Šéf britskej diplomacie Boris Johnson predtým v súvislosti s udalosťami v Katalánsku vyzval na zachovanie jednoty Španielska a zdôraznil dôležitosť rešpektovania ústavy.
Sturgeonová však uviedla, že toto vyhlásenie je hanebne vágne, lebo “skutočný priateľ Španielska by im povedal, že dnešné akcie boli nesprávne a škodlivé”. Mala na mysli postup španielskej polície, ktorá sa aj s použitím donucovacích prostriedkov snažila mariť hlasovanie v Katalánsku. Zranenia pri tom utrpelo 33 policajtov.
Katalánsky premiér Carles Puigdemont v reakcii na tieto násilnosti v nedeľu uviedol, že táto “policajná brutalita zostane naveky hanbou Španielska”.
Španielsky premiér Mariano Rajoy sa však policajným zložkám zasahujúcim v Katalánsku v nedeľu večer poďakoval a zo zodpovednosti za násilnosti obvinil tých, ktorí “porušili zákon”. Pripomenul, že postoj španielskej vlády má podporu európskych lídrov.
Ako informoval web France 24, nemecká kancelárka Angela Merkelová však Rajoya vyzvala, aby priznal, že počas policajných zásahov v Katalánsku došlo k zraneniu najmenej 844 ľudí. Zranenia utrpelo aj 33 policajtov.
Šéf nemeckej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Martin Schulz, ako aj líder britských labouristov Jeremy Corbyn vyjadrili znepokojenie ohľadom pouličných násilností v Katalánsku a vyzvali obe strany na dialóg.
Medzi prvými politikmi EÚ, ktorí odsúdili násilie v uliciach katalánskych miest a obcí, bol belgický premiér Louis Michel, vyzývajúci súčasne obe strany na dialóg.
Jan Peumans, predseda parlamentu Flámska, kde tiež badať separatistické tendencie, označil použitie sily proti ľuďom brojacim za referendum v Katalánsku za “podlé, neuveriteľné a nedemokratické”.
V rozhovore pre televíziu RTBF Peumans zdôraznil, že “teraz je nutné hľadať cestu k dialógu medzi Katalánskom a vládou Španielska”. Dodal, že Európa môže zohrať rolu v tomto konflikte “pri jeho urovnaní”.