KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Epidémia SarsCoV2 v Európe a hroziaci kolaps eura

Bratislava 8. apríla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Niektorí si ešte spomenú na obrovskú kampaň, ktorú sme na Slovensku zažili, keď sa propagovalo prijatie eura, ako ten najlepší spôsob integrácie Slovenska do EU. Opakovať vtedajšie populitiscké slogany vtedajších politikov, ktorí rozpredali strategické podniky je zbytočné. Predbiehali sa v tom aké výhody to Slovensku prinesie. Dnes je tu kríza, ktorá otriasa nielen eurom, ale samotnými základmi EÚ

Ilustračné foto

Netrvalo dlho a počas členstva v EU sme na Slovensku zažili politické turbulencie (tzv. pád radičovej vlády, ktorý bol priehľadnou komédiou na odsúhlasenie eurovalu) ohľadne záchrany eura (euroval, na ktorý si SR požičala, neskôr trvalý mechanizmus EMS), ktoré malo byť (podľa sľubov Mikloša, Dzurindu a iných) pilierom ekonomiky.      Ako je to dnes? Keďže súčasná epidémia SarsCoV2 spôsobuje nevídané hospodárske otrasy v celej Európe, európska jednotná mena, akýsi symbol zjednotenia Európy, čelí možnému kolapsu. Problémom je eurozóna, ktorá je ohrozená budúcou hlbokou a dlhotrvajúcou hospodárskou recesiou. A práve z tohto hospodárskeho a dlhového pekla prezieravo utiekla Veľká Británia, po ktorej sa podivne zľahla mediálna zem.

Štáty južnej Európy politicky zápasia o finančnú podporu (Taliansko a Španielsko), pričom sú treťou a štvrtou najväčšou ekonomikou EÚ. Práve tieto štáty boli epidémiou SarsCoV2  obzvlášť zasiahnuté.  Málokto postrehol, že prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová v polovici marca zamietla žiadosť Talianska o finančnú pomoc s cieľom vyrovnať sa s pandémiou. A teraz sa čudujú, že v Taliansku pália vlajku EU, a že talianski politici otvorene a pritom diplomaticky hovoria prinajmenšom o prehodnotení všetkého, čo súvisí s EU a bruselskou byrokraciou.

Neskôr Lagardeová názorovo otočila o 180 stupňov a vyhlásila, že ECB sa „plne zaviazala zabrániť akejkoľvek fragmentácii v ťažkej chvíli pre eurozónu“, lebo si uvedomila o čo sa hrá v tejto kríze. Taliansky prezident Mattarella diplomaticky pripomenul, že Taliansko má právo očakávať solidaritu od EU a nie byrokratické prekážky. Následne začiatkom druhej polovice marca ECB oznámila v snahe upokojiť trhy so štátnymi dlhopismi, že poskytne 750 miliárd EUR na nákup dlhopisov vydaných národnými vládami. Lagardeová začala hovoriť o mimoriadnych časoch, ktoré si vyžadujú mimoriadne riešenia.

Každému racionálne zmýšľajúcemu ekonómovi je jasné, že bez rozsiahleho balíka masívnej finančnej podpory hrozí eurozóne kolaps, samozrejme za predpokladu, ak sa chce súčasný systém zachovať. Prečo? Lebo celé hospodárstvo je založené na ideológiách, ktoré nemajú nič spoločné so zdravým rozumom. Ideológia iluzórneho voľného trhu, neustáleho rastu HDP, klimatického alarmizmu, bruselskej centralizácie…, a to všetko z dôvodu neustále rastúceho dlhu voči, nazvime to, bankovému sektoru.

Nikto nerieši podstatu, čiže ako je teda možné takto fungovať, ak sa štáty a obyvateľstvo nachádzajú – neustále – v situácii dlhovej pasce. Situácia je nesmierne nebezpečná nielen z hospodárskeho alebo politického hľadiska, ale najmä zo systémového hľadiska. Vždy sa to rieši novými dlhmi, krízami alebo vojnami, kedy sa presúva reálna hodnota od tých, ktorí ju vytvorili, do rúk tých, ktorí sú veriteľmi. Toto však nie je cesta dlhodobého udržateľného rozvoja. Na pozadí svetovej pandémie tak prebiehajú rôzne procesy, ktoré postupne preformátujú systém riadenia, nielen v politickej rovine, ale v každej rovine spoločnosti.

Čo urobila EU v rámci riešenia? Koncom marca sa vedúci predstavitelia EÚ počas virtuálnej konferencie, ktorá sa konala prostredníctvom videokonferencie, nedohodli na spoločnej hospodárskej reakcii na prebiehajúcu epidémiu a hospodársku krízu. Niektoré krajiny eurozóny (napr. Španielsko Portugalsko,, Taliansko, Belgicko, Francúzsko, Grécko)  chcú, aby sa kreoval spoločný dlhový nástroj s názvom „Coronabondy“. Iné štáty (napr. Nemecko, Rakúsko, Holandsko), odmietli myšlienku spoločného dlhu na financovanie hospodárskeho oživenia v južnej Európe.

Štáty južnej Európy, ktoré sú najviac zadĺžené, sa zdráhajú používať EMS, pretože by boli zaťažené dlhom, ktorý by bolo ťažké splatiť, pričom podmienky použitia radikálne by zasahovali do ich národnej suverenity katastroficky zadĺžených štátov. A tak je tu naďalej prítomný prízrak rozdelenej eurozóny, lebo hospodársky šok zo súčasnej situácie sa nepodarí neprekonať. Taliansku a Španielsku reálne hrozí, že sa z hospodárskej krízy spôsobenej epidémiou SarsCoV2 a najmä predchádzajúcim zadĺžením, nedostanú.

Finančná a hospodárska depresia v týchto štátoch bude mať len jeden výsledok: ešte väčšiu chudobu. Kameňom úrazu nie je len predchádzajúce zadĺženie (Taliansko má tretí najväčší trh so štátnymi dlhopismi na svete, v prípade Talianska je však v hre aj niečo úplne iné, lebo Talianske zásoby zlata, ktoré leží pod zemou, sú suverénne najväčšie v Európe.), ale aj prijatie eura, ktoré okamžite začalo v Taliansku spôsobovať vážne problémy, ktoré nikto nechcel riešiť. Taliansko, ktoré má HDP takmer 2 bilióny dolárov, sa vo finančnom svete považuje za príliš veľké na to, aby skolabovalo“. Toto pripomína záchranu najväčších bankových domov v USA a inde, kde v duchu sloganu „privatizácia ziskov a socializácia strát“ , štát nalieval obrovské financie do súkromných bánk a platili to daňoví poplatníci.

Pri Taliansku sa však tvrdí, že je príliš veľké na záchranu zo strany ECB, lebo… Rozdiel medzi Talianskom a súkromnými bankami, ktoré boli zachraňované vo svete počas poslednej krízy, je evidentný. Taliansky dlhový kolaps (štátny bankrot) jednoznačne spôsobí európsku bankovú krízu a krízu eura nevídaných rozmerov, pričom dôsledky na globálny finančný a hospodársky systém budú pravdepodobne apokalyptické.

V Španielsku, ktoré je ďalšou významnou ekonomikou eurozóny, je situácia podobná. Tiež sa stalo jedným z epicentier epidémie SarsCoV2 v Európe, pričom sa nakoniec rozhodli naliať 200 miliárd EUR na zmiernenie hospodárskych a sociálnych dôsledkov epidémie. Kde ich však zoberú? Španielsky premiér očakáva pomoc od EÚ. Epidémia spôsobuje katastrofu v celej eurozóne, ktorá zaznamenala bezprecedentný hospodársky kolaps vyúsťujúci do  negatívnych predpovedí, že HDP eurozóny možno klesne v roku 2020 o dvojciferné číslo.

Hospodárska depresia vo Francúzsku bude pravdepodobne najväčšia od od konca druhej svetovej vojny, a to je Francúzsko druhé najväčšie hospodárstvo eurozóny po Nemecku. Ak dôjde k zničeniu centrálnych pilierov hospodárskeho EÚ bloku, tak pôjde o prežitie európskeho projektu, a preto sa tak v EÚ volá po solidarite, ktorú odmietajú najmä tí najsilnejší.

Vo finančných a hospodárskych kruhoch poletuje idea, že na zabránenie kolapsu eura sú potrebné tzv. Coronabondy, čiže nový dlh obrovských rozmerov, ktorý má pomôcť prekonať súčasnú katastrofu a neustále sa zdôrazňuje potreba spoločného riešenia a solidarity. Túto ideu presadzujú najmä tí, ktorí chcú vraj zachrániť euro a všetko, čo je s ním spojené. Opäť sa tak chce zachraňovať niečo, čo samo malo byť skalou a pilierom hospodárstva a ekonomiky.

Všetci očakávajú hospodárske zemetrasenie, pri ktorom sa budú politicky aplikovať  štátne záchranné a asistenčné sociálne balíčky, o ktorých hovoria slovenskí politici, ktorí ani nevedia, čo sa v skutočnosti deje. Vzhľadom na ich nepredstaviteľný objem, je oprávnená otázka, kto ich bude ochotný poskytnúť a za akých podmienok? Tým sa totiž len zachraňuje systém, ktorý nie je životaschopný a predlžuje sa agónia.

Slovensko oznámilo úspešný predaj dlhopisov na finančnom trhu za 1,5mld eur, čo znamená obrovské navýšenie štátneho dlhu, a ďalšie dlhy vychádzajú spoza obzoru vládou navrhovaných riešení. A zrealizovali to práve tí politici, ktorí kritizovali svojich predchodcov pre nedodržanie vyrovnaného rozpočtu. Nákup stíhačiek (drobný detail súčasnej krízy) však pokračuje, ale vraj je možné, že sa prehodnotí. Strategické a štrukturálne návrhy a hospodárske riešenia stále neprichádzajú a je pravdepodobné, že ani neprídu.

Malé (hospodársky a politicky) štáty eurozóny (najmä stredná Európa) doplatia na súčasnú a budúcu hospodársku depresiu ešte viac ako štáty západnej Európy. Dá sa predpokladať, že ak sa nakoniec na európskej úrovni politicky dohodne riešenie (Coronabondy) tejto situácie, tak to bude znamenať dlhové zaťaženie eurozóny nevídaných rozmerov, a aj tak sa podstata problému nevyrieši. Len sa predĺži existenia toho, čo sa ukázalo, ako neudržateľný systémový prežitok. Oslavné ódy politikov však budú mediálne prezentované ako veľké víťazstvo, pomoc a solidarita.

A nebude to len euro, ale najmä celý civilizačný systém, v ktorom politicky, finančne a hospodársky funguje euroatlantická civilizácia, čiže nielen eurozóna. Epidémia SarsCov2 sa po uzavretí tejto politickej dohody okamžite a zázračne skončí, a dôvodom bude tvrdenie, že bez urýchleného obnovenia hospodárskej aktivity sa dostane Európa do totálneho civilizačného kolapsu. Ten bude akcelerovaný migráciou so všetkým, čo tento šialený proces obnáša. Inak hrozí, že sa na európskom kontinente zopakuje (po menej ako 80-tich rokoch) riešenie, ktoré nikto normálny nechce.

René Balák

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Vyjednávač EÚ pre brexit Barnier obvinil Britániu, že neplní včas svoje záväzky

Londýn 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Lenoir)   Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier obvinil v nedeľu Britániu, že si neplní načas svoje záväzky a varoval, že ak v tom bude pokračovať, k vzájomnej pobrexitovej obchodnej dohode nedôjde. Informovala o tom agentúra DPA Londýn "robí krok vzad - dva,…

„Zastaraná skupina krajín“: Trump odloží summit G7, pozve naň ďalšie krajiny

Washington 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump odloží júnový summit skupiny G7 a pozve naň aj ďalšie krajiny. Toto zoskupenie združujúce ekonomicky najvyspelejšie štáty už podľa Trumpa neodráža skutočnú situáciu vo svete, informovala agentúra AFP "Nemyslím si, že by G7 skutočne odrážala to, čo sa deje…

Nález storočia: Dokonale zachovaná antická rímska mozaika bola objavená v Taliansku

Negrar 31. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Soprintendenza ABAP Verona via AP)   Archeológovia objavili v severnom Taliansku prekrásne a pozoruhodne dobre zachovanú mozaikovú podlahu pochádzajúcu z čias starého Ríma. Ohromujúci objav, ktorý vznikol v mestečku Negrar na severe Verony, prichádza takmer storočie po tom, čo sa na mieste našli zvyšky starej vily…

Raketa Falcon 9 s dvoma americkými astronautmi na palube odštartovala do vesmíru

Mys Canaveral 31. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-David J. Phillip)   Raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon vypravili na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Jej štart odvysielali na webových stránkach SpaceX Pripomeňme, že štart dané rakety sa uskutočnil až na druhý pokus. Pôvodne…

Prototyp americkej kozmickej lode Starship, ktorú vyrábajú v rámci vesmírneho programu miliardára Elona Muska, vybuchol počas skúšok

Texas 31. mája 2020 (HSP/Foto:Screenshot Spaceflightnow)   Neúspechom skončili skúšky prototypu americkej kozmickej lode Starship, ktorú vyrába spoločnosť SpaceX v rámci vesmírneho programu miliardára Elona Muska. Prototyp lode vybuchol po problémoch s motorom. Skúšky sa konali na polygóne Boca Chica v štáte Texas. Informoval o tom špecializovaný portál Spaceflight Now…

Profesor, ktorý predpovedal Trumpovo víťazstvo vo voľbách, predpovedá jeho opätovné zvolenie

Washington/New York 31. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Helmut Norpoth, profesor politológie Newyorskej štátnej univerzity v Stony Brook, ktorý predpovedal víťazstvo súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa vo voľbách v roku 2016, sa domnieva, že Trump bude s veľkou pravdepodobnosťou opätovne zvolený do tejto funkcie Norpoth vypracoval model prognózovania volieb, ktorý…

Sánchez navrhne parlamentu predĺženie núdzového stavu do 21. júna

Madrid 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Ballesteros)   Španielsky premiér Pedro Sánchez požiada parlament o predĺženie núdzového stavu v krajine do 21. júna, uviedol premiér v nedeľu podľa denníka El País, ktorý citovala agentúra Reuters Sánchez na stretnutí s predstaviteľmi regionálnych vlád prostredníctvom videokonferencie uviedol, že ide o posledné predĺženie núdzového stavu,…

Otvárajú „novú stránku bilaterálneho partnerstva“. Ukrajina a Maďarsko sa dohodli na rozvoji obchodných vzťahov a hraničnej infraštruktúry

Budapešť/Kyjev 31. mája 2020 (HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Tamas Kovacs)   Ako informovala tlačová služba ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, Ukrajina a Maďarsko majú v úmysle zamerať sa na rozvoj obchodných vzťahov a hraničnej infraštruktúry. Diskutovalo sa o tom na stretnutí ministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmytra Kulebu s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu Péterom…

Pellegrini: Konflikt v Smere je už dlho. Asi by som mal do budúcna rozmýšľať o požiadavke vlastnej strany. Krajniak ho však upozornil na jednú vec

Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Konflikt v Smere-SD je už na stole dlho a javí sa, že v strane nenachádzame jednotný jazyk. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza to vyhlásil podpredseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Svoj odchod zo strany nevylúčil. Myslí si, že…

Členovia koalície budú kopať za svojho kandidáta. Podľa Krajniaka by Lipčic nemal byť diskvalifikovaný z možnosti uchádzať sa o post generálneho prokurátora len preto, že je bývalým politikom

Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Vládna koalícia hnutí a strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa dohodla, že nebude mať spoločného kandidáta na funkciu generálneho prokurátora. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak…

Počas protestov proti policajnému násiliu v USA zadržali už takmer 1700 ľudí

Washington 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Počas protestov proti policajnému násiliu naprieč Spojenými štátmi, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis, zadržali v 22 mestách USA doteraz už takmer 1700 ľudí. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v nedeľu zhromaždila agentúra AP Počas nepokojov v USA polícia…

Kollár: Slovensko podľa mňa nepotrebuje núdzový stav, premiéra však chápem. Žiga oponuje

Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Jana Birošová)   Slovensko už nepotrebuje mať vyhlásený núdzový stav pre pandémiu nového koronavírusu. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3. Napriek tomu, ako tvrdí, chápe pohnútky premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), prečo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nie som rasista, ale...

Materiál pod týmto názvom bol spracovaný Mgr. Irenou Bihariovou, realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom, intolerancie. V úvode autorka konštatuje, že materiál je reakciou na antirómsky diskurz, vyplývajúci z nedostatku informácií o živote Rómov. Je právnička, špecializovaná na…

KTO MÁ ŠTÁTY VO VRECKU .

Dnes je najdôležitejším problém, najdôležitejšou otázkou a obavou pre celé ľudstvo COVID-19. Nechcem rozvíjať túto tému , pretože dvadsaťštyri hodín denne táto ilúzia utočí na nás zo všetkých mainstreámových médií. Vytvorilo sa množstvo teórií, názorov , riešení a konšpirácií. Svet nebol na takúto situáciu pripravený (náhoda ?). Začali sa rýchlo…

Faloš prezidentky

Istanbulský dohovor pre Slovensko nekončí. Pani prezidentka si z ľudí, vrátane poslancov NR SR, urobila bláznov. Poslala list bez právnych účinkov a možno očakávala, že nikomu nenapadne zisťovať to na Rade Európy. Keď sme tak urobili, jej hovorca priznal farbu. Aliancia za rodinu vyzvala

E-protest: inteligentný protest proti neinteligentnej štátnej karanténe -aktualizácia.

Jedno ráno som sa ešte vo vynútenom exile v Anglicku prebudil a hovorím si: idem si zabrechať spoza plota. Ani by človek neveril, aká je z toho radosť. Aspoň podľa videnia takých zadubených narcistických a sadistických „géniov“, akými sú nulovým rizikom posadnutý Mikas s jeho hovorcom Matovičom. Oni prišli s riešením hodným IQ môjho obľúbeného zvieratka,…

Ako ďalej ? ...

Dozrel čas na rozhýbanie ekonomiky. Tak ako ďalej ?! Včera túto tému rozhýbala tlačovka Pellegriniho, ktorý vcelku oprávnene kritizoval súčasnú vládu za jej nečinnosť / či skôr neschopnosť / rýchlejšie reagovať na zmenu medicínskej krízy koronavírusu na krízu ekonomickú. A mal pravdu. Ak pomaly končia obmedzujúce opatrenia a vcelku rýchlo…

Dnešný protest proti Matovičovi v B. Bystrici

Ako jeden z tých, čo sa už nemôžu pozerať na nezmyselné rozhodnutia, primitívne pubertálne facebookové statusy a urážky občanov zo strany nášho (aj sa mi to zle píše) premiéra, som sa dnes rozhodol prísť na protestné zhromaždenie, ktoré sa konalo o 17:00 na námestí SNP v Banskej Bystrici. Nasleduje moje…

TopDesat

Už ma neštvi! Ako sa dá zvládnuť partnerská karanténa?

0

Povinná karanténa nahnala partnerské dvojice do zajatia zdieľaného životného priestoru štyroch stien. A to bez ohľadu na to, či ide o manželov, ktorí sú svoji 10 rokov, či páry, ktoré sa nachádzajú ešte len vo fáze vzájomného spoznávania. Psychológovia po celom svete hovoria o tzv. akceleračnom efekte. Pre mnoho dvojíc…

Jana z Arku alebo Panna Orleánska: 2. časť

0

O Johanke z Arku, ako svätej kacírke sme už čo – to porozprávali v rámci prvej časti článku. Je bez pochýb, že Panna Orleánska, patrí medzi najkontroverznejšie postavy európskeho stredoveku. Poďme sa však tentokrát spoločne pozrieť na dievča, ktoré počulo hlas Boha. Pokračujeme druhou časťou článku o Panne Orleánskej. V oku 1422 po smrti svojho…

Najväčší ľadovec na svete A-68 A zrejme započal svoju plavbu smrti

0

Antarktický ľadovec  Iceberg A-68 A , ktorý sa odtrhol od ľadovej poličky Larsen C v roku 2017, v posledných rokoch plával sám. Kolosálny ľadovec sa nakoniec koncom apríla 2020 zlomil a vytvoril si nového spoločníka s názvom A-68C. Keď sa A-68 A prvýkrát oddelil od Antarktídy, zaberal plochu viac ako 6000 štvorcových kilometrov, čo už…

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 2. časť

0

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

Nahí stroskotanci čelia veľkej výzve - musia prežiť úplne sami

0

Protagonisti relácie Nahí a vystrašení (Naked and Afraid) a Nahí a vystrašení XL (Naked and Afraid XL) sa sami na vlastnú päsť oddajú divočine. V populárnej sérii Nahí a vystrašení boli protagonisti vo dvojiciach a v skupinách vysadení do najodľahlejších oblastí sveta, aby sa spoločne popasovali s prírodnými živlami. Vďaka…

Čínska vidiečanka a reinkarnácia: 2. časť

0

Pokračujeme druhou časťou článku o Čínskej vidiečanke. Keďže je toho skutočne veľa, čo by sme vám radi priniesli, ideme rovno na vec. Existuje reinkarnácia?  Čínsku vidiečanku priviedli ku kresťanskej viere a pokrstili na Filipínach. Predtým, ako ju odviedli na „loď Manila“, ktorá mierila do Acapulca, dali jej meno Katarína zo Svätého Jána. Aj…

Vo svete IT

Verzia prehliadača Google Chrome 84 prinesie dlho žiadanú funkciu

0

Google postupne, ale isto vylepšuje internetový prehliadač Chrome. Len nedávno spoločnosť ohlásila, že bude blokovať takzvanú „ťažkú reklamu“. Ide o reklamu, ktorá spotrebováva neúmerne veľa zdrojov zariadenia (napr. energiu, dáta,…). Funkcia by mala byť verejne dostupnou v priebehu augusta tohto roka. Najnovšie Google prostredníctvom svojho blogu oznamuje ďalšiu novinku, ktorá…

Populárne video aplikácie s viac ako 150-miliónmi stiahnutiami boli označené za Spyware

0

Analytici z VPNpro prichádzajú s vcelku zaujímavými zisteniami, ktoré hovoria o viacerých aplikáciách označených, ktoré označili za Spyware. Na ich čele stoji vcelku populárna služba VivaVideo s viac ako 100-miliónmi stiahnutiami na platformách Android a iOS. Populárne aplikácie boli označené ako Spyware Analytici označili celkom 5 populárnych video aplikácií, ktoré…

Youtube sprístupňuje novú funkciu pre tvorcov videí, z ktorej budú ťažiť hlavne bežní diváci

0

Ešte v apríli sme Vás informovali o tom, že Youtube testuje novú funkciu, ktorá umožní tvorcom videí deliť videá na kapitoly. Vo svojej podstate ide o funkciu, ktorá umožňuje tvorcom označiť jednotlivé časti videa, vďaka čomu používatelia budú môcť preskočiť časti, ktoré ich nezaujímajú. Ide vcelku o užitočnú funkciu, ak…

Samsung Galaxy Note 20 – vďaka čínskej 3C certifikácii sa objavujú ďalšie dôležité informácie

0

Pripravovaná modelová rada Galaxy Note 20 od juhokórejského Samsungu je jednoznačne jednou z najočakávanejších Android udalostí tohto roka, no pôjde o predstavenie unikátnych, doposiaľ nevidených zariadení, alebo iba o klasické predstavenie už vopred odhaleného smartfónu? Vďaka najnovším informáciám zverejneným na zahraničnom portáli SamMobile to vyzerá tak, že sa aj tentokrát…

Americká NASA a SpaceX hlási úspešný štart. Teraz nás čaká testovanie dokovacieho systému

0

Nevyšlo to v stredu, ale v priebehu soboty už áno. Americká NASA a spoločnosť SpaceX hlásia úspešný štart vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá vyniesla astronautov Dough Hurley a Bob Behnken na orbit. Stalo sa tak v priebehu včerajšieho dňa o 21:22 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Píše americká NASA…

Pozrite sa, ako môžete vyriešiť najčastejšie problémy s pripojením s k WiFi prostredníctvom smartfónu

0

Pripojenie sa na Wi-Fi sieť s vašim smartfónom môže byť niekedy problémové. Zariadenia, bežiace na operačnom systéme Android sa bežne stretávajú s týmto problémom. Čo treba robiť, ak sa pripojenie na Wi-Fi zasekne pri bode „Získavanie IP adresy“? Skúste vypnúť a zapnúť Wi-Fi Ide o najjednoduchšie riešenie. Ak sa váš smartfón…

KAMzaKRÁSOU

Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

0

Nakoniec ešte môžeme spomenúť, že aj počas choroby je vhodné meniť posteľnú bielizeň. Príjemne voňavé návliečky každému pomôžu k lepšiemu spánku. Navyše musíme zmieniť, že počas choroby sa človek zvykne viac potiť, navyše je posteľná bielizeň plná baktérií či vírusov. Výmena posteľnej bielizne by po prekonaní choroby mala byť úplnou samozrejmosťou. Ak…

Ako si poradiť v domácnosti bez čistiacich prostriedkov? Tu je zopár tipov

2

Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nečistôt i zápachu. Ako si poradiť v domácnosti bez čistiacich prostriedkov z obchodov? 

Spánkový rozvod: Kedy môžu oddelené spálne vzťahu pomôcť?

2

Rozvod vždy nemusí znamenať definitívny koniec vzťahu. Ak požiadate o spánkový rozvod, ktorého podstatou sú oddelené spálne, vzťahu môžete prospieť.

TEST: NIVEA – Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom

5

Čistenie, ošetrenie a masáž v jednom? Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom z dielne Nivea sľubuje všetky tieto výhody. Ako u nás obstál?

Reštart pokožky zaťaženej nosením rúška: Krásna pleť na dosah!

3

Nosenie ochranného rúška dáva našej pleti priadne zabrať. Ako ju ošetriť po jeho zložení? Reštart pokožky zmáhanej rúško dosiahnete jednoduchými krokmi.

RECEPT: Grilovaný syrový sendvič s klobáskou a jarnou cibuľkou

3

Grilovačka sa nezaobíde bez grilovanej klobásky alebo grilovaného syra, no skúšali ste ich so sendičom? Grilovaný syrový sendvič vrelo odporúčame!

Svetlo sveta

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

0

Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

Armádny Magazín

Be-200: ruské lietadlo pre Sergeja Šojgua i Grétu Thunbergovú

0

Rusko, 31.máj 2020 ( Zdroj: AM, Sputnik ) - Tento stroj vie robiť veľa vecí, a vodná hladina mu vyhovuje rovnako dobre ako rovná pristávacia dráha. Už dvadsať rokov plní toto lietadlo veľmi úspešne mierové úlohy v Rusku a v Európe, teraz je ale pripravené čeliť nielen živelným pohromám ...

USA zvažujú vyslanie armády do Tuniska kvôli ruskej podpore Líbye

0

USA, 31.máj 2020 ( AM ) - USA môžu poslať do Tuniska pomocnú vojenskú brigádu, pričom tvrdia, že to robia kvôli Rusku, ktoré obviňujú zo zasahovania do záležitostí tohto regiónu. Uvádza to správa Afrického velenia ozbrojených síl USA (AFRICOM). Vele

Raketa Falcon 9 s dvoma americkými astronautmi na palube odštartovala do vesmíru - historický úspech súkromnej kozmonautiky. Video

0

USA, 31.máj 2020 ( AM ) - Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon sa vypravila na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Jej štart bol vysielaný na webových stránkach SpaceX. Štart rakety

"Po zuby ozbrojená": čínske médiá zhodnotili novú ruskú ponorku Lajka

0

Čína, 31.máj 2020 ( AM ) - Čínske noviny Guangming Daily písali o pripravovanej novej ruskej ponorke piatej generácie projektu 545 Lajka. Ponorka bude mať výtlak 11 340 ton a rýchlosť 35 uzlov. Maximálna hĺbka ponoru Lajky bude 600 metrov a autonómia prevádzky - 90 dní.  

Ako prinútiť vojenské letectvá Číny a Ruska prestať s „nebezpečným" sprevádzaním prieskumných lietadiel USA pri hraniciach Číny a Ruska..., otázka kto

0

USA, 31. máj 2020 (AM, topwar) – Pre posádky amerických prieskumných, alebo otvorene povedané špionážnych lietadiel vraj nastali skutočne ťažké časy. Ruskí a čínski piloti im neumožň

Nepokoje v Minneapolis vyústili do rabovania obchodov a zatýkania novinárov. Video

0

USA, 30.máj 2020 ( AM ) - Minneapolis zasiahla v ostatných dňoch vlna násilných nepokojov, ku ktorej došlo v reakcii na pondelňajšiu smrť Afroameričana pri policajnom zásahu. Afroameričana Georgea Floyda zatkla polícia v pondelok večer – po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spú

Tvoja Svadba

Svadobné menovky na stôl: Inšpirácie, ktoré potešia viac ako kartičky

0

Ak plánujete vytvoriť zasadací poriadok na svadbu, tak by ste nemali zabúdať ani na menovky na stôl. Čo je aktuálne trendy namiesto papierových kartičiek?

Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

0

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

0

Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

1

Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

Tvoje Zdravie

Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

0

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri…

Živé sny počas pandémie: Prečo ich máme a čo znamenajú?

0

Pre nový koronavírus sa v našich životoch zmenilo mnohé a výnimkou nie je ani nástup zvláštnych snov. Čo znamenajú živé sny počas pandémie?

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

0

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Je vhodné ich len variť, alebo je v poriadku, ak si na raňajky pripravíme praženicu? A čo surové vajcia? Zistite viac!

Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

0

Dnes sa pozrieme na to, aké účinky má éterický olej pačuli a ako ho využiť pre zdravie aj krásu. Ako pomôže vašej pokožke a ako vplýva na nervový systém?

Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

0

Prečo jesť grapefruity? Prečo by sa pravidelne mali objavovať v našom jedálničku a aké živiny a vitamíny ukrývajú? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

0

V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…