Washington 12. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP)
Elon Musk 9. novembra na svojej sieti X zdieľal staré video novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom tento načrtol podrobný plán na obnovenie slobody prejavu a odstránenie „ľavicového cenzúrneho režimu“ a prisľúbil okamžité kroky po nástupe do funkcie v prípade víťazstva vo voľbách v roku 2024. Výraz „ľavicový“ v americkom kontexte treba pochopiteľne brať s rezervou. Predtým bola takto označovaná Demokratická strana, ktorá však teraz namiesto Američanov zastupuje skôr záujmy oligarchie a preto ju opustili také vynikajúce osobnosti ako bývalá členka kongresu za Havaj Tulsi Gabbardová či prezidentský kandidát Robert F. Kennedy ml., ktorí podporili kampaň Donalda Trumpa. Dnešná vojnychtivá a LGBT+ politika amerických Demokratov skôr pripomína európskych progresívcov či liberálov
Vo videu z decembra 2022 Trump oznámil sériu agresívnych a ambicióznych návrhov na zrušenie toho, čo charakterizoval ako potláčanie slobody prejavu v Spojených štátoch, ak bude v roku 2024 zvolený za prezidenta: „Keď budem prezidentom, celý tento prehnitý systém cenzúry a kontroly informácií bude vytrhnutý zo systému ako celku. Nezostane z neho nič. Obnovením slobody prejavu začneme znovu získavať našu demokraciu a zachránime náš národ.“
Pokračoval, že „ak sa dovolí, aby toto najzákladnejšie právo zaniklo, potom sa ostatné naše práva a slobody zrútia rovnako ako domino. Preto dnes oznamujem svoj plán rozbiť režim ľavicovej cenzúry a získať späť právo na slobodu prejavu pre všetkých Američanov. A znovuzískanie je v tomto prípade veľmi dôležité slovo, pretože nám ho vzali.“
Trump navrhol päťbodovú stratégiu:
- Prijatie pezidentskej smernice zakazujúcej federálnym orgánom spolupracovať so súkromnými organizáciami na obmedzovaní slobody prejavu.
- Vyšetrovanie cenzúrnych aktivít ministerstvom spravodlivosti, ktoré by potenciálne viedlo k trestnému stíhaniu za porušenie občianskych slobôd a volebných predpisov.
- Úprava ochranných opatrení článku 230 s cieľom zabezpečiť, aby technologické korporácie boli zodpovedné za dohľad nad údajne závadným obsahom.
- Finančné sankcie vrátane zníženia federálnych grantov pre univerzity a mimovládne organizácie zapojené do praktík potlačovania slobody prejavu.
- Navrhnutie „digitálnej listiny práv“ zameranej na ochranu virtuálnych slobôd amerických občanov.
Prinášame vám preklad celého prejavu:
„Ak nemáme slobodu prejavu, nemáme slobodnú krajinu. Dnes oznamujem svoj plán rozbiť ľavicový cenzúrny režim a získať späť právo na slobodu prejavu pre všetkých Američanov.
Do niekoľkých hodín po mojej inaugurácii podpíšem výkonný príkaz, ktorým zakážem akémukoľvek federálnemu ministerstvu alebo agentúre spolčovať sa s akoukoľvek organizáciou, podnikom alebo osobou s cieľom cenzurovať, obmedzovať, kategorizovať alebo brániť zákonnému prejavu amerických občanov. Potom zakážem, aby sa federálne peniaze používali na označovanie domácich prejavov za „nesprávne“ informácie alebo dezinformácie. A začnem proces identifikácie a prepustenia každého federálneho byrokrata, ktorý sa priamo alebo nepriamo podieľal na domácej cenzúre, či už ide o ministerstvo vnútornej bezpečnosti, ministerstvo zdravotníctva, sociálnych služieb, FBI, ministerstvo spravodlivosti, bez ohľadu na to, kto to je.
Nariadim ministerstvu spravodlivosti, aby vyšetrilo všetky strany zapojené do nového režimu cenzúry online, ktorý je absolútne deštruktívny a hrozný, a aby agresívne stíhalo všetky zistené zločiny. Medzi ne patrí možné porušenie federálneho zákona o občianskych právach, zákonov o financovaní kampaní, federálneho volebného zákona, zákona o cenných papieroch a protimonopolných zákonov, Hatchovho zákona a množstva ďalších potenciálnych trestných, občianskych, regulačných a ústavných priestupkov. Aby sme pomohli týmto snahám, naliehavo žiadam republikánov zo Snemovne reprezentantov, aby okamžite poslali listy o zachovaní dôkazov. A musíme to urobiť hneď teraz Bidenovej administratíve, Bidenovej kampani a každému technologickému gigantu zo Silicon Valley, aby im nariadili nezničiť dôkazy o cenzúre.
Po tretie, po mojej inaugurácii za prezidenta požiadam Kongres, aby mi na stôl poslal návrh zákona, ktorým sa reviduje článok 230 (článok 230 zákona o slušnosti v komunikáciách, chrániaci webové stránky pred žalovaním za obsah zverejnený ich používateľmi, pozn. prekl.), aby veľké online platformy prestali podnikať v oblasti cenzúry. Odteraz by digitálne platformy mali mať nárok na ochranu imunitou podľa článku 230 len vtedy, ak spĺňajú vysoké štandardy neutrality, transparentnosti, spravodlivosti a nediskriminácie. Od týchto platforiem by sme mali vyžadovať, aby zvýšili svoje úsilie o odstránenie nezákonného obsahu, ako je napríklad zneužívanie detí a propagácia terorizmu, a zároveň výrazne obmedzili ich právomoc svojvoľne obmedzovať zákonné prejavy.
Po štvrté, musíme rozbiť celý toxický cenzorský priemysel, ktorý vznikol pod falošnou zámienkou boja proti tzv. nesprávnym informáciám a dezinformáciám. Federálna vláda by mala okamžite zastaviť financovanie všetkých neziskových organizácií a akademických programov, ktoré podporujú tento autoritársky projekt. Ak sa zistí, že ktorákoľvek americká univerzita sa v minulosti zapojila do cenzúrnych aktivít alebo zasahovania do volieb, napríklad označovania obsahu sociálnych médií na odstránenie z čiernej listiny, tieto univerzity by mali prísť o federálne doláre na výskum a federálnu podporu študentských pôžičiek na obdobie 5 rokov a možno aj viac. Mali by sme tiež prijať nové zákony stanovujúce jasné trestné sankcie pre federálnych byrokratov, ktorí spolupracujú so súkromnými subjektmi s cieľom obísť ústavu a zbaviť Američanov ich práv vyplývajúcich z prvého, štvrtého a piateho dodatku. Inými slovami, zbaviť ich hlasovacieho práva. A keď raz prídete o možnosť voľby a keď prídete o svoje hranice, ako sme prišli my, už nemáte krajinu. Okrem toho, aby sme čelili problémom hlavných platforiem, ktoré sú infiltrované légiami bývalých pracovníkov hlbokého štátu (deep state) a spravodajských služieb, mala by existovať 7-ročná lehota predtým, ako akýkoľvek bývalý zamestnanec FBI, CIA, NSA, DNI, DHS alebo ministerstva obrany bude môcť prijať prácu v spoločnosti, ktorá vlastní obrovské množstvo údajov o používateľoch USA.
Konečne nastal čas, aby Kongres schválil zákon o digitálnych právach. Ten by mal zahŕňať právo na digitálny spravodlivý proces. Inými slovami, vládni úradníci by mali na stiahnutie online obsahu potrebovať súdny príkaz, a nie posielať žiadosti o informácie, aké posielala FBI spoločnosti Twitter. Okrem toho by sa to malo týkať aj prípadov, keď sa používateľom veľkých online platforiem odstraňuje obsah alebo účty, škrtia, zakazujú tieňové účty alebo sa inak obmedzujú bez ohľadu na to, aké meno používajú. Mali by mať právo byť informovaní, že sa to deje, právo na konkrétne vysvetlenie dôvodu a právo na včasné odvolanie. Okrem toho by všetci používatelia starší ako 18 rokov mali mať právo úplne sa odhlásiť z moderovania a kurátorstva obsahu a dostávať nemanipulovaný tok informácií, ak sa tak rozhodnú. Boj za slobodu prejavu je pre Ameriku a prežitie samotnej západnej civilizácie otázkou víťazstva alebo smrti. Keď budem prezidentom, celý tento prehnitý systém cenzúry a kontroly informácií bude vytrhnutý zo systému ako celku. Nezostane z neho nič. Obnovením slobody prejavu začneme znovu získavať našu demokraciu a zachránime náš národ. Ďakujem a Boh žehnaj Amerike.“
Trump a ďalšie americké osobnosti už roky tvrdia, že sú obeťami snáh o obmedzenie ich prejavu zo strany aktérov „hlbokého štátu“, mainstreamových médií a spoločností sociálnych médií. Tieto tvrdenia nabrali na sile, keď Elon Musk na bývalom Twitteri teraz „X“ zverejnil tzv. „spisy Twitteru“, ktoré podporujú tvrdenia, že predchádzajúce vedenie spoločnosti postupovalo pri moderovaní obsahu spôsobom, ktorý bol zaujatý voči konzervatívcom. Spoločnosť „X“ napríklad sprístupnila internú komunikáciu s podrobnosťami o rozhodnutí spoločnosti sociálnych médií pred voľbami v roku 2020 dočasne potlačiť článok denníka New York Post o obsahu notebooku, ktorý vlastnil Hunter Biden, syn prezidenta Joea Bidena. Musk dokonca uviedol, že Twitter zasahoval do amerických volieb.
Dobre si však pamätáme, že keď bol Trump prezidentom, bol frustrovaný z toho, že nedokázal prinútiť ministerstvo spravodlivosti, aby urobilo kroky, ktoré chcel presadiť, a neskôr odmietlo prešetriť jeho volebnú prehru s Bidenom. Rovnako ho rozzúrilo, že ministerstvo vymenovalo osobitného poradcu Roberta Muellera, aby vyšetril kontakty jeho kampane v roku 2016 s Rusmi, čo sa nakoniec po rokoch vyšetrovania ukázalo ako nepravdivé, ale škodu spôsobenú administrácii Trumpa to už napraviť nedokázalo. Veľmi dobre je tento hon na čarodejnice popísaný v knihe Michaela R. Caputa z vydavateľstva Torden „Ukrajinský podvod“. A keď Trump koncom roka 2020 vetoval zákon o autorizácii národnej obrany, pretože zákon neobsahoval zrušenie paragrafu 230, Kongres toto veto prelomil. Takže uvidíme, ako sa novozvolenému prezidentovi Trumpovi bude teraz dariť napĺňať jeho plány v oblasti potláčania cenzúry a držme mu palce.
V tejto súvislosti by isto stálo za to pozrieť sa, ako sa darí politickým cenzorom v EÚ a na Slovensku, či už hovoríme o nadnárodných a štátnych inštitúciách blokujúcich tzv. nežiadúce webové stránky, alebo agresívnych mimovládnych organizáciách zväčša financovaných zo zahraničia, ktoré si uzurpujú právo na ten „správny názor“.
Prečítajte si tiež: