Dilong: Prečo budem voliť Jána Figeľa a KDH?

Bratislava 22. mája 2019 (HSP/Foto:Martin Dilong)

 

Známy český spisovateľ Karel Čapek napísal veľmi zaujímavú esej: „Prečo nie som komunistom?“ Karel Čapek napísal túto esej ešte dávno pred „ Víťazným februárom“ v  roku 1948, kedy komunisti urobil puč a za pomoci ozbrojených ľudových milícií  zviazali demokraciu na štyri desaťročia

Na snímke Martin Dilong od roku 1992 vždy volil KDH. V eurovoľbách 2019 urobí to isté

Karol  Čapek vo svojej eseji poukazuje na  fakty, ktoré už boli známe v krajinách, kde komunisti prevzali moc, najmä v Sovietskom zväze. Komunisti hovoria, že každému dajú slobodu, no kde sa dostanú k moci, slobodu zoberú každému, koho považujú za „triedneho nepriateľa“. Hovoria, že budú rešpektovať vlastníctvo, ale akonáhle sú pri moci, formou znárodňovania ukradnú poctivým ľuďom ich majetok.  Píše podrobne o viacerých prípadoch, kedy vidno rozpor medzi tým, keď komunisti chceli získať hlasy a čo urobili potom, keď sa  dostali k moci.

Keď sme v roku 2010-2011 ako občania formou petície a sprievodných akcii zastavili výstavbu megakasína v Bratislave, teológ so Slovinska Bogdan Vidmar, ktorý našej verejnosti odovzdával skúsenosti s pokusom vybudovať megakasíno v Slovinsku v roku 2008 (po neúspešnom pokuse prišlo na rad Slovensko) povedal: „ Nie je dôležité, čo politici hovoria, ale ako hlasujú. “ A skutočne počas verejných debát sme diskutovali s viacerými poslancami, ktorí slovne predstierali záujem vedieť o negatívach hazardu čo najviac. Bol som prekvapený, keď v hlasovaní podporovali výstavbu megakasína.  Našťastie rozhodujúcu väčšinu poslancov v Bratislave a jej mestských častiach sa podarilo argumentami presvedčiť a zastavili výstavbu megakasína.

 

Prečo budem vo voľbách do Európskeho parlamentu  voliť KDH?

KDH vždy stálo na strane hodnôt, na ktorých mi záleží. Od novembra 1989, kedy KDH vzniklo, už prešlo takmer 30 rokov. Za ten čas KDH presadilo – v spolupráci s inými – napr. vrátenie ukradnutého (znárodneného)  majetku  občanom a cirkvám. Presadilo to, že boli rehabilitovaní politickí väzni. Mnohých som osobne poznal. Ján Čarnogurský ako premiér presadil, že cirkevný sobáš je štátom uznávaný rovnako ako štátny sobáš. Ku koncu 90. rokov sa Slovensko dostalo do medzinárodnej izolácie. Vďaka KDH, ktoré bolo súčasťou demokratických síl po voľbách v roku 1998, Slovensko dobehlo susedov Česko, Poľsko a Maďarsko  a spolu sme v 1. máji 2004 vstúpili do EÚ  a ešte skôr 29. marca 2004 do  NATO. Slovensko v roku 2000 uzatvorilo Základnú zmluvu so Svätou Stolicou.  Významnú úlohu pritom zohral vtedajší podpredseda NR SR Pavol Hrušovský.

KDH sa spolu inými dlhodobo snažilo o zásadnú zmenu potratového zákona, či už formou zmeny zákona v parlamente alebo podaním na ústavný súd. Pred vstupom do EÚ poslanci NR SR za KDH iniciovali a spolu s inými presadili Deklaráciu NR SR o zvrchovanosti v kultúrno-etických veciach pri vstupe Slovenska do EÚ. KDH dalo EÚ prvého slovenského eurokomisára, ktorým bol Ján Figeľ. V roku 2011 KDH v parlamente ako súčasť vlády presadilo, že vládni poslanci prijali zákon, ktorý odstránil daňové výhody pre pripravované megakasíno, čím bol definitívne tento projekt pochovaný. Aktívnym hlasom KDH spolu s inými opozičnými poslancami vystúpilo za zachovanie štátneho sviatku Sedembolestnej Panny Mária, Patrónky Slovenska. KDH jednoznačne podarilo občiansku petíciu (viac ako 125 000 podpisov) na ochranu sviatku Sedembolestnej Panny Márie ako dňa pracovného pokoja. Táto petícia zastavila snahu vlády tento sviatok zrušiť. Bol to Ján Figeľ, ktorý v roku 2014 prišiel s iniciatívou zakotviť ústavnú ochranu manželstva ako jedinečného zväzku medzi mužom a ženou. 4. júna 2014 slovenský parlament prijal ústavnú ochranu manželstva. Táto novela zaviedla účinnú hrádzu proti presadzovaniu gender ideológie na Slovensku. Hoci KDH v marci 2016 tesne nevstúpilo do parlamentu (chýbalo menej ako 1500 hlasov!), KDH ukazuje svoju životaschopnosť v prieskumoch verejnej mienky sa dlhodobo objavuje nad hranicou 5%.

Na snímke Ján Figeľ a kresťanskí študenti z Nigérie – medzinárodná konferencia o prenasledovaných kresťanov v Budapešti 2017

Za takmer 30 rokov odišlo z KDH viacero silných osobností, ktorí sa pokúsili založiť alternatívu kresťanskej demokracie na Slovensku. Najdlhšie to vydržalo Mikulášovi Dzurindovi, ale ani jeho strana SDKÚ-DS (hoci mala 2 volebné obdobia premiéra! )  politicky neprežila.

30 – ročné poznanie politickej situácie na Slovensku ma vedie k záveru, že tu nie je priestor na viac kresťansko-demokratických strán. Najmä ak si uvedomíme, že je tu veľká skupina  voličov, ktorí volia národné strany, socialistov, liberálov, či nové strany. Je mi smutno, keď  vidím, že sa kresťanskí demokrati na Slovensku politicky delia, zatiaľ čo ich ideoví oponenti liberáli a socialisti sa spájajú a vyhrávajú voľby.

Dňa 25. mája 2019  (v sobotu) budú  na Slovensku eurovoľby.  Viacero ľudí sa má pýta koho budem voliť. Odpoviem verejne aj čitateľom toho článku. Tak ako vždy od roku 1992, kedy som prvýkrát volil, vždy som v národných a európskych voľbách volil KDH. Nikdy som túto voľbu neľutoval, pretože KDH dlhodobo 30 rokov aktívne  chráni hodnoty , ktoré sú mi drahé a vzácne.  Vždy mi záležalo na ochrane ľudského života od počatia po prirodzenú smrť, na rešpektovaní dôstojnosti človeka, na ochrane manželstva a podpore náboženskej slobody. KDH vždy tieto hodnoty podporovalo a presadzovalo. Preto nemám dôvod  voliť niečo iné.

Koho budem krúžkovať na kandidátke KDH v týchto eurovoľbách? KDH neostalo nič dlžné  (tak ako v minulosti) pravdivému obrazu kresťanskej demokracie. Postavilo veľmi dobrú kandidátnu listinu a priznám sa, že pre mňa je dosť ťažké vybrať dva krúžky, komu ich dám. Potreboval by som aspoň  4 krúžky, pretože na kandidátke KDH je veľa pracovitých ľudí, ktorí poznajú pomery v EÚ a pevne sa držia svojho kresťanského presvedčenia.  Po zrelej úvahe som prišiel k nasledovným záverom.

 

Na snímke Ján Figeľ utrpel vážne zranenie chrbtice v roku 2001. Po niekoľkých operáciách sa z toho dostal

Môj prvý krúžok bude patriť Jánovi Figeľovi. Uvediem niekoľko mojich dôvodov:

1.     Ján Figeľ je pracovitý. Ako hlavný vyjednávač pre vstup Slovenska do EÚ v rokoch 1998-2002, dokázal pre Slovensko s výborným tímom na MZV SR a iných ministerstvách dostihnúť susedov – Česko, Poľsko a Maďarsko a vyjednať pre Slovensko slušné, rovnocenné podmienky na vstup do EÚ. Ako prvý slovenský eurokomisár robil svojou prácou Slovensku v Európe a vo svete dobré meno.

2.     Ján Figeľ ľudí spája. Nielen kresťanov, ale aj iných pri presadzovaní správnych vecí. Ako príklad možno uviesť novelu ústavy o ochrane manželstva, keď najprv zjednotil 40 opozičných poslancov v NR SR, aby podporili ústavnú ochranu manželstva. Potom sa dohodol aj so sociálnymi demokratmi – Smerom–SD, pretože opozícia by nestačila na ústavnú zmenu. Novelu ústavy tak podporilo 102 poslancov.

3.     Vie povedať nie a niesť za to aj dôsledky. Ján Figeľ mal odvahu ako minister dopravy povedať v roku 2010 nie predraženým diaľničným projektom a zachrániť nám všetkým niekoľko miliárd euro! A následne zahájil súťaže a výstavbu úsekov z eurofondov.  To sa samozrejme nepáčilo tým, ktorí v pozadí predražených projektov na výstavbu diaľnic stáli a zrazu zostali zaskočení, že prišli o veľké peniaze. Títo to samozrejme nenechali bez odozvy. Nemali odvahu pokúsiť sa  Figeľa si “kúpiť“ veľkým úplatkom. Vedeli veľmi dobre, že u Figeľa s tým nepohodia.  Preto to skúsili hrozbami. Figeľ dostával odkazy, či sa nebojí chodiť po chodníku… Keď to nepomohlo, išli ďalej. Títo ľudia vedeli ako na to.  Zistili, na čo ľudia citlivo reagujú. Za pár týždňov sa cez niektoré média  začali šíriť cielené správy, že Figeľ prišiel lacno k „luxusnému bytu.“ Vedome zamlčali, že Figeľ so šesťčlennou rodinou prevzal do prenájmu zdevastovaný nebytový priestor, kde sa nedalo bývať, a najskôr potreboval rozsiahlu rekonštrukciu. Po investovaní do nákladnej rekonštrukcie sa z priestoru stal byt, ktorý po rokoch bolo umožnené odkúpiť ako pri všetkých ostatných bytoch v celom dome. Keby Figeľ nebol zastavil tok miliónov z diaľničných projektov pre súkromné vrecká, nikto by si v médiách nespomenul na udalosť spred 11 rokov, kedy sa toto všetko stalo.

4. Chráni manželstvo a rodinu. Keď sa Ján Figeľ stal v roku 2016 Osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu pre krajiny mimo EÚ, spustili intenzívnu kampaň voči nemu predstavitelia homoloby v Bruseli, ktorí vytvorili nenávistný pamflet o Figeľovi, ktorý nerešpektuje ľudské práva inak sexuálne cítiacich ľudí. Tento pamflet sa dostal medzi vplyvných politikov v Bruseli. Mnohí však Figeľa osobne poznali a nedali sa zmiesť nenávistným pamfletom.  Aktivisti homoloby pôsobiaci v Bruseli, len ťažko znášali, že Figeľ, ktorý 2-krát úspešne vetoval vznik LGBT Výboru počas Radičovej vlády a inicioval novelu slovenskej ústavy a získal pre ňu dokonca slovenských sociálnych demokratov, hoci socialisti v Európe „škrípali zubami“, bude zastávať dôležitý post z pohľadu ľudských práv –  vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu.

5. Vie znášať chorobu, utrpenie. Ján Figeľ vie presadzovať správne veci, aj keď trpí. V roku 2001 si pri futbalovom zápase s českými kresťanskými demokratmi vážne zranil chrbticu. Po prvých vyšetreniach to vyzeralo tak, že do smrti bude pripútaný na invalidný vozík. Vďaka modlitbe a pomoci lekárov to zvládol. Bol schopný absolvovať náročné operácie, rehabilitácie a naďalej viesť prístupové rokovania o vstupe SR do EÚ. V roku 2017 mu diagnostikovali vážne ochorenie – rakovinu. Podrobil sa náročnej  6–mesačnej chemoterapii. Počas tejto liečby bol schopný vykonať pracovné cesty v prospech prenasledovaných kresťanov a iných do viacerých afrických a ázijských krajín. Jeho stav je výrazne lepší a stabilizovaný.  Ján Figeľ zvykne často hovoriť, že ako pacient sa stretá s inými ľuďmi, ktorých je na Slovensku veľa a zápasia s rakovinou. Snaží sa ich povzbudiť a kde sa dá, aj pomôcť.

Verím, že pre Jána Figeľa bude práca v európskom parlamente, pokiaľ získa mandát, podstatne fyzicky menej náročná ako cesty do Sudánu, Pakistanu, Indie, Arabských Emirátov, Iraku a ďalších krajín mimo EÚ.

Na snímke Ján Figeľ a rakúsky premiér Sebastian Kurz (kresťanský demokrat) majú veľa spoločného, pokiaľ ide o pomoc prenasledovaným kresťanom a iným náboženským menšinám vo svete

 

Komu na kandidátke KDH bude patriť môj druhý krúžok?

Priznám sa, že to bude jeden z tejto trojice, ktorých všetkých osobne poznám a veľmi si ich vážim.  Dovolím si ich predstaviť.

Miriam Kuzárová, vážim si ju, že sme spoločne ako občianski aktivisti v rokoch 2017 – 2019 urobili viacero konkrétnych podujatí a akcii, ktoré svojim dielom pomohli prenasledovaným kresťanom a iným náboženským menšinám vo svete. Miriam Lexmann, ktorú poznám z prostredia Bruselu a Európskej ľudovej strany ako aktívnu kresťanku. Maroš Čaučík, ktorého poznám už od roku 1992. Vážim si ho za nesmierny kus práce, ktorý vykonal ako riaditeľ Dobrej noviny. Rozvojová pomoc, ktorú poskytuje Slovenská republika, by sa mala viac inšpirovať pomocou najchudobnejším na svete, tak ako to robí Maroš s tímom spolupracovníkov už 24 rokov.

 

Milí čitatelia, predstavil som Vám svoj pohľad a dôvody, prečo pôjdem v sobotu voliť a ako budem voliť.   Pôjdem voliť, pretože mi nie je jedno, kto nás bude zastupovať v Európskom parlamente. Verím, že  aj Vám na tom záleží. A pôjdete voliť. Voľte ako najlepšie viete, podľa svojho vedomia a svedomia. Držím Slovensku v sobotu palce. A modlím sa za to, aby sme mali čím viacerých ľudí zo Slovenska, ktorí  budú v nasledujúcich piatich rokoch  chrániť a rozvíjať kresťanské hodnoty v Európe a na Slovensku.

 

Martin Dilong

 

PRIPRAVUJEME PRE VÁS ZMENY
Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.
Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Zosuv pôdy zničil dom v rakúskej obci Korutánsko, vyžiadal si jednu obeť

Bad Kleinkirchheim 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Quy Trung)   Muž vo veku 79 rokov prišiel v pondelok o život pri zosuve pôdy v rakúskej obci Bad Kleinkirchheim v spolkovej krajine Korutánsko. Informovala o tom tamojšia polícia, píše agentúra APA Majiteľ domu sa v pondelok dopoludnia chcel dostať k zdroju vody, ktorý…

Pápež na budúci rok navštívi Cyprus

Nikózia 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Laurent Gillieron, SITA/AP-Andrew Medichini)   Cyperský prezident Nikos Anastasiadis v pondelok oznámil, že pápež František prijal jeho pozvanie a v roku 2020 navštívi Cyprus Anastasiadis to uviedol po stretnutí s pápežom vo Vatikáne, informovala agentúra AP. Cyprus si budúci rok pripomenie 60. výročie svojej nezávislosti od…

Paríž a Kodaň sú za harmonizáciu azylových procedúr

Paríž 18. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Philippe Wojazer, TASR/AP-Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix)   Francúzsko a Dánsko sú za väčšiu harmonizáciu medzi jednotlivými členskými krajinami Európskej únie v oblasti azylových procedúr. Odborníci na túto oblasť totiž už dlho upozorňujú, že v súčasnosti túto problematiku rieši každá krajina viac-menej po svojom, čo nie je…

Žilinčan pôjde do väzenia, hajloval a posielal dievča z Kórey preč „z bieleho Slovenska“

Banská Bystrica 18. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nepodmienečný trest štyri mesiace za extrémistické prejavy na verejnosti uložil dnes sudca Špecializovaného trestného súdu 31-ročnému Jánovi Crkovi zo Žiliny. Súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry s extrémistom. Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok…

Použitie násilia proti demonštrantom v Hongkongu je neprijateľné

Brusel 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Európska komisia (EK) označila v pondelok za neprijateľné, aby sa eskalujúce protesty v Hongkongu riešili za pomoci násilia. Vyzvala preto hongkonské orgány, aby voči demonštrantom zasahovali primeraným spôsobom "Videla som správy (z hongkonských protestov), že ľudia, ktorí poskytli prvú pomoc, ako aj zdravotnícky…

Árpád Érsek: Výstavba križovatky Levočská a D1 Prešov západ – juh idú podľa plánu

Prešov 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Práce na prešovskej križovatke ulíc Levočská a Obrancov mieru sú v závere. Ako v pondelok v Prešove informoval minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd), v súlade s harmonogramom pokračujú aj práce na stavbe D1 Prešov západ - Prešov juh Križovatka I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru…

Slobodu sme vybojovali predsedovia parlamentov Vyšehradskej štvorky spoločne, zhodli sa lídri parlamentov V4

Praha 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Predsedovia parlamentov Vyšehradskej štvorky (V4) sa zhodli na tom, že krajiny tejto skupiny aj napriek vzájomnej izolácii boj za slobodu v roku 1989 dosiahli spoločne. Aj dnes je podľa nich vyšehradský región odsúdený bojovať s podobnými výzvami – a to bojovať za rovnoprávnosť v rámci EÚ Po…

Politické strany budú v kampani využívať aj sociálne siete, presnú sumu na ne nemajú určenú

Bratislava 18. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Politické strany a hnutia budú v kampani využívať aj sociálne siete. Vyplýva to z odpovedí viacerých strán, ktoré poskytli agentúre SITA. Presnú sumu, akú plánujú minúť na kampaň na sociálnych sieťach, nemajú určenú Hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko/Spolu Silvia Hudáčková uviedla, že komunikácia na…

Strana SMER-SD tvrdí, že sa ju Denník N a Sme snažia zničiť

Bratislava 18. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Denníky Sme a Denník N sa snažia zničiť stranu Smer-SD. Vyhlásil to pre agentúru SITA hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Strana to tvrdí v reakcii na dnes zverejnenú nahrávku Denníka N, kde Marian K. hovorí o údajnej tajnej dohode s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.…

Szijjártó: Maďarsko a Estónsko spoločne presadzujú zastavenie migrácie

Budapešť 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   Maďarsko a Estónsko sa spoločne usilujú o to, aby medzinárodné spoločenstvo migračné procesy nepodporovalo ale zastavovalo. Po schôdzke so šéfom estónskej diplomacie to v pondelok uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Spojenectvo Maďarska s Estónskom podľa Szijjartóa nevyplýva iba z členstva oboch…

Majiteľ obchodu v americkom štáte Kentucky so zvieratami tvrdí, že ženy doňho hodili ukradnuté morča

Danville 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Dve ženy ukradli pár živých morčiat v obchode s domácimi zvieratami v americkom štáte Kentucky a jedno zo zvierat hodili pri úteku smerom k majiteľovi predajne. Uviedol to samotný majiteľ Scott Gonyaw, ktorého v pondelok citovali miestne médiá a následne tlačová agentúra AP Gonyaw povedal…

Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy sú sklamaní parlamentnými voľbami v Bielorusku

Minsk 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Parlamentné voľby v Bielorusku nesplnili medzinárodné normy pre demokratické voľby. Na tlačovej konferencii v Minsku to v pondelok oznámila vedúca misie volebných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Margareta Soderfeltová K rovnakému záveru dospeli aj pozorovatelia vyslaní do Bieloruska Parlamentným…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pán ROMAN MICHELKO, ste NEkonzistentný!

Roman Michelko, známy politológ, spisovateľ a vydavateľ má za sebou určite veľa dobrej práce. Aj ja si jeho politické analýzy občas rada vypočujem a bývajú tam zaujímavé myšlienky. Tentokrát však musím napísať, že ma veľmi sklamal v súvislosti s jeho komentovaním pôsobenia Š. Harabina a M. Kotlebu v priebehu posledného zhruba polroka. Najprv niekoľko údajov z dvoch videí…

Ivan Štefanec: Technologickí giganti budú riadne odvádzať DPH

Zdroj : Európske noviny Európsky parlament vo štvrtok schválil legislatívu, ktorá skoncuje s daňovými únikmi a výpadkami v oblasti internetových technológií a elektronického obchodu. Vďaka nej sa podarí od technologických gigantov, ako je Amazon, eBay, či Alibaba získať o 5 až 7 miliárd eur viac na dani z pridanej hodnoty.…

Pán Fico, zachráňte Slovensko, odstúpte!

Vážený pán predseda strany Smer! Ak Vám naozaj záleží na Slovensku, potom odstúpte radšej ešte dnes ako zajtra a prenechajte post predsedu pánovi Pellegrinimu. Inak potopíte stranu Smer úplne. Samozrejme chápem, že nemôžete za to, o čom sa bavia dvaja páni v nahrávke. Ale ono už stačí, že ste býval…

17. november nám dal nepredstaviteľné možnosti ....

            Niekoľko ľudí sa ma spýtalo za posledné dni, aký je môj názor na 17. november, bývalý režim a súčasný politický systém. Podľa môjho názoru nie je nikdy nič ideálne, nikdy nedokážete uspokojiť všetkých ľudí na 100 (na 100 čoho? percent, bodov..) , no prirodzená…

BLESKOVÁ SPRÁVA! Mimoriadne udalosti okolo kňaza Mariana Kuffu! Šokujúce udalosti, v súvislosti s vyplavením sa objektívnej, no desivej pravdy o tom, čo prebieha v štruktúrach, resp. v zákulisí, najväčšej náboženskej organizácie, na Slovensku!

Včera mal známy katolícky kňaz, Marian Kuffa, mimoriadne dôležitú kázeň, ktorú pre jej obsah, možno právom označiť, ako „Rozklad cirkvi zvnútra a Kuffov alarmujúci príhovor národu!“ Kňaz Marian Kuffa je mimoriadny zjav, na kresťanskej scéne Slovenska a právom ho možno už dnes, zaradiť do jedného radu s inými kňazmi, pôsobiacimi na Slovensku v…

Lekcia z geopolitiky: Čo oslavujeme 17. novembra a čo by sme mali?

Suverénny národ prejavuje svoju suverenitu tým, aké sviatky oslavuje a aké symboly a osobnosti uctieva. Či sú to sviatky, symboly, osobnosti uzurpátorov jeho slobody, likvidátorov jeho suverenity, zlodejov jeho bohatstva. Alebo sú to sviatky, symboly, osobnosti získania vlastnej štátnosti a suverenity. Teda hrdinovia získania ko

TopDesat

Vitamínová zoznamka podľa odborníkov

0

Vitamíny fungujú v tele ako katalyzátor a podieľajú sa na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín. A hoci je telo inteligentné a na dopyt dôležitých látok v tele vie ihneď zareagovať ich výrobou, u niektorých vitamínov to nedokáže. Preto je hlavne na nás, aby sme mu ich dodávali.  Vitamíny sú látky…

Mystické skryté tibetské kráľovstvo Šambala

0

Počuli ste už niekedy o mystickom tibetskom kráľovstve, ktoré sa nazýva Šambala? Ak nie, prípadne sa chcete o tomto fyzicky skrytom mieste dozvedieť viac, pohodlne sa usaďte a prečítajte si článok o tom, čo vlastne kráľostvo Šambala je. Poďme na to. Skryté kráľovstvo, ktoré nesie názov Šambala je v starých tibetských zväzkoch popisované ako mystické…

Aké cvičenie je dnes trendy? A aké to bolo v minulosti?

0

Nielen v móde, ale aj v oblasti cvičení sa objavujú trendy, ktoré si na určitú dobu úplne podmania telocvične. V súčasnosti sú veľkým hitom intervalové tréningy HIIT, najrôznejšie druhy jogy, ale aj zábavná cvičenie s prvkami boxu alebo napríklad baletu. Dokázali by ste si ale ešte spomenúť, čo "frčalo" v…

TOP10: Slony a neuveriteľné fakty o nich

0

Roztrúsené po celej subsaharskej Afrike a južných častiach Ázie sú slony najväčšími pozemskými zvieratami na svete. Tradične sa rozlišujú dva druhy týchto úžasných obrov - africký slon a ázijský slon. Väčšina ľudí bude súhlasiť, že tieto zvieratá sú úžasné a fascinujúce. Bohužiaľ, kvôli pytliactvu a ničeniu biotopov, svetová populácia slonov drasticky…

Nevysvetliteľné javy na týchto fotografiách potrápia tvoje mozgové závity

0

Niektoré fotografie dokážu potrápiť nie len naše oči, ale aj naše mozgové závity. Na nasledujúcich fotografiách uvidíš nevysvetliteľné javy, ktoré zasa nie sú až tak nevysvetliteľné. Všetko na tomto svete má svoju logickú príčinu, teda aspoň väčšina vecí. Občas sa nám však podarí vytvoriť zvláštne fotografie, na ktorých si môžeme…

TOP10+: Svetové celebrity v Guinessovej knihe rekordov

0

Herci a hudobníci sa spravidla objavujú v Guinessovej knihe rekordov za svoje počiny v kariére, ako napríklad najviac predaných albumov. Niektoré hviezdy červeného koberca sa ale zapísali do Guinessovej knihy rekordov takpovediac čudným spôsobom a vďaka, povedzme si na rovinu, výdobytkom dnešnej modernej internetovej doby. Dwayne The Rock Johnson Populárny herec zo zvučným pseudonymom…

Vo svete IT

ANDROID 10: Toto je zoznam smartfónov, na ktoré je aktuálne dostupný najnovší Android

0

Android 10 bol oficiálne predstavený spoločnosťou Google začiatkom septembra, ale aj napriek tomu je zatiaľ dostupný len pre relatívne malý počet zariadení. Nová verzia Androidu priniesla viacero vylepšení, od natívnej podpory Tmavého režimu, zmeny v vzhľade UI, podpory funkcií ako Digitálne zdravie, Režimu sústredenia, lepšieho zabezpečenia súkromia a podobne. Tak ako aj…

Toto sú kľúčové misie NASA, vďaka ktorým aktuálne môžeme objavovať MARS

0

Ďalšie družice, ktoré môžeme aj v dnešných dňoch nájsť na obežnej dráhe sú družica MRO (pozn. redakcie: Mars Reconnaissance Orbiter)  a  družica MAVEN. Obe okrem priameho spojenia medzi Zemou a  Marsom nesú so sebou kľúčové nástroje na skúmanie atmosféry, mapovania pôdy a  hľadaniu vody. Mars Reconnaissance Orbiter Družica vybavená kamerou s …

Google chce nahradiť klasické SMS správy novým štandardom. Na americkom trhu spúšťa RCS Správy

0

SMS správy sú na telefónoch odjakživa. Hoci sa niektoré funkcionality z telefónov pomaly, ale isto vytrácajú, tak SMS správy aj napriek tomu sú medzi používateľmi aj naďalej veľmi populárne. Spoločnosť Google chce však „klasické“ SMS správy poslať ku dnu, a nahradiť ich novým RCS štandardom, zatiaľ však len na americkom…

LG si nechalo patentovať zariadenie s rozťahovacím displejom. Pozeráme sa na dizajn pripravovaného smartfónu?

0

Trh so skladacími smartfónmi sa pomaly ale isto zväčšuje, pričom najnovšie svoje kúsky priložili aj spoločnosti ako Lenovo, či Motorola. Na dobrú príležitosť ale už dlhé roky čaká aj spoločnosť LG, ktorá taktiež patrí medzi svetových lídrov v rámci vývoja vlastných displejov. Vytvoriť dokonalý skladací smartfón však pochopiteľne nie je…

Aplikácie vedia o nás príliš veľa. Takto im môžete v Android smartfóne obmedziť prístup k informáciám o Vás

0

Posledné týždne môžeme neustále počuť o škodlivých aplikáciách, ktoré nám servírujú v rámci rozhrania systému nechcené reklamy, ale výnimkou nie sú ani aplikácie, ktoré sa snažia získať naše osobné údaje. Dnes sme si pre Vás však nepripravili článok, v ktorom chceme poukázať na škodlivé aplikácie, ale na tie bežné, ktoré…

Nepremeškajte akciu na prémiové hodinky Xiaomi Amazfit GTR, ktoré ešte lacnejšie neboli

0

Myslíš si, že spojenie najmodernejších technológií a tej najvyššej elegancie a luxusu je nemožné? Prémiové hodinky Amazfit GTR 47 mm z výrobne spoločnosti Xiaomi Vás jednoznačne presvedčia o opaku. Moderný displej, poriadna dávka senzorov a krásny kožený remienok sú jednoducho pohladením pre oči.  Aktuálne najlepšiu ponuku na Amazfit GTR 47…

TopSpeed

Je to oficiálne, Ford Mustang Mach-E sa predstavuje

0

Ford konečne odtajnil prvé oficiálne informácie o novom SUV Ford Mustang Mach-E. Je to plnohodnotný elektromobil, základná verzia má výkon 190 kW (258 k), v spojení so slabšou baterkou má normovaný dojazd 450 km a do Európy dorazí v roku 2021. Chce byť praktický a namiesto predného kufra ponúka plastovú vaňu s objemom 100 l…

Novinky autosalónu IAA 1989. Pozrite, o čom sme snívali

0

Hoci sa v septembri  1989 už aj na Slovensku schyľovalo k veľkým politickým zmenám, trh s automobilmi bol stále v zovretí štátom organizovaného systému a tunajší vozový park tvorili z prevažnej väčšiny autá z krajín bývalého Východného bloku. O to viac sme však všetci túžili po novinkách zo „Západu“. Kým…

Slováci ľúbia SUV autá stále viac. Medziročne ich je medzi jazdenkami 2x viac

3

Na Slovensku medziročné vzrástol počet inzerovaných ojazdených SUV skoro na dvojnásobok. Od začiatku roka 2019 na 63 031 kusov. Pozíciu jednotky v segmente SUV autá má KIA Sportage. Celkovo v kúpe aj v ponuke prevažujú verzie s naftovým motorom. Dáta vyplývajú z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených áut, ktorý pravidelne realizuje medzinárodná sieť autocentier…

Jubilejná 10. KESKO MOBILE AUTO SHOW 2019 štartuje už tento týždeň

0

Sezónu automobilového športu aj v tomto roku na Slovensku uzavrie podujatie pod názvom 10. KESKO MOBILE AUTO SHOW 2019 na SLOVAKIA RINGU. Podujatie, ktoré každoročne uzatvára sezónu automobilových športov na Slovensku, vzniklo v roku 2010 vlastne tak trochu náhodne. Vtedajšiemu organizátorovi bratislavskej rally súťaže sa totiž nedarilo vybaviť všetky potrebné…

Euro NCAP Ford Explorer zvládol na 5 hviezd, ale s pripomienkami

0

Aj keď získal Ford Explorer plný počet 5 hviezdičiek, voči nedávno predstavenej Corse má v oblasti ochrany dospelých len o 3 % viac. Je to málo, alebo dostatok? Každopádne testy Euro NCAP Ford Explorer zvládol na plný počet, avšak je tu priestor na zlepšenie. Aj keď teda ide o veľké SUV, z hľadiska ochrany dospelých nemusí…

Range Rover? Kdeže, toto je jeho čínska kópia Hunkt Canticie

4

Zdá sa, že obdobie čínskych kópií európskych prémiových áut je späť. Ako dokazujú fotografie čínskeho SUV pomenovaného Hunkt Canticie, Aziati si radi doprajú pocit z vlastníctva prémiového auta. Ide však len o pocit, k skutočnému Range Roveru má tento čínsky falzifikát ďalej, než si myslíte. Z autorských práv si Číňania…

KAMzaKRÁSOU

Čo môže znamenať smrad z úst bábätka a kedy treba zakročiť?

1

Bábätká sú spravidla čisté a nepoškvrnené a voňajú priam úžasne. Keď však túto povestnú novorodeneckú vôňu z nejakého neznámeho dôvodu naruší smrad z úst bábätka, ostávame my rodičia v pomykove a v neistote. Žiadny strach, pretože tak ako u dospelých aj u detí a aj u bábätiek môže z ústnej…

Recepty na domáci peeling na tvár: Dopraj pleti očistu bez chémie!

3

Píling môžeme chápať ako procedúru, počas ktorej si z pokožky mechanicky odstraňujeme odumreté kožné bunky. Napomáhajú tomu spravidla drobné pevné čiastočky prípravku. Takúto starostlivosť si z času na čas zaslúži naša pleť, telo, chodidlá i ruky. Dnes sa však zameriame na píling tváre. Znečistená a mastná pleť sa potrebuje zbavovať odumretých kožných…

Budú banány drahšie? Čo stojí za rastúcou cenou obľúbeného ovocia?

2

Práve v tomto období začíname viac kupovať ovocie, ktoré nerastie v našich zemepisných šírkach. Medzi exotické, mimoriadne obľúbené a zároveň najrozšírenejšie ovocie patria aj banány (držia si 4. miesto v rebríčku svetových potravín).  Ale všimli ste si, že ich cena postupne rastie? Budú banány drahšie? Samozrejme, že na cenu banánov má vplyv viac faktorov, ale…

Ktoré vajíčka sú zdravšie než slepačie? Dokážu predísť vzniku rakoviny?

2

Slepačie vajíčka sú už dlhšiu dobu na pretrase. Kým v letnom období sa im snažíme vyhýbať, pretože sú častokrát zdrojom salmonelózy a iných chorôb, ani v zimnom období im nie každý dokáže prísť na chuť. Možno si poviete, že vajíčka sú skutočne potrebné. Potrebujeme ich k vareniu, ale aj k pečeniu. Sú akousi nenahraditeľnou surovinou,…

Lian Rokman Blooming Paradise: Úchvatná kvetinová kolekcia šiat

3

Dnes vám výber neuľahčíme, pretože sme objavili neskutočne krásne svadobné šaty od módneho domu Lian Rokman. Najnovšia kolekcia svadobných šiat – Lian Rokman Blooming Paradise, prináša úchvatné kvetinové svadobné šaty, pri ktorých sa kvety stali ústredným motívom. Každý model svadobných šiat nesie rovnako pomenovanie podľa kvetín, čo je dôkazom toho,…

Toto si zrejme netušila: Využitie kávy a čaju netradičným spôsobom

6

Využitie kávy a čaju vás možno prekvapí. Nie sú to len lahodné nápoje. Fungujú ako čistidlá dreveného nábytku, zrkadiel, na upokojenie krvácajúcich ďasien či podráždenej pokožky po holení. A ďalej? Asi by ste len ťažko hľadali bežnú domácnosť, v ktorej by chýbali. Môžu priniesť ďaleko väčší úžitok, než ste zvyknutí.…

Svetlo sveta

Sv. Alžbeta Uhorská – patrónka chudobných

0

Meno Alžbeta je v bežnom kalendári zaradené na 19. november, no v liturgickom kalendári sa nachádza o dva dni skôr, teda 17. novembra, kedy si pripomínane sv. Alžbetu Uhorskú. Starší pôvod mena Alžbeta je Elizabeta, hebr. Elíšebah, Elíšewah, čo znamená Bohu zasvätená, iný význam: Boh je štedrý (hebr.). Alžbeta Uhorská (Durínska) sa narodila 7. júla…

Bojovníci ´89 bez tribúny – vodcovia, ktorí mohli viesť, mali viesť, ale nakoniec neviedli

0

Mužov novembra 1989 v bývalom Československu všetci dobre poznáme. Videli sme ich každý deň na obrazovkách a počuli z rozhlasu. Zarážajúce je ale to, že sme ich z televízie a rozhlasu počúvali aj predtým, počas desaťročí komunizmu. Skutočne to neboli pre nás neznáme tváre. Feldek sa prihováral pionierom v Pionierskej lastovičke, Kňažko si zahral hrdinského robotníckeho vodcu vo filme o zlom kapitalizme, Paľko…

Kuffa: Nebojím sa! Možno kážem verejne naposledy. Som pripravený, že mi zotnú hlavu.

0

Arcibiskup Orosch privítal na Trnavskej novéne kazateľa otca Mariana Kuffu veľmi vrúcnym príhovorom. Vyjadril mu svoju blízkosť za spôsob ako už 30 rokov vedie Inštitút Krista Veľkňaza a postaral sa o tisíce ľudí. Otec arcibiskup Orosch svoju blízkosť zvýraznil tým, že po vzore svätého Vincenta de Paul zbiera žatvu nie…

Umlčať Kuffu

0

Dvaja biskupi arcibiskup Zvolenský a biskup Sečka vydali stanovisko, v ktorom vyzvali kňazov a klerikov, aby sa politicky neangažovali. Vyslovene v stanovisku uviedli otca Mariána Kuffu, ktorého brat Štefan Kuffa je na čele politickej strany KDŽP Aliancia za Slovensko, ktorá ako jediná strana na Slovensku má v stanovách uvedené, že…

Prítomnosť kardinála Burkeho v Trnave vyrušuje

0

Oslavujeme veľkého mučeníka katolíckeho Východu, sv. Jozafáta. Na neho možno aplikovať slová z listu sv. apoštola Jakuba: „Blahoslavený muž, ktorý vydrží skúšku, lebo keď sa osvedčí, dostane veniec života, ktorý Boh prisľúbil tým, čo ho milujú“ (Jak 1, 12). Od útleho detstva ho rodičia viedli k láske ku Kristovi. Keď ešte ako dieťa počul z úst svojej matky hovoriť…

Pápež František: Diabol útočí zo závisti, že Boh sa stal jedným z nás

0

Diabol existuje a zo závisti, že Boží Syn sa stal človekom, rozsieva vo svete nenávisť, ktorá vyvoláva smrť. Vo viere čerpáme silu, aby sme nepristúpili na hru tohto „veľkého závistlivca, veľkého klamára, zasievača nenávisti“. Svätý Otec František o tom hovoril v utorok 12. novembra v homílii pri rannej svätej omši…

Armádny Magazín

National Interest: Je slovenský Stribog, najlepší samopal na svete?

0

Ako rastie popularita pištoľových karabín (PCC - pistol caliber carbine), zaujímavá slovenská karabína sa stala miláčikom mnohých médií venujúcich sa zbraniam. Zdravá dávka slovanskej značky a dizajnových prvkov blízkych drahším konkurentom ako napríklad: APC9 od Brügger & Thomet , robí zo Stribogu SP9A1 jeden z najlepších PCC vo s

Video: Rusko vrátilo ukrajinské lode zadržané počas kerčského incidentu

0

Kerč, Rusko (17.11.2019) - Ukrajinské lode Berďansk, Nikopol a vlečná loď Jany Kapu opúšťajú za doprovodu ruských lodí prístav mesta Kerč. Lode budú odovzdané ukrajinskej strane v neutrálnych vodách, približne 60 míľ od Odesy, neďaleko krymského mysu Tarchankut.   Video z prechodu vrátených lodí pod Kerčským mostom :

Pri Rjazani havarovalo ruské bezpilotné lietadlo Orion

0

Rjazaň, Rusko (16.11.2019) - Počas skúšobného letu v Rjazanskom regióne havarovalo prieskumné bezpilotné lietadlo Orion. Dron havaroval v oblasti sídliska v Listvjanke, na zemi neboli zaznamenané žiadne obete. Podľa očitých svedkov padol bezpilotný prostriedok na zem asi 70 metrov od bytového domu, pričom zničil polovicu rastúcej borovice. Podľa vyšetrovateľa je predbežnou verzi

V Indii došlo k havárii stíhacieho lietadla MiG-29K

0

Indické námorné sily stratili ďalšie lietadlo. Podľa predstaviteľa indického námorníctva Viveka Madhwala sa stíhačka MiG-29 zrútila počas cvičného letu. Podľa námorníctva bolo predbežnou príčinou pádu vznietenie motora potom, ako sa doň dostal vták.   [caption id="attachment_7230" align="alignnone" width="640"]

Video: Chyby na bojisku sa nevyplácajú

0

Prinášame niekoľko záberov z reálnych vojnových konfliktov, s fatálnymi následkami. Videá ukazujú neopatrných bojovníkov (väčšinou z radov teroristov) a tenkú hranicu medzi životom a smrťou, nevhodné pre slabšie povahy.   Prečo nie je bezpečné zdržiavať sa na prednej línii v skupine: https://twitter.com/i/status/1186536861168259072   Hrdina s

Pri Charkove na Ukrajine vybuchol muničný sklad

0

Charkov, Ukrajina (15.11.2019) - Počas likvidácie streliva vo vojenskom sklade v meste Balaklija v Charkovskej oblasti na Ukrajine boli zabití dvaja vojaci a štyria ďalší boli zranení. Traja zranení sú vo vážnom stave, ďalší utrpel  stredne vážne poranenia.  

Tvoja Svadba

Čo vygravírovať na obrúčky? Nápady na originálne rytie prsteňov

0

Pohľad na váš ľavý prstenník by vám mal pripomenúť večnú lásku, ktorú ste si s partnerom v deň D navzájom prisahali. S výberom prstienka ste si určite dali veľkú prácu. Teraz ešte zostáva dodať čerešničku na torte - posväťte krúžok z drahého kovu originálnej rytinou. Čo vygravírovať na obrúčky?  Ako…

Svadobný kostým pre nevestu: Prečo nevymeniť šaty za niečo moderné?!

0

Kto povedal, že sa nevesty musia vydávať v svadobných šatách? Vôbec nemusia! Ak ani vy nepatríte k tým typom, ktoré by aj v bežnom živote nosievali šaty alebo sukne, ba viac dávte prednosť nohaviciam, tak prečo sa nevydávať v nich? Biele svadobné nohavicové kostýmy sú v dnešnej dobe veľmi populárne. Ak túžite po možno nekonvenčnej…

Tipy na vianočné darčeky pre novomanželov: Čo ich poteší?

0

Tipy na praktické vianočné darčeky pre novomanželov a hlavne pre všetkých milovníkov dobrodružstva a cestovania! Cestujete na dovolenku, služobnú cestu alebo len do práce, či do fitka?  Vždy potrebujete svoje veci do niečoho uložiť. A ak už teraz premýšľate nad tým, čo by vašu rodinu a blízkych pod stromčekom potešilo, skúste staviť…

Etiketa na svadbe v kocke: Na čo si musíš dávať pozor?

0

Každá udalosť má svoje pravidlá, viacmenej dané, rešpektované a vyžadované. Svadba má v „príručnej encyklopédií slušného správania“ výsadné postavenie. Ako sa má chovať nevesta, ženích a svadobný hostia? Etiketa na svadbe, ktorú sme pre vás pripravili vám opráši vedomosti, ktoré váš svadobný deň urobia ešte noblesnejší.

5 tradičných vecí pre nevestu: Aký majú význam?

0

Určite ste už počuli o krásnej tradícií, že každá nevesta by mala mať na svadbe týchto 5 vecí: niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo darované, niečo modré a napokon zvyk so striebornou mincou. Veľakrát sa stretávame aj s obdobou tejto tradície, kedy sa vynecháva napríklad darovaná vec alebo stará. Vysvetlenie tohto zvyku…

Oranžová svadobná výzdoba: S našimi tipmi nebudeš chcieť žiadnu inú!

0

Začala jeseň a s ňou aj krásne farby, padajúce lístie, tekvice a rôzne motívy. Plánujete svadbu práve v tomto období? Určite nerobíte chybu. Počasie už možno nebude také priaznivé ako v lete, ale jesenná svadba má svoje kúzlo, ktoré si zaslúži pozornosť. Túžite po oranžovej výzdobe? Aké doplnky zvoliť? Oranžová svadobná výzdoba je perfektná voľba,…

Tvoje Zdravie

Typické prejavy nedostatku biotínu: Nechýba vám tento vitamín?

0

Ďalším typickým prejavom dlhodobého nedostatku biotínu je zhoršená kvalita kože. Pokožka môže byť začervenaná, šupinatá a veľmi suchá. Môže dôjsť k rozvoju alebo zhoršeniu ekzému. Môžu sa objaviť rozličné dermatitídy, zápaly kože, akné, vyrážky na pleti a podobne. Okrem toho sa u niektorých jedincov môže objaviť v dôsledku chýbania tejto…

TOP dôvody, prečo jesť quinou: Je skutočne taká úžasná?

0

Mrlík čílsky, alebo známejšie quinoa, patrí medzi najzdravšie potraviny, ktoré môžeme zaradiť do svojho jedálnička. Táto plodina si v súčasnej dobe získava čoraz viac fanúšikov naprieč celým svetom. Z rastliny sa konzumujú semená, ktoré sú drobné, majú guľatý tvar a sú veľmi ľahké a rýchle na prípravu. A prečo je…

Tipy na praktické vianočné darčeky: Tieto určite ocení každý!

0

Tipy na praktické vianočné darčeky pre všetkých milovníkov dobrodružstva a cestovania! Cestujete na dovolenku, služobnú cestu alebo len do práce, či do fitka?  Vždy potrebujete svoje veci do niečoho uložiť. A ak už teraz premýšľate nad tým, čo by vašu rodinu a blízkych pod stromčekom potešilo, skúste staviť na kvalitnú batožinu.…

Najčastejšie choroby mileniálov: Zistite, čo trápi mladých do 35 rokov!

0

Majú pred sebou takmer celý život, zdraví však často nie sú. Reč je o mileniáloch, teda o ľuďoch, ktorí majú v súčasnosti 20 až 37 rokov. Mileniálmi, ktorí do zdravia a wellnessu investujú stále viac času a úspor, sa zaoberali nedávne rozsiahle štúdie. Zistili, že ich trápia viac psychické ochorenia…

Ako prebieha gastroskopia? Odhoďte obavy, no pripravte sa!

0

Rozličné druhy vyšetrení sú pre lekárov nápomocné pri diagnostike mnohých zdravotných problémov. Úplne bežný je napríklad odber a následný rozbor krvi. Z našej krvi toho totiž dokážu lekári zistiť o našom zdravotnom stave skutočne veľa. Niektoré vyšetrenia sú neinvazívne, sú vykonané pomerne rýchlo a ľudia s nimi nemajú väčší problém.…

Najlepšie oleje na vypráženie: Tieto odporúčajú aj vychýrení odborníci

0

Áno, vysmážanie či fritovanie ani zďaleka nepredstavuje zdravý spôsob úpravy potravín. Práve tepelná úprava pri nižších teplotách prispieva k uchovávaniu dôležitých látok v potravinách. Vysmážané pokrmy naopak zapríčiňujú zvýšený príjem kalórií i tukov. Ich pravidelná konzumácia zvyšuje riziko obezity a rovnako má negatívny vplyv na naše srdce a cievy. Môže prispieť…