Elektromobil – novodobá haraburda?

Elektromobil – novodobá haraburda?

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Vo svete sa rozrastajú vrakoviská plné neopraviteľných áut. Netreba však za nárastom vrakov hneď hľadať staré diesle. Novodobé vrakoviská plnia práve najmodernejšie autá na elektrický pohon. Ich najslabším článkom je práve akumulátor. Aj najmenšie poškodenie akumulátora znamená, že niekedy musia byť autá vyradené z prevádzky aj s veľmi malým počtom najazdených kilometrov, keďže oprava je buď nemožná, alebo nerentabilná

elektromobil
Ilustračné foto

U väčšiny elektromobilov nie je možné opraviť ani najmenšie poškodenie batérie, čo znamená, že niekedy sú autá odpísané aj s veľmi malým počtom najazdených kilometrov.

Reklama

Akumulátory môžu stáť desiatky tisíc dolárov a predstavujú až 50 % ceny elektromobilu, takže ich výmena je často neekonomická.

Zatiaľ čo niektorí výrobcovia automobilov ako Ford Motor Co (FN) a General Motors Co (GM.N) uviedli, že (údajne) uľahčili opravu batérií, Tesla Inc (TSLA.O) zvolila opačný smer so svojím modelom Y vyrobeným v Texase, ktorého nová štrukturálna batéria bola odborníkmi opísaná ako s „nulovou opraviteľnosťou”.

Reklama

Sandy Munro, šéf spoločnosti Munro & Associates so sídlom v Michigane, ktorá sa zaoberá likvidáciou vozidiel a radí výrobcom automobilov, ako ich vylepšiť, uviedol, že batéria Model Y má „nulovú opraviteľnosť”.

“Štrukturálna batéria Tesla ide priamo do mlynčeka,” povedal Munro.

Na situáciu ohľadom elektromobilov museli reagovať aj poisťovne. Tie upozorňujú, že poistné za elektromobily sa bude z roka na rok zvyšovať. V súčasnosti je poistné pre elektromobily asi o 27 % vyššie v porovnaní s poistným konvenčných áut.

„Poškodenia batérií elektromobilov predstavujú len niekoľko percent z poistných udalostí vozidiel v Nemecku, ale vyžiadajú si až osem percent nákladov na vyrovnanie škôd,” uviedla poisťovňa Allianz. To núti poisťovne odpisovať aj autá, ktoré majú najazdených len niekoľko tisíc kilometrov. Výsledkom je prudký rast poistného a poklesu ziskov poisťovní. Navyše sa poškodené batérie hromadia na smetiskách, keďže v tomto smere neexistuje funkčný recyklačný reťazec.

„Elektromobily si kupujeme z dôvodov trvalej udržateľnosti,” povedal Matthew Avery, riaditeľ výskumu Thatcham Research. „Lenže elektrické autá nie sú veľmi udržateľné, ak musíte po menšej kolízii zahodiť celú batériu.” Akumulátory môžu stáť desiatky tisíc eur, pričom často predstavujú až 50 percent ceny elektromobilu, takže ich výmena je zväčša neekonomická. Podľa Bankrate aj malá nehoda elektromobilu, ktorá vedie k poškodeniu batérie, znamená jej výmenu, pričom náklady na opravu presiahnu 15 000 dolárov. Tak napríklad náhradná batéria pre Teslu Model 3 za 43 000 dolárov môže stáť až 20 000 dolárov.

Reklama

Pokiaľ Tesla a iní výrobcovia automobilov nevyrobia ľahšie opraviteľné batérie a neposkytnú tretím stranám prístup k údajom o batériových článkoch, už aj tak vysoké poistné bude naďalej rásť, keďže predaje elektromobilov porastú a viac áut s nízkym počtom najazdených kilometrov bude po kolíziách vyradených, uviedli poisťovatelia a odborníci z odvetvia.

“Počet prípadov sa bude zvyšovať, takže manipulácia s batériami je kľúčovým bodom,” uviedol Christoph Lauterwasser, výkonný riaditeľ Allianz Center, výskumného inštitútu vlastneného Allianz (ALVG.DE ).

Lauterwasser poznamenal, že výroba batérií EV emituje oveľa viac CO2 ako modely na fosílne palivá, čo znamená, že elektromobily musia prejsť tisíce kilometrov, kým tieto mimoriadne emisie kompenzujú.

Aké sú emisie pri výrobe batérií do elektromobilov? Výroba 75 kilowatthodinovej batérie pre Teslu Model 3, vytvorí emisie na úrovni 4 500 kg CO2, ak by bola vyrobená v továrni na batérie Tesla v Nevade. To sú emisie ekvivalentné nájazdu 20 000 kilometrov  s bežným benzínovým sedanom.

Neexistujúci systém recyklácie batérií problém ešte zhoršuje, preto je na stole dňa otázka či akumulátory elektromobilov promptne nezahltia životné prostredie.

Reklama

Elektromobily sa majú vyrábať aj  v plánovanom závode Volvo na východe Slovenska.

Dočasne poverený predseda vlády Heger v stredu rokoval s prezidentom Zväzu automobilového priemyslu SR ohľadom plánovaného rozhodnutia Európskej únie ukončiť výrobu benzínových a naftových motorov po roku 2035, s ktorým súhlasilo aj Slovensko. Predstavitelia automobilového priemyslu na Slovensku počítajú s prechodom na elektromobilitu, automobilky sú naň pripravené.

„Ako krajina, ktorá je silne naviazaná na automobilový priemysel, máme záujem udržať konkurencieschopnosť našich závodov aj v ekologickej ére automobilového priemyslu,” povedal Heger.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:37

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

13:36

Je príliš skoro vyhlásiť víťazstvo nad infláciou v eurozóne. Riziko väčšieho a dlhšie trvajúceho rastu spotrebiteľských cien, ako sa očakávalo, “je súčasťou hry”. Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Martinš Kazaks v rozhovore vo Washingtone, kde sa zúčastňuje jarného zasadania Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.

13:35

Ceny zlata v piatok ráno prudko vzrástli a priblížili sa k rekordným maximám po správach o izraelských útokoch na Irán, ktoré zvýšili dopyt po tzv. bezpečných investíciách. Spotová cena zlata sa v piatok ráno nakrátko vyšplhala až na 2417,79 USD (2264,06 eura) za uncu (31,1 gramu). Júnový kontrakt na zlato na komoditnej burze Comex stúpol 2433 USD za uncu.

13:32

Skupina G7 v piatok v súvislosti s útokom v Iráne vyzvala na zmiernenie napätia v regióne a varovala pred “katastrofálnymi dôsledkami pre civilné obyvateľstvo” v prípade plnohodnotnej izraelskej operácie v meste Rafah. Ministri zahraničných vecí týchto siedmich najvyspelejších krajín sa na stretnutí na Capri taktiež zaviazali pomôcť Ukrajine s protivzdušnou obranou.

13:26

Havarijný stav veľkej časti mostov na slovenských cestách plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Investori by mohli dostať ponuku na opravu približne 500 mostov, na ktorých by po oprave určitý čas zabezpečovali aj ich údržbu a štát by investíciu postupne splácal, podobne ako jeden z úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. V piatok to po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smer-SD) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Cez PPP projekty by sa mohla rozšíriť aj železničná trať z Bratislavy do Košíc.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) gestikuluje na brífingu počas kontrolného dňa na rezorte dopravy
13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali