Liptovský Mikuláš 27. októbra (TASR) – Občianske združenie (OZ) Tatry so sídlom v Liptovskom Mikuláši rozposlalo obvodným úradom životného prostredia po celej SR hromadné podania v súvislosti s občianskymi ohláseniami výskytu viac ako 1100 nelegálnych skládok odpadov.
"Rozhodne nenecháme, aby vyšlo nazmar úsilie množstva ľudí a ich viera vo funkčnosť od marca existujúcej mobilnej aplikácie TrashOut na oznamovanie nelegálnych skládok. Oficiálnym partnerom tohto projektu je aj ministerstvo životného prostredia, no napriek tomu to najpodstatnejšie, ich reálne odstraňovanie, akosi viazne," uviedol predseda OZ Tatry Rudolf Pado.
Zdôraznil, že už spracoval približne dve tretiny oznámení zo spomínanej databázy a chystá sa pustiť ešte do bratislavského regiónu. "Nesmieme čakať dovtedy, pokým ľudia zistia, že sa s ich oznámeniami nič nedeje a definitívne stratia chuť na občianske angažovanie. Nezištne ohlásili úctyhodné množstvo malých i veľkých nelegálnych skládok," spresnil Pado.
"Tomuto projektu chýba súlad so zákonmi o odpadoch, správnom konaní či slobodnom prístupe k informáciám. Iba samoúčelne zhromažďuje informácie, negeneruje podania, preto príslušné štátne úrady o oznámeniach vôbec netušia a výsledok je taký, že zatiaľ bol skutočne odstránený len nepatrný zlomok týmto spôsobom oznámených skládok," dodal predseda OZ Tatry s tým, že výkričníkom je absentujúci aktívny záujem kompetentných inštitúcií o neprehliadnuteľne veľké nelegálne skládky odpadov.