Frank Hay: Pre Havajčanov bol ich rodák Barack Obama nádejou, ktorú nenaplnil

Bratislava 6. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

 

Frank Hay tvrdí, že USA citlivo vnímajú hrozby vo svete, no často konajú ako kôň s klapkami na očiach, ktorý ide len jedným smerom

Na snímke americký prezident Barack Obama
Na snímke americký prezident Barack Obama

Milovník Havajských ostrovov, dobrovoľník, skúmajúci ich históriu, občiansky aktivista i muž, ktorý plánoval cvičenia amerických vojenských ponoriek v Pacifiku. Frank Hay, ako veterán vojny vo Vietname, tvrdí, že USA citlivo vnímajú hrozby vo svete, no často konajú ako kôň s klapkami na očiach, ktorý ide len jedným smerom. Bol nadšený, keď sa prezidentom USA stal havajský rodák Barack Obama, no v najbližších prezidentských voľbách si už nemá koho vybrať. Povedal to v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky.

 

Na Havajských ostrovoch žijete už päť desiatok rokov, hoci odtiaľ nepochádzate. Ako ste sa ocitli v tomto kúte sveta?

Môj otec bol veliteľ v armádnom letectve. Prevelili ho na Havajské ostrovy a napokon tam ostal s celou rodinou. Pre mňa to bolo skvelé rozhodnutie, pretože sú prekrásnym miestom pre život.

 

V čom sú také dobré?

Havaj je pokojná a milá lokalita. Možno s výnimkou Honolulu, ktoré je rušným mestom. Drvivá väčšina havajského územia je omnoho tichším miestom, ako je väčšina amerického vnútrozemia.

 

Havajské ostrovy sú aj miestom unikátneho prírodného bohatstva, ktoré je endemické, čiže sa inde na svete nevyskytuje….

To sedí. Veľa som sa o ňom naučil ako dobrovoľník v Bishopovom múzeu, ktoré sa venuje havajskej histórii a kultúre. Rovnako som pôsobil v jednom z najväčších prírodovedeckých inštitútov na svete, v Národnej tropickej a botanickej záhrade. Havaj je od najbližšej pevniny vzdialený viac ako 2000 míľ. Väčšina jeho rastlín, stromov, živočíchov žila v izolácii. Preto mnohé druhy sa nenachádzajú nikde inde na svete, len na Havaji. To ho robí unikátnym miestom. Okrem Havaja som žil aj v Texase, na Floride či v Európe a tak môžem porovnávať. Každé z týchto miest bolo niečím zaujímavé. Napríklad teraz som na Slovensku a môžeme vám závidieť vaše bohatstvo lesov a vodstva, ako sú rôznorodé jazerá a rieky. Havaj má v sebe tiež niečo špeciálne. Také bohatstvo farieb, aké tam možno vidieť, azda nie je nikde inde na svete. Napríklad zelená a modrá sa vyskytuje v neprebernom množstve odtieňov.

 

Havaj je však vyhľadávaným miestom aj pre astronómov. Svetoznámy je komplex observatórií na vrchole vyhasnutej sopky Mauna Kea. Prečo je takým vhodným miestom na pozorovanie hviezd?

Mauna Kea sa nachádza vo výške 4206 metrov. Vzduch je tam čistý a bez známok znečistenia a to vytvára výborné podmienky pre pozorovanie hviezd a výskum vesmíru.

 

Aktuálne žijete na ostrove Kauai, ktorý sa nazýva aj ostrovom záhrad…

To je pravda a je to aj vďaka veľkej vlhkosti na ostrove. Sú na ňom miesta, kde za rok napadne viac ako desať metrov zrážok. V súčasnosti je to tretie najvlhkejšie miesto na svete a druhé na Havaji po ostrove Maui. Dlhé roky však platilo, že najviac prší na ostrove Kauai.

 

Ktoré miesto na nich máte najradšej?

Povedal by som, že je to les Kokee. Nádherné a chránené miesto. Les plný akácií a mýrt prechádza do krásnych a dlhých pláží. Tento les je vyhľadávaný aj pre bohatú vtáčiu populáciu, kde by som spomenul malú havajskú pueo alebo malého a chráneného včelárika akikiki. To je pre mňa najkrajšie miesto.

 

Témou pre ochrancov prírody je aj globálne otepľovanie. Vidieť jeho stopy aj na Havaji?

Žiaľ, áno. Vidieť to na tamojších vtákoch. Mnohé trpia na vtáčiu maláriu, ktorú prenášajú cudzorodé komáre. Tie nikdy na Havajských ostrovoch neboli, no meniaca klíma im vytvára dobré podmienky na život. Tie komáre dokážu decimovať našu vtáčiu populáciu.

 

Havajské ostrovy však okrem prírodných krás majú pre USA aj iný, strategický význam…

Havajské ostrovy boli po stáročia kráľovstvom, v ktorom vládli dynastie pôvodných obyvateľov. V roku 1810 zjednotil všetky ostrovy Kamehameha I a vytvoril Havajské kráľovstvo. Od polovice 19. storočia rástol americký vplyv na Havajských ostrovoch, kde podnikatelia získali množstvo pozemkov. Ich tlak spôsobil, že v roku 1893 musela posledná kráľovná Liliuokalani opustiť trón. USA chceli využiť ostrovy pre potreby vojenského loďstva, najmä ako miesto, kde môžu lode doplniť palivo a zásoby. Havajské ostrovy tak mali nielen strategickú polohu, ale boli zaujímavé aj pre svoje poľnohospodárske produkty, najmä cukor, ktorý produkovali americké firmy.

 

Ale aj pre vojenské základne, ktoré sa tam neskôr vybudovali. Napokon, vy sám ste boli v tejto oblasti aktívny…

Áno, pracoval som pre federálne ministerstvo obrany viac ako 20 rokov v rámci ponorkových vojenských síl. Na Havaji je základňa pre všetky námorné zložky, ktoré pôsobia v Tichomorí. Je preto logické, že súostrovie má kľúčový význam pre bezpečnosť USA. Tým, že sa nachádzajú 2300 námorných míľ od amerického pobrežia, je efektívnejšie kontrolovať Pacifik z týchto základní.

 

Váš otec bol v armáde. Bola teda vaša voľba, byť súčasťou ozbrojených síl, logická, aby nepadlo jablko ďaleko od stromu?

Nemám technické a ani lekárske vzdelanie. Objavila sa príležitosť pracovať pre ozbrojené sily a ja som ju jednoducho využil. Chcel som žiť a pracovať na ostrove Kauai a armáda mi to umožnila. Pracoval som v riadiacom centre ponorky, kde sme napríklad organizovali cvičenia pre ne alebo vojnové hry, kde sa skúšali útočné i obranné operácie proti cudzím ponorkám a lodiam. Bolo to v období po skončení studenej vojny, takže aj napätie počas týchto akcii nebolo extrémne.

 

Kto bol v tom období, počas vojnových hier, hlavným oponentom USA, keďže už nebola studená vojna?

Odpoviem trochu inak. V minulosti som slúžil aj vo Vietname v štábe ako tlmočník v rokoch 1966-69 a tam som na vlastnej koži zažil hrôzy vojnového konfliktu. USA vnímajú potenciálne hrozby vo svete a aj na ne odpovedajú, no často sú ako kôň, ktorý má klapky na očiach, alebo vidí len jeden smer. Nevie do hĺbky chápať okolitý svet v jeho rôznorodosti. Mňa rodičia viedli k tolerancii a vnímaniu, aby som rešpektoval a chápal aj iných ľudí a iné kultúry. USA vidia nepriateľa aj tam, kde nie je, alebo by nemal byť. To sa potom prenáša aj do zahraničnej politiky krajiny.

 

Je zrejmé, že nemáte čiernobiele videnie sveta. Prečo ste potom išli do vojny vo Vietnamu, ktorú veľká časť mladých Američanov odmietala?

Bola to vojenská povinnosť. Mal som v tom čase dobré zamestnanie, ale dostal som povolávací rozkaz a vtedy som nemal na výber.

 

Ako si na to obdobie spomínate?

Táto vojna bola zlá. Pritom nie som pacifista a myslím si, že občas môže prísť k situácii, kde je vojna jediným riešením. Vojna vo Vietname takou nebola a to tvrdím, hoci som nebol nasadený v prvej línií. Napokon aj pre USA to bola tragická historická udalosť, podobne ako vojny v Iraku a v Afganistane. Som len obyčajný americký občan, ktorý nemôže hovoriť za vládu krajiny, no mám pocit, že naše konflikty často vznikajú z nepriateľstva voči cudzincom, ktoré nemusí byť oprávnené.

 

Stretol som sa s výsledkami prieskumu, ktoré tvrdili, že dve tretiny Američanov nikdy v živote neopustili krajinu. Zrejme to súvisí s nedôverčivosťou k okolitému svetu, ktorú ste spomínali. Ako je to na Havajských ostrovoch, ktoré ročne vítajú milióny turistov z rôznych kontinentov?

Turizmus má dôležitú úlohu pri odstraňovaní bariér, ktoré som spomínal. A to aj napriek tomu, že sa Havajčania nepúšťajú do veľkých debát s cudzincami mimo jednoduchých konverzácií typu „Dal by som si ‚cafe latte‘.“ Stretávajú však mnohých cudzincov a vidia, že svet je rôznorodý. V tomto smere si napríklad americké médiá neplnia dostatočne svoju úlohu. Často prehliadajú dianie v celom svete a sú zahľadené len do toho, čo sa deje v USA. Nečudo, že sa aj americkí občania zaujímajú maximálne o to, čo sa deje v Kanade a v Mexiku. Zvyšok sveta im je ukradnutý a nemajú ani potuchy, že existuje nejaké Slovensko, Česká republika alebo Bulharsko.

 

Potom je to však veľký paradox, lebo milióny ľudí vo svete vnímajú USA ako krajinu slobody a samotní Američania pritom nemajú potuchy, že ich štáty vôbec existujú...

Myslím si, že to súvisí s príležitosťami. Cudzinci vidia v USA mnoho príležitostí na kvalitné štúdium, na biznis a podobne. Bežní Američania si tiež myslia, že ich majú vo vlastnej krajine dostatok. Nemajú motiváciu ich hľadať inde, v cudzích krajinách. Sám poznám viacero Slovákov a Čechov, ktorí žijú na ostrove Kauai, pretože tam našli možnosti na živobytie a svoj osobný rozvoj.

 

Súčasný americký prezident Barack Obama pochádza z Havajských ostrovov. Aký to bol pre vás pocit, keď sa váš rodák dostal do Bieleho domu?

Bolo to vzrušujúce, Havajčan po prvý raz prezidentom. Videli sme v ňom v roku 2008 veľkú nádej. Nanešťastie, ju nenaplnil, aspoň ja to tak vidím.

 

Ako potom vnímate súčasných kandidátov, Hillary Clintonovú a Donalda Trumpa?

Viac ako 20 rokov som robil v prostredí tajných a diskrétnych informácií. Nebol som však až na úrovni „top secret“ informácií. Môžem povedať, že ak by som spôsobil únik len stotiny informácií, s ktorými som dochádzal do styku ako štátny zamestnanec, skončil by som vo väzení. Pre mňa kauza úniku emailovej komunikácie absolútne diskvalifikuje Hillary Clintonovú ako kandidátku na prezidenta USA. Ani druhý kandidát však nie je pre mňa akceptovateľný. Chcel by som, aby sme mali lepšie možnosti v týchto voľbách, no nie je to možné. Na Slovensku som sa mal možnosť zoznámiť s prezidentom Andrejom Kiskom. Myslím si, že Američania by boli šťastní, keby mali takého prezidenta.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:33

Ruské víťazstvo by bolo pre Ukrajinu „tragédiou“ a predstavovalo by nebezpečenstvo pre krajiny NATO. Povedal to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stolteneberg.

08:42

Najmenej dve deti prišli o život po tom, čo autobus v stredu narazil do budovy materskej školy na predmestí kanadského mesta Montreal.

08:33

Severná Kórea na nočnej vojenskej prehliadke predstavila najnovšiu vojenskú techniku, medzi ktorou bola podľa analytikov aj nová medzikontinentálna balistická raketa (ICBM) na tuhé palivo.

08:32

Austrália odinštaluje z niektorých svojich vládnych budov bezpečnostné kamery čínskej výroby pre obavy zo špionáže.

07:09

Počet obetí pondelkového silného zemetrasenia v okolí turecko-sýrskych hraníc presiahol v noci na štvrtok už 15.000.

07:08

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prešiel výraznou zmenou čo sa týka jeho postoja k Ukrajine: od toho, ako v prvých mesiacoch ruskej invázie tvrdil, že je s Moskvou dôležité udržiavať otvorené komunikačné kanály, až po posilnenie dodávok zbraní pre Kyjev. V rozhovore pre denník Le Figaro, ktorý bol zverejnený v stredu, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

00:19

Turné pokračuje: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v stredu večer do Paríža.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) si podávajú ruky počas spoločnej tlačovej konferencie v Elyzejskom paláci v Paríži

Včera 19:41

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  sa v Bruseli vo štvrtok stretne s lídrami členských krajín EÚ.

Včera 19:21

Britský premiér Rishi Sunak daroval ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému použitú nábojnicu, ktorá bola vystrelená v rámci čestnej salvy za zosnulú panovníčku Alžbetu II.

Včera 19:19

EÚ a švédske predsedníctvo pripravia v marci v Bruseli darcovskú konferenciu pre Turecko a Sýriu. Tento zámer ooznámili predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda švédskej vlády Ulf Kristersson.

Včera 19:08

Česká vláda schválila spoločný návrh zákona, ktorý by umožnil prísnejšie trestať prevádzačov nelegálnych migrantov.

Včera 18:53

Hasiči sa už druhý deň pokúšajú uhasiť požiar amerického závodu na výrobu dronov na predmestí lotyšskej Rigy. Požiar zachvátil dvojpodlažnú výrobnú budovu a susedné objekty. Dvoch ľudí previezli so zraneniami do nemocnice a jedného ošetrili na mieste.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autor:

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Spoločnosť Elona Muska zasadila ukrajinskej armáde ranu

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Reuters/Foto:Twitter)   Spoločnosť SpaceX Elona Muska obmedzila internetovú službu Starlink pre ukrajinské vojenské drony, pretože nechce, aby ukrajinská armáda využívala Starlink na útočné účely Podľa agentúry Reuters to uviedla prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwellová. Povedala, že satelitný internet "nikdy nebol určený na to, aby sa používal ako…

Pavel: Keď sa delila ČSFR, bol som na misii a chceli nám rozdeliť jednotku

0 icon

V čase rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) bol Petr Pavel ako vojenský dôstojník na misii v Juhoslávii. S odstupom času si myslí, že rozdelenie bolo lepšie riešenie.

Česko-slovenská liberálna os namiesto V4

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-František Iván, Jaroslav Novák)   Posledná návšteva odchádzajúcej českej hlavy štátu na Slovensku potvrdila, že spolupráca Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) nie je stálym, apolitickým útvarom, ale jej intenzita je výrazne determinovaná ideologickým profilom úradujúcich vlád, píše maďarský denník Hungary Today Tí zo súčasného českého…

Spoluzakladateľ Pink Floyd opäť vyvolal silné vášne. Toto povedal o rusko-ukrajinskej vojne

0 icon

New York 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Spoluzakladateľ hudobnej skupiny Pink Floyd Roger Waters v stredu na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu "nebola nevyprovokovaná". Za tento výrok si vyslúžil ostrú kritiku Kyjeva, informuje TASR podľa správy agentúry AFP "Invázia Ruskej federácie na Ukrajinu bola nezákonná.…

Čo pre Ukrajinu znamená posunutie červených línií zo strany Západu

0 icon

Kyjev 9. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Boris Roessler/dpa via AP)   Spojenci Kyjeva opakovane prekročili červenú líniu v otázke dodávok zbraní. Takmer rok po plnohodnotnej invázii na Ukrajinu sa však obavy USA a Európy z ruskej eskalácie zásadne nezmenili a stále visia nad ďalšími rozhodnutiami vrátane toho, či poslať stíhačky, píše…

Uhrík zaskočil Hegera dôležitými otázkami: „Stratil nervy…“

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Europoslanec Milan Uhrík (Republika) zverejnil na sociálnej sieti zaujímavý záznam zo stretnutia poslancov a europoslancov s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom "Po mojej otázke, že čo všetko je ochotný obetovať za 🇺🇦 Zelenského sa začal rozčuľovať, že vraj "čo sú to za otázky"?!…

Západ očakáva porážku AFU už v tomto čase

0 icon

Moskva 9. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-LIBKOS)   Rozhodujúca ofenzíva sa môže začať na výročie špeciálnej operácie Európski experti presunuli ruskú Grossoffensive (veľkú ofenzívu) na Donbase z marca na február. Analytici poukazujú na rastúcu prítomnosť vojsk v strategických oblastiach vrátane Artemovska (Bachmutu) a Ugledaru. Ukrajinské ozbrojené sily nedostanú včas pred začiatkom ofenzívy…

Nezávislý videozáznam potvrdzuje kľúčovú časť správy Sy Hersch o útoku na Nord Stream 2

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Sonar21/Foto:Telegram)   Počuli ste niekedy o spoločnosti Monkey Werx? Je hostiteľom kanála na You Tube, ktorý sa zameriava na sledovanie civilných a vojenských letov v USA. Znie to celkom neškodne a nudne. Už nie, píše Larry Johnson vo svojom poslednom príspevku. Ukázalo sa, že Monkey Werx…

Ruskí športovci ostro reagujú na kritiku Nórov. Silné slová biatlonistky

0 icon

8. februára 2023 (HSP/TASR/Pravda/Foto: TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)   Medzinárodný olympijský výbor (MOV) snaží, aby sa ruskí a bieloruskí športovci opäť vrátili na scénu. Športovci súťažili na turnaji ako individuálni športovci pod neutrálnou vlajkou bez toho, aby identifikovali svoju krajinu. Nórski športovci však s týmto rozhodnutím zásadne nesúhlasia. Nedávno biatlonistka Ingrid Landmark…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Sokol

Chcú Čaputová, Heger a Matovič urobiť zo Slovákov jatočný dobytok a hnať nás na ukrajinský front ako na bitúnok? Objavil sa oficiálny závažný dokument naznačujúci vyhlásenie vojnového stavu na Slovensku!

0icon

To čo teraz vládne na Slovensku od 15. decembra 2022 je vláda týchto troch:  Čaputovej, Hegera a Matoviča. Je to odvolané a pri moci to je naďalej len na základe rozhodnutia prezidentky (žiaľ musím ju tak nazvať, aj keď nerád, ale oficiálne tú funkciu žiaľ má ona) Čaputovej, oficiálne na…

štefan Michalík

všehochuť

0icon

Zbohom koruna – vitaj(? ) Euro?        S prvými minútami

Pavel Jacz

Infekčne nákazlivá hlúposť sa na Slovensku poriadne rozrastá. Dobiehame západnú Európu a USA.

0icon

Do médií a do politiky sa dostalo už mnoho školákov z éry nového porevolučného školského systému. Staré kádre vymierajú a tak sa vytráca aj múdrosť, rozvaha, skúsenosť, logika a predvídavosť. Mladí si myslia, že sú najmúdrejší a s istotou bohov dokážu trepať hlúposti jedna radosť. Denno denne sme

Slavěna Vorobelová

Bárdy z Aktualít ako etalón vlastenectva a morálky

0icon

Opäť som sa dostala do hľadáčika liberálnych ultras zo známeho propagandistického portálu Aktuality, ktorému šéfuje istý „novinár“ Bárdy, ktorý zjavne žije v presvedčení, že len ten jeho názor a pohľad na svet je jediný správny, spravodlivý a objektívny, resp. vychádzajúci z nespochybniteľných faktov a filozofickej excelentnosti a

René Pavlík

Zatuchnutá mrvenica

0icon

Našou národnou vlastnosťou je atomizácia. Mali by sme si to priznať a hľadať nápravu. Miesto toho sa drobíme ako mrvenica (posýpka na koláč). Narastá počet rozdelených rodín, počet politických strán, počet antagonistických médií, dokonca sa štiepia právnici aj policajti. To je fakt. Rovnako je fakt, že ryba smrdí od hlavy.

Vášeň v Tebe

Richard Müller z nemocničného lôžka: „Tak som sa na vás tešil...“ Čo sa dialo v posledných dňoch?

0 icon

Populárny spevák Richard Müller pred niekoľkými týždňami utrpel zranenie nohy. Zrušil koncerty, tešil sa čoskoro na ďalšie, ale dnes má hlavu opäť v smútku. „Tak som sa na vás tešil a takto to dopadlo. Minimálne 6 týždňov sa neuvidíme. Želám vám veľa zdravia, lebo to je to najdôležitejšie,“ napísal smutne spevák…

Čo povedala JLo Benovi Affleckovi počas napätej chvíľky na Grammy?

0 icon

Odovzdávanie cien Grammy 2023 sa nieslo v duchu odvážnej a zaujímavej módy, cez pútavé vystúpenia až po samotné udeľovanie cien. Mnohých však zaujala slávna dvojica - speváčka JLo a Ben Affleck. Chvíľa Jennifer Lopez prišla, keď odovzdávala cenu Harrymu Stylesovi za najlepší album. Portál

Rodičia pozor! Pri lieku pre vaše deti dochádza k podstatnej zmene

0 icon

Detský sirup Nurofen patrí medzi najčastejšie používané sirupy pri liečbe horúčky a bolestí u detí. Určite ste po ňom mnohí siahli, keď vaše dieťatko počas noci alebo dňa trápila vysoká teplota. Práve v súvislosti s týmto sirupom dochádza k podstatnej zmene. Pediatri sa tešia. „Moje pediatrické srdiečko dnes zaplesalo veľkou radosťou, keď mi do práce…

Rozprávajú v spánku viac muži alebo ženy? Ktoré slovo je najčastejšie?

0 icon

Asi sa vám už ako rodičom stalo, že uprostred noci vás zobudilo rozprávanie. Rozprávanie vášho dieťaťa, ktoré však spalo. Odborne sa rozprávanie v spánku nazýva - somnilokvia. Lekárka Verena Elson vysvetľuje, že počas spánku rozpráva asi každé druhé dieťa. S p

Eva Medusa si dala odstrániť ušnice a nosné dierky. Chce vyzerať ako mýtická bytosť. Prečo?

0 icon

Sú ľudia, ktorým sa určité zviera páči natoľko, že sa ním túžia stať. Veria totiž, že nie sú ľudia a patria do iného tela. Tiamat Eva Medusa sa narodila ako Richard Hernandez a tvrdí o sebe, že srdom je dračica. Eva Medusa svojmu presvedčeniu prispôsobuje aj svoj vonkajší vzhľad, aby sa čo najviac…

Armádny Magazín

Ozbrojené sily Ukrajiny majú poslednú možnosť ustúpiť z Artemovska. Zelensky to nedovolí kým nedostane západné tanky

0 icon

Ukrajina, 9. februára 2023 (AM) – Ukrajinským silám umiestneným v Artemovsku (Ukrajinci ho volajú Bachmut) a jeho okolí nariadil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby držali obranu mesta, kým nebudú odovzdané západné zbrane. Uviedol to prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro.   Pr

Úbohá EÚ sa znížila k falšovaniu dejín

0 icon

Slovensko, 9. februára 2023 (AM) – To, že 2. svetovú

Leopardy pre Ukrajinu môžu byť vybavené nábojmi s ochudobneným uránom. Ukrajinská zástupná vojna privádza svet na pokraj jadrovej vojny

0 icon

Turecko, 9. februára 2023 (AM) –Počas vojenského konfliktu utrpela Ukrajina veľké straty a obrovské škody. "Politickým cieľom Ruska je urobiť z Ukrajiny neutrálnu krajinu, zabrániť rozmiestneniu amerických a západných vojenských systémov v tesnej blízkosti svojho územia, ako aj ďalšiemu rozširovaniu NATO a približovaniu aliancie k ruským hranici

Poľský generál: Prítomnosť jadrových zbraní na Ukrajine nemožno vylúčiť

0 icon

Poľsko, 9. februára 2023 (AM) – Ďalšia možnosť riešenia situácie na Ukrajine je spojená s ukončením dodávok západných zbraní a vojenského materiálu. Uviedol to na tlačovej konferencii stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya. Vyhliadky na mierové vyriešenie konfliktnej situácie sa podľa Nebenzy pribl

Amerika sa stáva prvým vyvlastňovateľom. Vytvorili precedens pre konfiškáciu ruského majetku

0 icon

USA, 9. februára 2023 (AM) – Už koncom minulého roka sa všetci experti zhodli na tom, že v roku 2023 Západ prejde od zmrazenia ruských aktív k ich konfiškácii. Jediné debaty sa viedli o tom, kedy sa začne konfiškácia a kto bude prvým vyvlastnovateľom. Ministerka zahraničných vecí Kanady Melanie Jolyová 19.

TopDesať

Prečo dvere vo verejných toaletách nesiahajú po podlahu?

0 icon

Ľudia platia za toaletu už takmer 2 000 rokov. A zatiaľ čo dnes máme niekde aj bezplatné verejné toalety, stále sa líšia od bežných toaliet v tvojom dome. A nejde len o nedostatok súkromia. Majú jeden zvláštny detail, ktorý už možno upútal tvoju pozornosť - dvere, ktoré nikdy nesiahajú až po podlahu. Naopak, od podlahy…

Dokážeš vyriešiť tieto hádanky? Nie je to také jednoduché, ako sa zdá!

0 icon

Ak si rád namáhaš mozog, potom sú tieto hádanky určené práve pre teba. Nasledujúce úlohy síce vyzerajú jednoducho, no vedz, že jednoduché vôbec nie sú! Ak nemáš rád matematiku, máme pre teba dobrú správu. Nemusíš byť matematický génius, stačí byť pozorný a mať dobrý zrak. :)  1. Dokážeš vyriešiť túto rovnicu?

Ako sa meteority z Marsu dostali na Zem?

0 icon

Existuje niekoľko dôkazov o tom, že na Zemi sa nachádzajú meteority, ktoré pochádzajú z Marsu. Vynára sa nám teda otázka, ako sa tu tieto meteority vlastne dostali. Na Zemi sa doposiaľ našlo približne 60 000 meteoritov. Existuje niekoľko prameňov dôkazov, ktoré naznačujú, že niektoré z meteoritov nájdených na Zemi skutočne…

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

V 32 rokoch zarába 39 000 dolárov mesačne, pracuje iba 30 minút denne

0 icon

Vždy ho priťahoval luxus, no predpokladal, že vstupná bariéra je neprekonateľná a mimo jeho možností. Dnes zarába 39 000 dolárov mesačne a navyše pracuje iba 30 minút denne. Znie to ako sen? Vidíš tam háčik? Zdá sa ti to ako lacná reklama, ktorú vídavaš denne na internete? Môžeme ťa ubezpečiť,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali