Soros, ktorý venoval miliardy libier na liberálne kauzy po celom svete, predniesol svoje poznámky v rozhovore pre nemecké noviny, v ktorom tiež vyjadril obavy týkajúce sa dôsledkov pandémie koronavírusu a dôsledkov prelomového verdiktu Nemecka, ktorý spochybňuje autoritu Európskej centrálnej banky (ECB).
Salvini, predseda Ligy severu, rezignoval na funkciu ministra vnútra krajiny, a de facto podpredsedu vlády. Urobil tak potom, čo sa pohádal s koaličným partnerom, vodcom Hnutia piatich hviezd Luigim Di Maiom, a premiérom Giuseppe Conteom.
Soros však varoval pred hádkou medzi severom a juhom EÚ, konkrétne neochota sankcionovať formu mutualizácie dlhu, ktorú presadzoval Crystal Conte, postupne obrátila Taliansko proti Bruselu, pričom pravdepodobným príjemcom bol pán Salvini.
Soros povedal v rozhovore pre Augsburger Allgemeine: “Taliani boli vždy neuveriteľne proeurópski. Populisti ako Matteo Salvini, ktorí chcú z EÚ odísť, tam ale majú teraz veľký vplyv.“
Miliardár vysvetľuje: “Je to aj preto, že Taliani boli jednoducho ponechaní sami v utečeneckej kríze a teraz tiež v koronavírusovej kríze.“
Soros poprel, že by podporil koncept takzvaných koronabondov, ktoré predkladal Conte, ale skôr to, čo nazýva “večnými dlhopismi“.
“Niekoľkokrát som navrhol, aby si EÚ v tejto kríze požičala,“ vysvetlil.
“Mnohí kritici jednoducho odmietli môj nápad, pravdepodobne preto, že si pomýlili môj návrh s koronabondmi. Ale ja koronabondy odmietam, pretože spoločné pôžičky od krajín eurozóny ju rozdeľujú,” dodal.
Podľa neho koronabondy rozširujú už existujúcu priepasť medzi severnou a južnou Európou a tiež vytvárajú rozdiely medzi starými a novými členskými štátmi EÚ.
Osud EÚ kvôli nedávnemu verdiktu nemeckého ústavného súdu
Nemecko ako najväčšia ekonomika eurozóny má značný podiel na nákupoch dlhopisov v rámci programu ECB. Ústavný súd však dospel k záveru, že nemecká vláda ani parlament nemajú nad krokmi ECB dostatočný dohľad a nevedia, či nákupy dlhopisov boli primerané. V dôsledku súdneho rozhodnutia tak Deutsche Bundesbank (nemecká centrálna banka) musela nákupy dlhopisov do troch mesiacov prerušiť a už kúpenej dlhopisy predať.
K celej situácii sa vyjadril americký miliardár George Soros, ktorý sa obáva, že takéto rozhodnutie by mohlo vytvoriť precedens, ktorého by sa mohli chytiť ostatné krajiny ako Poľsko či Maďarsko. “Mohli by sa zrazu rozhodnúť, či sa budú riadiť európskym právom alebo vlastnými súdmi?“ pýta sa Soros rečnícky a potvrdzuje, že rozhodnutie nemeckého súdu berie veľmi vážne.
“Obávam sa o prežitie Európskej únie. Bola v tvorivom procese, tento proces však nebol nikdy dokončený, a to robí Európu mimoriadne zraniteľnou. Zraniteľnejšou ako Spojené štáty, pretože je založená na zásadách právneho štátu. A kolesá spravodlivosti sa pohybujú len pomaly, zatiaľ čo vírus sa šíri veľmi rýchlo. To je pre EÚ veľký problém,” tvrdí Soros.