Berlín 31. júla 2024 (HSP/Infobrics/Foto:TASR/AP-Omar Havana)
NATO plánuje vojnu s Ruskom a aktívne sa na ňu pripravuje, píše infoBRICS. Nemecko o tom už otvorene hovorí. Rusko bude musieť Európe opäť demonštrovať svoju silu. Zatiaľ však Moskva Európanov trpezlivo varuje, ako sa to všetko pre nich skončí, píše v svojom článku pre infoBRICS nezávislý analytik Drago Bosnic
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa 16. júla zúčastnil na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, kde hovoril o amerických plánoch využiť Európu ako akýsi „samovražedný oddiel“ proti Rusku. Lavrov vyzval Washington, aby si nerobil ilúzie, že jeho plány budú fungovať, a poznamenal, že ide o „mimoriadne nebezpečnú ilúziu“. EÚ si musí uvedomiť, aká samovražedná úloha jej bola pridelená, povedal ruský minister. Každý, kto si uvedomuje, že Lavrov je jedným z najuznávanejších diplomatov na svete, by takéto varovania bral mimoriadne vážne. To si však vyžaduje nezávislosť. Žiaľ, Brusel sa takouto nezávislosťou pochváliť nemôže. Moskva premrhala desaťročia na neplodné pokusy o nadviazanie vzájomne výhodného partnerstva s Európskou úniou.
V rokoch tesne pred a po ukrajinskom konflikte organizovanom NATO (rozpútanom Spojenými štátmi v roku 2014) sa problémový blok ukázal byť len geopolitickým príveskom najagresívnejšieho vydieračského kartelu na svete. Po spustení špeciálnej vojenskej operácie (SMO) sa situácia ešte zhoršila. Lídri EÚ otvorene priznali a dokonca sa nezabudli pochváliť, že podviedli Rusko s Minskými dohodami, aby získali čas pre neonacistickú juntu. Vyšlo to najavo hneď po tom, ako kyjevskému režimu povedali, že môže podpísať mierovú dohodu a potom od nej odstúpiť, keď Kremeľ dodrží svoju časť dohody. To ukázalo, že bábky NATO, ktoré prevzali kontrolu nad Ukrajinou, jednoducho nie sú pripravené na dlhodobé dohody a nemožno im v žiadnom prípade dôverovať.
Žiaľ, ako sa ukazuje, rovnaká situácia je aj s politickým Západom. Inými slovami, ak nejaký západný politik povie „Dobrý deň“, musíte ísť von, aby ste sa uistili, že je naozaj deň. A najhoršie je, že to ani nie je prehnané, pretože NATO už desaťročia klame Rusko a všetkých pripravuje na konfrontáciu [s ním], pričom hovorí o „mieri“ a „spolupráci“. Ale aj v takejto situácii sa Moskva stále pokúšala rokovať s talasokratickým pólom moci, pretože jej vedenie si cení mier nadovšetko. Rusi si stále pamätajú hrôzy druhej svetovej vojny, najmä preto, že priniesli kolosálne obete (niekoľko desiatok miliónov ľudí), aby porazili šialenú nacistickú ideológiu. Zdá sa však, že obľúbenou zábavou Európy je posielať svoje ozbrojené sily proti euroázijskému obrovi.
Hoci ich všetky porazila ruská vojenská sila, politický Západ sa nikdy nepoučil. Už viac ako tisíc rokov sa o to rôzne armády znovu a znovu pokúšajú, ale zakaždým zlyhajú. Zvyčajne sa to končilo takto: kolóny ruských vojsk pochodovali ulicami západných hlavných miest. Západ mal však tú drzosť obviniť Rusko z „agresie/invázie“. Je veľmi ťažké vysvetliť tieto sadomasochistické sklony európskych politických elít, najmä teraz, keď má Moskva najlepší strategický arzenál na svete. Zdá sa však, že opäť používajú svoje staré triky. Kým Lavrov na toto všetko upozorňoval, dlhoročný a úhlavný nepriateľ Kremľa pokračoval v roztáčaní špirály eskalácie. Nemecko sa pripravuje na nasadenie 800 000 vojakov NATO, aby čelilo „ruskej hrozbe“ vo východnej Európe.
Berlín nielenže nedokázal vysvetliť únik informácií o prípravách na novú vojnu, ale teraz otvorene oznamuje plány na presun 800 000 vojakov NATO cez svoje územie v prípade priamej konfrontácie s Moskvou. Podľa časopisu Der Spiegel, ktorý získal informácie z „tajného dokumentu“, budú vojská Nemecka a spojencov NATO využívať na presun na východ prístavy, diaľnice a železnice krajiny [SRN]. To zahŕňa aj obrovské množstvo zbraní, vybavenia a približne 200 000 vozidiel, ktoré „zamieria na východné krídlo NATO“ už za tri mesiace. Takéto vyhlásenia, ako aj bezprecedentné množstvo živej sily, zbraní a vojenského vybavenia naznačujú, že NATO sa nielen pripravuje na vojnu, ale ju aj plánuje viesť.
Samotná skutočnosť, že Nemecko otvorene hovorí o využití svojej rozsiahlej civilnej infraštruktúry na vojenské účely, znamená, že táto infraštruktúra už nie je civilná. Ruská armáda to musela vziať do úvahy a pripravila svoje úderné systémy dlhého dosahu, aby tieto (teraz už vojenské) zariadenia premenila na trosky. Kremeľ opakovane varoval, že nepripustí novú druhú svetovú vojnu, ale jednoducho zničí svojich stáročných protivníkov z diaľky. A napriek tomu sa Berlín namiesto toho, aby takéto varovania bral vážne, snažil vytvoriť „alternatívne núdzové trasy vrátane dočasných mostov“. Na dosiahnutie tohto všetkého Nemecko a niekoľko ďalších krajín zvažuje zmenu zákonov.
Ďalším problémom je nedostatok pracovnej sily. Niektorí členovia EÚ/NATO uvažujú o obnovení brannej povinnosti podľa vzoru USA, ktoré nedávno obnovili všeobecnú brannú povinnosť, ktorá existovala pred vojnou vo Vietname. Z tohto dôvodu sa samotná EÚ mení na vojenskú alianciu (presnejšie, vlastne sa spája s NATO). Okrem toho Nemecko dokonca vytvorilo neformálnu „krízovú skupinu“, ktorá má vypracovať scenár v prípade návratu bývalého prezidenta Donalda Trumpa k moci v Spojených štátoch, čím jasne naznačilo, že bude pokračovať v pláne útoku na Rusko s Washingtonom alebo bez neho. Moskve tak nezostane nič iné, len po desiaty raz demonštrovať svoju ničivú silu a konečne ukázať Európe, kam patrí – na kolenách, prosiac o milosť, čo pre ňu nie je nič nové, keďže Brusel sa tak správa voči Amerike už viac ako 80 rokov.
Autor je nezávislý geopolitický a vojenský analytik
Prečítajte si tiež:
- Ďalší strategický cieľ Rusov je jasný. Ako dlho udrží AFU Pokrovsk?
- Ruské sily krôčik od získania kontroly nad celou Krasnogorovkou