich pre malé podniky“.
Vysvetlil, že návrh objasňuje, ako môžu spoločnosti získať podporu “rýchlo, priamo a elektronicky, nie prostredníctvom bánk a byrokracie“.
Soros vyzval Kongres a americkú administratívu, aby konali okamžite, aby zastavili “katastrofický kolaps zamestnanosti, ktorý práve prebieha“.
Podľa prieskumu v marci v USA zaniklo 701 000 pracovných miest a nezamestnanosť vzrástla na 4,4 percenta. Najnovšie údaje Johns Hopkins University naznačujú, že v USA je potvrdených 582 594 prípadov koronavírusu, 23 649 ľudí zomrelo.